"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Maciej Kawulski wie, jakie kino chce robić

Ponad 20 lat życia spędziłam w Pruszkowie, do podstawówki chodziłam z dziećmi Masy, a przez cztery lata liceum codziennie mijałam jego dom, idąc do szkoły. Na tym jednak kończą się moje "powiązania" z gangsterem, który jest głównym bohater filmu "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Postać grana przez Marcina Kowalczyka twierdzi, że to jego opowieść o mafii pokazuje, jak naprawdę wygląda ten świat.

Na początku widzimy planszę, która zapowiada, że wydarzenia przedstawione w filmie są prawdziwe, a zmienione zostały jedynie pewne szczegóły - ze względów bezpieczeństwa lub z szacunku dla zmarłych. Potem padają oskarżenia w kierunku Jarosława S. ps. Masa - za to, że sypnął kolegów, a mafiosów i ich życie przedstawił w bardzo podkoloryzowany sposób, wybielając siebie tylko po to, by zapewnić sobie status świadka koronnego.

Bohater "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa": Masa wie wszystko na każdy temat. Chociaż w d... był i g... widział

"Nie twierdzę, że kiedyś, za czasów Pruszkowa, był mało ważny, bo znaczył sporo. Pytanie tylko, czy to była kwestia jego talentu? Moim zdaniem Masa był tak wysoko, bo w odpowiednim momencie przykleił się do Rympałka, którego ekipa była naprawdę mocna. O własnych siłach on by się tak wysoko nie wspiął. A jak Rympałek poszedł siedzieć, to Masa przejął całą jego legendę i na niej się wybił. I jeszcze chwilę porządził. Dobrze wiedział, komu wylizać tyłek, żeby było z tego parę złotych" - mówi pierwowzór głównego bohatera Krzysztofowi Gurecznemu, który napisał scenariusz filmu i książkę "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".

"To było dwie dekady temu. A Masa wypowiada się, jakby do dzisiaj był na wolności i rządził Pruszkowem, którego też nie ma już od dwudziestu lat. Nie ma opcji. Dzisiejsza mafia to mogłyby być wnuki Masy. Mafia się zmieniła, czasy się zmieniły, ludzie się zmienili, policja się zmieniła, technologia poszła do przodu, tylko jedno się nie zmieniło: że Masa wie wszystko na każdy temat. Chociaż w d... był i g... widział" - dodaje.

Jak więc, według bohatera i filmowców wygląda prawdziwy świat członków grup przestępczych działających przez lata w Polsce?

Dobry Marcin Kowalczyk, bardzo dobry Tomasz Włosok

"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to drugi film wyreżyserowany przez Macieja Kawulskiego, który w ubiegłym roku zaliczył bardzo udany debiut z "Underdogiem". Produkcję z Erykiem Lubosem w roli głównej obejrzał w kinach prawie milion osób, zdobyła również nagrodę publiczności na festiwalu Młodzi i Film. Tam kręcił film o tym, co doskonale zna - główny bohater był zawodnikiem MMA, a Kawulski jest współzałożycielem polskiej federacji Konfrontacji Sztuk Walki (KSW) - jednej z największych organizacji na świecie promujących ten gatunek sztuk walki. 

Teraz Kawulski sięgnął po - jak podkreślają twórcy na każdym kroku - prawdziwą opowieść prawdziwego gangstera, którego imienia nie poznajemy do końca filmu. Bohater zaczynał łobuzować w latach 70., dość szybko odkrył, że gangsterka daje duże możliwości zarobku i - co liczyło się dla niego przede wszystkim - zapewnia dużo adrenaliny. Obserwujemy jego działalność zarówno jeszcze w PRL, potem w latach 90., gdy rządziły Pruszków i Wołomin, a także w XXI wieku, gdy - jak sam stwierdza, zarówno policja, jak i przestępcy działają zupełnie inaczej niż wtedy, gdy zaczynał.

Stwierdza jednak przede wszystkim, że mafia jest... słaba i głupia. Gangsterzy z Pruszkowa w czasach świetności zgarniali ogromne pieniądze, ale zgubiły ich kompleksy i przechwałki. W jednej ze scen postać mówi, że jeśli wykonałeś skok, to raczej nie powinieneś się tym chwalić... Potem rzeczywiście okazuje się, że ci, którzy na prawo i lewo opowiadali o swoich wyczynach, wylądowali w więzieniach.

'Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa' - Marcin Kowalczyk'Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa' - Marcin Kowalczyk fot. P. Jaszczuk

W tytułowej roli wystąpił znany m.in. z roli Magika w "Jesteś Bogiem" Marcin Kowalczyk, który jest również narratorem filmu. Twórcy przyjęli bowiem założenie, że to dosłownie opowieść o życiu faceta, który jest jednym z "żołnierzy" Pruszkowa, a potem wybija się na "niepodległość". To ciekawy zabieg, aktor świetnie operuje głosem, gra wiarygodnie przez cały film. "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to film, który ma elementy naprawdę świetne, mocne, wciągające widza w historię. Ostatnie minuty i rozwiązanie akcji może jednak budzić pewne wątpliwości - czy to się naprawdę mogło wydarzyć? Czy ten facet naprawdę by się tak zachował?

Warto zwrócić uwagę także na Tomasza Włosoka, który ma interesującą i wymagającą rolę podwładnego głównego bohatera i jego najlepszego przyjaciela w jednej osobie. Niestety, mniej do grania mają w tym filmie panie - wokalistka Natalia Szroeder, dla której jest to debiut w kinie, a także Natalia Siwiec.

Ważną rolę w filmie odgrywają kostiumy, muzyka i scenografia - to przegląd mody ostatnich czterdziestu lat. Kreszowe dresy, fryzury na czeskiego piłkarza (dla tych, co nie pamiętają - krótko z przodu, długo z tyłu), skóry, auta - to tworzy odpowiedni klimat. Kawulskiemu trzeba oddać, że wie, jakie kino chce robić. 

<<Reklama>> Książka “Jak zostałem gangsterem” dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (15)
"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Maciej Kawulski wie, jakie kino chce robić
Zaloguj się
 • macch

  Oceniono 28 razy 26

  Jest w tym wszystkim jakas mizeria, mierność i brak szacunku dla ich ofiar. To ludzie, którzy maja krew na rękach Gloryfikuje sie prostackich bandytów, ludzi bez zasad i przestępców. Bandyci sa zli i to jest prawdziwe a nie budowanie obrazu ich zycia jako przygody.

 • justas32

  Oceniono 22 razy 18

  Teraz w Polsce mafia to bohaterowie - bo takie ciekawe mieli przygody. Straszny, zakłamany kraj ...

 • vito3

  Oceniono 21 razy 15

  skad ta fascynacja warsiawki artystycznej czy raczej celebryckiej polswiatkiem,te wieczne pytania kto rzadzil kto kosil hajc,ten podziw dla szamba,niepojete

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 14 razy 10

  Czemu we "wspomnieniach" patusów nic o istotnej roli "służb" i polityków w największych przestępstwach ? Czemu w "mniejszych" sprawach zamieszani "popełniają" spontaniczne grupowe "samobójstwa" w monitorowanych celach ... a "celebryta" robiący "turnee" po kraju jest nieosiągalny dla "mafii" ...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 4 razy 4

  "Niestety, mniej do grania mają w tym filmie panie - wokalistka Natalia Szroeder, dla której jest to debiut w kinie, a także Natalia Siwiec."
  Trochę dziwny zarzut, że obie panie mają mniej do zagrania, skoro pani Korycka sama pisze, że żadna z nich nie jest zawodową aktorką i raczej nie poradziłyby sobie z rolą podobną do tej, którą miała Sharon Stone w "Casino". W przewidzianych dla siebie rolach obie panie zaś sprawdziły się świetnie, co bardzo pozytywnie świadczy również o reżyserze.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 3

  rympałek dostał te ćwiarę prawomocnie czy jeszcze nie? w 2017 nieprawomocny.....

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  to taki vega bis.

 • sokrates2.life

  Oceniono 4 razy 2

  Pistolet na zdjęciu to jakaś tania replika z krzywym tłumikiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX