PISF najpierw nie dał dotacji na nowy film Smarzowskiego, teraz przyznał "zachętę"

Po licznych zawirowaniach związanych z najnowszym filmem Wojciecha Smarzowskiego o roboczym tytule "W2" PISF zdecydował się przyznać produkcji wsparcie finansowe. Wcześniej odmówiono przyznania dotacji z powodu braku opinii historyka.
Zobacz wideo

Producent filmu "W2" Wojciecha Smarzowskiego poinformował, że PISF przyznał wsparcie finansowe produkcji. Na profilu firmy Studio Mertage czytamy: "Dobra wiadomość dla miłośników filmów Wojciecha Smarzowskiego: film 'W2' (tytuł roboczy) otrzymał tzw. zachęty od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Umowa została już podpisana przez Wojciecha Gostomczyka, prezesa Studio Metrage, które jest producentem obrazu".

PISF będzie wspierać nowy film Smarzowskiego

PISF przyznał produkcji "zachętę". Ten system wsparcia produkcji audiowizualnych jest prowadzony od 2019 roku i oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30 proc. polskich wydatków kwalifikowalnych. Wydatki kwalifikowane to "koszty, które zostały poniesione przez przedsiębiorców podczas prowadzenia przez nich projektu o dotacje z funduszy (...) i kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego im dofinansowania". Dzięki przyznaniu tzw. "zachęty" prace na planie filmu "W2" mają zacząć się w połowie 2020 roku. Zdjęcia zaplanowano na Łotwie i w Polsce.

Polski Instytut Sztuki Filmowej początkowo informował, że wniosek o dotację dla "Wesela 2", któremu zmieniono tytuł na robocze "W2", musiał zostać rozpatrzony ponownie przez "brak dostarczenia przez producentów filmu opinii historycznej" oraz "brak możliwości dialogu z twórcami filmu". Producent projektu odpowiedział na te zarzuty, twierdząc, że wszelkie potrzebne dokumenty zostały złożone i to PISF uparcie milczał w kwestii spotkania twórców z komisją. Producenci dodają, że wniosek o dotację został złożony jeszcze w sesji 1/2019 wraz z załączoną opinią historyka prof. dr hab. Andrzeja Żbikowskiego.

Choć scenariusz otrzymał pozytywne rekomendacje, projekt skierowano do ponownego rozpatrzenia w drugim etapie III sesji 2019 roku. Pracownik PISF-u twierdził, że "producent został poinformowany o powodach przesunięcia projektu do kolejnych sesji". Sprawa rozstrzygnięta została dopiero przed końcem roku.

"W2" Wojciecha Smarzowskiego ma być filmem historycznym

"W2" zostało zakwalifikowane we wniosku dotacyjnym jako film historyczny. Wojciech Smarzowski podczas spotkania na Pol'and'Rock Festival wspominał, że projekt będzie zawierać "część retrospektywną z czasów II wojny światowej". Portal moviesroom.pl podawał nieoficjalne doniesienia, że chodzi o wydarzenia w Jedwabnem, gdzie w 1941 roku doszło do pogromu Żydów. Polscy mieszkańcy za namową niemieckiego okupanta zamordowali kilkuset Żydów, około 300 spalono żywcem w stodole. Akcja jednak ma rozgrywać się współcześnie w ciągu jednej nocy - pojawić się mają prowadzone równolegle wątki w rzeźni i domu weselnym.

Reżyser zwrócił się do PISF-u o sześć mln zł dotacji na "Wesele 2". We wniosku widnieje informacja, że budżet tej produkcji wynosi 25 596 319 zł.

Więcej o: