O filmie

?Lot Feniksa? to przygodowy film akcji o grupie ludzi cudem ocalałych z katastrofy samolotu, który rozbija się na pustyni Gobi. Bez szans na ratunek, nękani burzami piaskowymi i atakami pustynnych przemytników, bohaterowie zdają sobie sprawę, że jeśli chcą przetrwać muszą porwać się na coś, co wydaje się niemożliwe i zbudować nowy samolot ze szczątków starego.

Gdy doświadczony pilot samolotu dostawczego Frank Towns (Dennis Quaid - "Pojutrze") i jego współpracownik AJ (Tyrese Gibson - "Zbyt szybcy, zbyt wściekli") wyruszają do Tan sag Basin w Mongolii, by ewakuować załogę zlikwidowanego szybu naftowego, nie przypuszczają nawet, że "rutynowa" operacja zmieni się w desperacką walkę o przetrwanie.

Wkrótce po starcie samolot wpada w gwałtowną burzę piaskową, traci lewy silnik i rozbija się na niedostępnej pustyni Gobi w środku lipca, porze największych upałów.

Samolot jest doszczętnie rozbity, zapasy wody i jedzenia szybko się kurczą, a jedenastu ocalałych pasażerów uświadamia sobie, że nie mają co liczyć na ratunek. Tajemniczy ekscentryk o imieniu Elliott (Giovanni Ribisi - "Między słowami"), który wsiadł do samolotu w ostatniej chwili, sugeruje, by wykorzystując części wydobyte z wraku rozbitkowie zbudowali nową maszynę, którą nazwą "Feniksem". Początkowo Towns i inni uznają jego pomysł za absurdalny, szybko jednak zdają sobie sprawę, że plan Elliotta jest ich jedyną szansą. Jeśli chcą przeżyć, muszą wzbić się w powietrze...