Ostatni "Bond" z Danielem Craigiem, nowa "Diuna" i aktorska wersja "Mulan" to ledwo początek ciekawych propozycji, które na nas czekają w tym roku w kinach.
Styczeń zaczynamy od premier takich filmów jak biograficzny obraz "Judy" (o legendarnej Judy Garland) z Renee Zellweger w roli głównej - ponoć jej występ jest tam godny co najmniej nominacji do Oscara. Fani horrorów będą mogli obejrzeć nową wersję "Klątwy", zaś miłośnicy polskiego kina gangsterskiego będą mogli wybrać się na nowy projekt Macieja Kawulskiego - "Jak zostałem gangsterem", który ma najdroższą ścieżkę dźwiękową w historii polskiego kina, oraz na trzecią część kultowych "Psów" Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą, Cezarym Pazurą i Arturem Żmijewskim na czele.
Warto będzie też zwrócić uwagę na "Gorący temat" - grające tam główne role Charlize Theron i Margot Robbie dostały nominacje dla najlepszych pierwszo- i drugoplanowych aktorek. Najmłodsi widzowie będą zaś mogli zobaczyć Roberta Downeya Juniora w nowym wcieleniu doktora Dolittle - najsłynniejszego weterynarza świata, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami.
Pod koniec miesiąca na ekranach zawita także kontynuacja innego klasycznego filmu sensacyjnego "Bad Boys for Life" z Willem Smithem. Do tego polscy widzowie będą mieli też okazję zapoznać się z najnowszą ekranizacją "Małych kobietek" z Meryl Streep, Emmą Watson i młodym bożyszczem Hollywood, Timothe Chalametem, w wiodących rolach.
W lutym polska widownia dostanie własną wersję sławetnych "50 twarzy Greya". 7 lutego na ekranach zawita ekranizacja powieści erotycznej Blanki Lipińskiej "365 dni" o tym samym tytule. Twórcy obiecują, że tak zmysłowego filmu w Polsce jeszcze nie było - niewątpliwie wielu widzów sprawdzi to własnej skórze.
Od 14 lutego będzie można prześledzić historię życia króla disco polo Zenona Martyniuka - wtedy też odbędzie się premiera filmu "Zenek". Wielbiciele talentu Margot Robbie i filmów superbohaterskich będą mogli zobaczyć "Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)". Film będzie poświęcony najbardziej zgnębionej i najsłynniejszej narzeczonej Jokera, która uzbiera własną drużynę silnych kobiet i będzie musiała walczyć z Czarną Maską - w tej roli Ewan McGregor.
W lutym po raz pierwszy w tym roku uderzy Patryk Vega. W kinach zadebiutuje jego "Bad Boy" czyli opowieść o piłkarskim świecie i jego najpewniej mrocznych tajemnicach - wystąpili m.in. Maciej Stuhr, Antoni Królikowski, Katarzyna Zawadzka i dwaj piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Premierę będzie mieć też "Sonic. Szybki jak błyskawica", czyli adaptacja popularnych gier wideo, która będzie połączeniem filmu aktorskiego i dużej ilości efektów specjalnych. Przypomnijmy, że wokół produkcji zrobiło się głośno, kiedy to jej twórcy zdecydowali się zmienić projekt jeża Sonica niemal w momencie, kiedy film był gotowy. Znajdzie się też coś dla wielbicieli prozy Jane Austen. Tym razem zekranizowano "Emmę" - w roli głównej wystąpiła Anya Taylor-Joy.
No i wisienka na torcie - "Zew krwi" z Harrisonem Fordem i sympatycznym psem w głównym planie. To ekranizacja klasycznej noweli Jacka Londona. Historia skupi się na wielkim (cyfrowym) psisku imieniem Buck - ten zostaje porwany i wywieziony w dzikie ostępy kanadyjskiego Jukonu. Tam spotka pana Johna Thorntona i razem wyruszą w podróż pełną przygód.
W marcu Disney pokaże nam nową wersję "Mulan" z aktorską obsadą. Śmiało można rzec, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku dla wytwórni - animacja z lat 90. zyskała miano kultowej. Nowa wersja ma jednak różnić się znacząco od tego, co widzieliśmy. Film ma być dużo bardziej wierny oryginalnej legendzie, zabraknie w nim więc animowanego smoka Mushu i piosenek. Niemałe oburzenie wywołał tez fakt, że odtwórczyni roli głównej w ramach reakcji na protesty w Hong Kongu, wyraziła poparcie dla chińskiego rządu. Przekonamy się, czy to wpłynie na oglądalność produkcji.
Disney i Pixar w tym samym miesiącu pokażą także "Naprzód" - nową autorska animację osadzoną w świecie mitycznych postaci, który z magicznej krainy przeistoczył się na kształt amerykańskiego przedmieścia. Główny bohater i jego starszy brat mogą przywrócić do życia swojego ojca - ale tylko na jeden dzień. Kiedy rzucają czar, coś idzie koszmarnie nie tak i muszą wyruszyć z szybką misją ratunkową.
W marcu na ekranach pojawią się też dwie filmowe biografie. "Cóż za piękny dzień" to będzie popis umiejętności Toma Hanksa. Film oparty jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa - twórcy najdłużej emitowanego w USA serialu "Mister Rogers' Neighborhood" - i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy Tom spotyka Rogersa, jest cyniczny, znudzony życiem i pełny uprzedzeń. Jednak im lepiej poznaje serdecznego Rogersa, tym bardziej się zmienia jego podejście do świata i ludzi.
Tom Hanks jako Fred Rogers w filmie ''Cóż za piękny dzień'' Fot. Materiały prasowe
Doczekamy się też kolejnego filmu o życiu najsłynniejszej polskiej noblistki, Marii Curie-Skłodowskiej. "Skłodowska" pokaże, jak młoda Maria musiała wywalczyć sobie miejsce w opanowanym przez mężczyzn świecie nauki. W roli głównej występuje Rosamund Pike.
Wielbiciele kina grozy będą mogli zobaczyć "W lesie dziś nie zaśnie nikt". To pierwszy współczesny polski horror skierowany do szerokiej publiczności. Krwawy scenariusz opowiada historię grupy nastolatków, która spotyka się na obozie w lesie skrywającym niejedną tajemnicę. Kto przeżyje? W obsadzie pojawili się m.in.: Julia Wieniawa, Gabriela Muskała, Wiktoria Gąsiewska i Mirosław Zbrojewicz.
"Ciche miejsce" było wielkim przebojem w 2018 roku. Horror pokazywał, jak rodzina Abbottów walczyła o przetrwanie w post-apokaliptycznym świecie opanowanym przez potwory, które słyszały najcichsze nawet dźwięki. W drugiej części będzie jeszcze gorzej, albowiem pojawi się niemowlak, a do tego znajdą się inni ocalali z zagłady ludzie. W rolach głównych Emily Blunt i Cillian Murphy.
W kwietniu w końcu zobaczymy "No time to die", czyli ostatnią część przygód Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej. Wszystko wskazywało na to, że film nie powstanie - najpierw z pracy nad projektem zrezygnował reżyser Danny Boyle, przez co trzeba było przesunąć datę premiery z 2019 na 2020 rok. Później trudności się już tylko piętrzyły - Daniel Craig doznał już w trakcie kręcenia zdjęć kontuzji i musiał przejść operację, na planie doszło do wybuchu, a do tego sam film okazał się najdroższą w historii serii częścią - z wiadomości zdobytych przez THR wynika, że wyprodukowanie "No Time To Die" kosztowało 250 mln dol. Mimo licznych trudności, udało się skończyć.
Marvel z kolei uderzy z nową historią i świeżą obsadą, składającą się z kilku najpopularniejszych młodych aktorów ostatnich lat. W "Nowych mutantach" występują znana z "Gry o tron" Maisie Williams, Charlie Heaton z "Stranger Things" i Anya Taylor-Joy ze "Split". Za kamerą stanął reżyser ekranizacji "Gwiazd naszych wina" Josh Boone, a historia opowie o garstce dzieciaków, które uwięzione w tajnym ośrodku będą odkrywać swoje niezwykłe umiejętności.
Materiały promocyjne fot. Marvel, 'Nowi mutanci'
Czarna Wdowa po raz pierwszy pojawiła się w filmie "Iron Man 2". Od tego czasu Natasha Romanoff grana przez Scarlett Johanson jest bardzo ważnym członkiem drużyny Avengersów, ale musiała czekać aż dziewięć lat na własny film. "Black Widow" będzie pierwszym filmem z czwartej fazy ekranowego uniwersum Marvela. Mówi się, że nie będzie to typowy film superbohaterski, a raczej produkcja szpiegowska.
"Kobieta w oknie" to adaptacja powieści Joe Wrighta. Amy Adams wciela się w psycholożkę dziecięcą, Annę Fox. Kobieta cierpi na agorafobię, ale zaprzyjaźnia się z mieszkającą w budynku po drugiej strony ulicy sąsiadką - w tej roli Julianne Moore. Niedługo potem widzi, jak kobietę morduje jej mąż. Ale nie ma co do tego pewności - niewykluczone, że Anna halucynacje przez leki, które bierze.
Amerykańscy widzowie już w maju zobaczą trzecią część "Legalnej blondynki". Reese Witherspoon wraca do roli Elle Woods po 15 latach przerwy. O samej fabule nie wiadomo praktycznie nic, choć aktorka ogłosiła, że prace nad filmem ruszyły jeszcze w 2018 roku. Potwierdzono jednak, że wystąpią Alanna Ubach w roli Sereny i Jessica Cauffiel jako Margot. Nad scenariuszem zaś pracowały te same scenarzystki, co przy pierwszej części kultowej już komedii.
'Legalna blondynka' Mat. prasowe
"Wonder Woman 1984" to oczekiwana kontynuacja dobrze przyjętego filmu z Gal Gadot w tytułowej roli. Tym razem superbohaterka będzie walczyła ze swoim najbardziej znanym komiksowym wrogiem, a akcja będzie rozgrywała się w 1984 roku. Na ekranie zobaczymy także m.in. Kristen Wiig i Pedro Pacala. Chociaż filmy spod znaku DC ("Liga sprawiedliwości", "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości") nie są aż takimi hitami jak te Marvela ("Strażnicy Galaktyki", "Avengers: Koniec gry"), to produkcja z Gal Gadot sprzed trzech lat została ciepło przyjęta przez krytyków i widzów, a przy budżecie 149 mln dolarów zarobiła ponad 820 mln dolarów.
"Co w duszy gra" to kolejna propozycja od Pixara. Ta historia opowie o zakochanym w jazzie nauczycielu. Pewnego dnia ulega wypadkowi, w efekcie którego jego dusza zostaje oddzielona od ciała. On sam trafia do centrum szkoleniowego dla nowych dusz, które przygotowują się, by wstąpić w ciała noworodków. Na miejscu spotyka szkolącą się duszę, która tkwi w tym miejscu od lat.
Kadr z filmu 'Co w duszy gra', najnowszej animacji studia Pixar, która ma mieć premierę 19 lutego. Czy do tego czasu w Polsce zaczną działać kina? Pixar (mat. prom.)
Lipiec
"Free Guy" z Ryanem Reynoldsem w roli głównej zawita w kinach w lipcu. To będzie specyficzna dla tego aktora komedia, pełna auto-referencyjnych i sarkastycznych żartów. Reynolds wciela się w Guya, postać z brutalnej gry komputerowej, która niespodziewanie staje się samoświadoma. W ten sposób Guy postanawia wziąć swój los we własne ręce.
"Pogromcy duchów" to jedna z najpopularniejszych komedii z lat 80., która na fali swojego sukcesu szybko doczekała się sequelu. W 2016 roku z kolei pojawiła się jej nowa wersja z damską obsadą, a po latach twórcy oryginału zdecydowali się wrócić na plan ze starą obsadą. Reżyserem jest Jason Reitman. To syn Ivana Reitmana, który stworzył dwie pierwsze części komedii. Jego syn przejął pałeczkę i zajął się "rodowym dziedzictwem" w postaci tego filmu. W "Pogromcach duchów. Dziedzictwo" zobaczymy Dana Aykroyda i Sigourney Weaver, zagrać się zgodził także Bill Murray. Kluczową rolę w filmie odegrać ma również Paul Rudd - znany ostatnio choćby z roli Ant Mana. Co więcej, zagra także znany ze "Stranger Things" Finn Wolfhard. Jego ekranową siostrą będzie Mckenna Grace, a ich matką Carrie Coon.
Tom Cruise w "Top Gun. Maverick" po 34 latach wraca do roli, dzięki której zyskał status prawdziwej gwiazdy. Pete "Maverick" Mitchell przyjeżdża do ośrodka szkoleniowego dla pilotów myśliwców po latach, tym razem nie jako uczeń, a jako instruktor. Nadal potrafi zadziwić umiejętnościami zarówno w powietrzu jak i jadąc na motocyklu. Dojrzał, ale nadal potrafi być niepokorny. W pewnym momencie zwraca się do przełożonych słowami: "Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się ponownego zaproszenia". Oprócz Cruise'a i Vala Kilmera, znanych z pierwszej części, w filmie wystąpią Jon Hamm, Jennifer Connelly, Ed Harris, Miles Teller oraz Glen Powell. W drugiej części Maverick - teraz instruktor lotnictwa - spotka na szkoleniu syna zmarłego w pierwszej części Goose'a (Bradleya "Roostera" Bradshawa, w tej roli Miles Teller). Drugim ważnym wątkiem "Top Gun: Maverick" ma być próba udowodnienia przez postać graną przez Toma Cruise'a, że piloci są niezastąpieni nawet wtedy, gdy dysponujemy nowoczesnymi maszynami.
"Tenet" to nowy film Christophera Nolana - produkcja jest owiana tajemnicą od dłuższego czasu. Wiadomo, że będzie poświęcona tajnemu agentowi, który ma za zadanie powstrzymać wybuch III wojny światowej. By to osiągnąć podróżuje w czasie. W jednej z głównych ról w "Tenet" pojawi się John David Washington ("BlacKkKlansman", "Ballers"). Obok niego wystąpią m.in. Robert Pattinson, Elizabeth Debicki ("Wdowy", "Strażnicy Galaktyki 2"), Kenneth Branagh ("Hamlet", "Wiele hałasu o nic"), Himesh Patel ("Yesterday"), Aaron Taylor-Johnson ("Kick-Ass") czy stały współpracownik Christophera Nolana, sir Michael Caine. W filmie wystapił także polski aktor Marcel Sabat.
"Furioza" Cypriana T. Olenckiego to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film, który ma pokazać świat kibiców - ultrasów, chuliganów i kobiet, które są z nimi w związkach. Scenariusz filmu powstawał kilka lat i oparty jest na prawdziwych relacjach gangsterów, dziennikarzy i agentów Centralnego Biura Śledczego Policji. Filmowcy chcą pokazać: Czym jest dla ultrasów honor? Co się dzieje z tymi, którzy łamią zasady? Ile warta jest lojalność? Jak daleko można się posunąć dla czystej adrenaliny? Za co kochają ich dziewczyny? W filmie występują: Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, Janusz Chabior, a w komediowym wątku Sebastian Stankiewicz.
Furioza J. Sadkowski
Sierpień
"Bill & Ted Face the Music" to duża niespodzianka dla fanów Keanu Reevsa. Film jest trzecią już częścią kultowej komedii z lat 80., w której aktor zagrał jeszcze jako nastolatek. Pierwsza część opowiadała o dwóch nastolatkach - Billu i Tedzie - którzy podróżują w czasie, by przygotować się do prezentacji z historii. Od tego, by zdali, zależy przyszłość całego świata - okazuje się, że niezbyt rozgarnięci chłopcy w przyszłości mają założyć zespół, którego muzyka da początek nowej, wspaniałej cywilizacji. W nowej części ponownie odwiedza ich gość z przyszłości i powierza im zadanie - muszą napisać piosenkę, która ocali życie na całej ziemi i w całym wszechświecie. By stworzyć ten utwór, panowie współpracują ze słynnymi muzykami i członkami własnych rodzin.
Wrzesień
''King's Man: Pierwsza misja'' to prequel popularnej serii "Kingsman", której reżyserem jest Matthew Vaughn. Akcja trzeciej części tej produkcji została osadzona w czasach I wojny światowej. W opisie filmu czytamy - "Gdy najgorsi w historii tyrani i zbrodnicze umysły łączą się, by opracować plan wojny, która zniesie z powierzchni Ziemi miliony istnień, jeden człowiek musi podjąć wyścig z czasem, aby ich powstrzymać". Przypomnijmy, że filmowa seria "Kingsman" oparta jest na komiksach "The Secret Service" autorstwa Marka Millara i Dave'a Gibbonsa. W filmie zagrają m.in. Ralph Fiennes, Tom Hollander, Djimon Hounsou, Stanley Tucci, Gemma Arterton oraz Aaron Taylor-Johnson.
Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" pokaże kulisy głośnej sprawy, która wstrząsnęła całą Polską. W rolę Tomasza Komendy, który niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo spędził 18 lat w więzieniu, wcielił się Piotr Trojan. Reżyserią zajął się Jan Holoubek - to jego pierwszy film pełnometrażowy.
Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu Fot. Robert Pałka
W tym miesiącu swoją amerykańską premierę będzie miał też film "Wszyscy święci z Newark". Akcja poprzedza wydarzenia znane z popularnego serialu HBO "Rodzina Soprano". Akcja osadzona zostanie w leżącym nieopodal Nowego Jorku Newark, w burzliwym 1967 roku. W USA trwały wtedy zamieszki oraz lincze na tle rasowym. Czarna społeczność USA zmagała się z dyskryminacją w jej najgorszej formie. W tym okresie także Newark było areną walk pomiędzy czarnoskórymi i włoskimi gangsterami, których krew lała się gęsto - donosił portal Deadline. Reżyserem jest Alan Taylor. Twórcy nie chcieli zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących samej fabuły, ale wiadomo, że można się spodziewać obecności bohaterów znanych z "Rodziny Soprano". W obsadzie znaleźli się Alessandro Nivola, Vera Farmiga, John Bernthal czy dobrze znany z legendarnego filmu "Godfellas" Ray Liotta.
Październik
"Śmierć na Nilu" będzie kolejnym spotkaniem ze słynnym detektywem Herculesem Poirot. W tej roli wystąpi ponownie Kenneth Branagh - wcześniej mieliśmy okazję zobaczyć go w ekranizacji "Morderstwa w Orient Expressie", którą zresztą sam reżyserował. U jego boku wystąpią Gal Gadot, Armie Hammer, Annette Bening, Letitia Wright i Rose Leslie.
Listopad
"The Eternals" opowie o Przedwiecznych, czyli rasie nieśmiertelnych istot, które mają chronić słabszych i zapobiegać różnym katastrofom. Głównymi bohaterami będą darzący się miłością Ikaris oraz Sersi - to właśnie w te postaci wcielą się Angelina Jolie i Richard Madden. Madden dał się zapamiętać dzięki roli Robba Starka w "Grze o tron", a także bardzo pozytywnie ocenianemu serialowi "Bodyguard". Na planie dołączył do niego Kit Harrington, czyli jego serialowy krewniak z "Gry o tron". Odtwórca roli Jona Snowa w filmie wcieli się w ... Dane'a Whitmana, znanego jako Black Knight. Wiemy także, że w obsadzie zobaczymy Salmę Hayek, Kumaila Nanjiani i Dong-seok Ma.
'The Eternals' Materiały Prasowe
"Godzilla vs. Kong" w reżyserii Adma Wingarda to film, w którym zobaczymy starcie legendarnej Godzilli i King-Konga. Będziemy mogli się przekonać, czy mocarna małpa wygra z radioaktywną jaszczurką. To już czwarty film należący do franczyzy MonsterVerse studia Legendary Pictures, która zdążyła zdobyć sobie wiernych fanów na całym świecie.
"Najmro" to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, zwanego "królem ucieczek". Najmrodzki ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni - podziwiali. W filmie inspirowanym jego historią występują: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Masza Wągrocka, Sandra Drzymalska.
Fot. ROBERT PAŁKA/Mówi Serwis
Grudzień
"Diuna" ponownie trafi na duży ekran dzięki uznanemu reżyserowi Denisowi Villeneuve'owi. Podjął się adaptacji książki Franka Herberta 30 lat po klasycznym już filmie Davida Lyncha, więc podjął się naprawdę trudnego zadania. Niewątpliwie udało mu się zebrać naprawdę imponującą obsadę.
Wystąpią takie gwiazdy jak Jason Momoa, Josh Brolin i Javier Bardem. Momoę mamy zobaczyć w roli Duncana Idaho, oddanego rodowi Atrydów mistrza miecza. To także ta postać cieszy się największą sympatią wśród czytelników powieści Herberta. Josh Brolin z kolei zagra mentora Paula Atrydy (w tej roli złote dziecko Hollywood, Timothe Chalamet), Gurneya Hallecka - mistrza wojennego. W wersji Lyncha tę rolę zagrał Patrick Stewart. Bardem ma z kolei wcielić się w Stilgara, przywódcę wędrownego plemienia, które udzieli pomocy głównemu bohaterowi. Oprócz nich zobaczymy także Rebeccę Ferguson, Stellana Skarsgarda, Dave'a Bautistę, Oscara Isaaca i Zendayę.
18 grudnia odbędzie się amerykańska premiera "Księcia w Nowym Jorku 2". Podobnie jak w pierwszej części, teraz też Murphy zagra nie tylko głównego bohatera. Głównym bohaterem jest oczywiście książę Akeem (Eddie Murphy), który w filmie z 1988 roku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z królestwa Zamundy, by znaleźć miłość. Wtedy Murphy wcielił się nie tylko w dobrodusznego następcę tronu, ale także w inne postaci: golibrodę Clarence'a, wokalistę zespołu Sexual Chocolate Randy'ego Watsona i Saula, żydowskiego fana boksera Rocky'ego Marciano. Tym razem zagra także główny czarny charakter. W obsadzie znaleźli się także Arsenio Hall, John Amos, James Earl Jones, Garcelle Beauvais i Wesley Snipes. Reżyserem filmu "Książę w Nowym Jorku 2" jest Craig Brewer, który ma na koncie m.in. nową wersję "Footlose" i kilka odcinków serialu "Imperium".
Książę w Nowym Jorku 2 reż. John Landis, prod. Eddie Murphy Productions, Paramount Pictures