Powstanie film o Witoldzie Pileckim. Produkcją zajmie się austriacka reżyserka

Austriacka reżyserka ma współpracować przy filmie opowiadającym historię polskiego rotmistrza Witolda Pileckiego. Feo Aladag jest cenioną reżyserką, nominowaną m.in. do prestiżowych nagród festiwalu Berlinale.
Zobacz wideo

Informacje na ten temat po raz pierwszy podał amerykański "The Hollywood Reporter". Za reżyserię oraz najprawdopodobniej scenariusz, odpowiadać ma austriacka reżyserka Feo Aladag. Produkcja jest na razie w przygotowaniu, dlatego jeszcze nie wiadomo, kiedy pojawi się w kinach. Najbardziej prawdopodobną datą jest 2021 rok. Film o Witoldzie Pileckim ma już jednak tytuł roboczy - "The Inconvenient Truth", który można przetłumaczyć jako "Niewygodna prawda".

Powstanie film o Witoldzie Pileckim. Reżyserką ma być Feo Aladag

Film ma skupić się na doświadczeniu Witolda Pileckiego - więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, któremu razem z innymi osobami udało się uciec z obozu zagłady. W filmie mają znaleźć się także jego późniejsze działania w Powstaniu Warszawskim i Polskich Siłach Zbrojnych.

- Historia Pileckiego jest bardzo ważna, ma też uniwersalny wydźwięk w aktualnej sytuacji politycznej, zwłaszcza jeśli mamy na myśli zbrodnie, obok których nie można przejść obojętnie, bez względu na konsekwencje, jakie trzeba ponieść - mówiła Feo Aladag w rozmowie z "The Hollywood Reporter".

Feo Aladag wygrała główną nagrodę festiwalu filmowego Tribeca za film "Obca" ("When We Leave". Wśród najbardziej znanych jej filmów wymienia się także "Między światami", "Miejsce zbrodni" i "Lucy". Reżyserka urodziła się w 1972 roku w Austrii. Na samym początku współpracowała przy produkcji niemieckich seriali i programów telewizyjnych. Międzynarodową sławę zyskała w 2010 roku, kiedy film "Obca" stał się niemieckim kandydatem do Oscara.

Więcej o: