Oscary 2020. Dziś Akademia ogłosi nominacje. "Boże Ciało" Jana Komasy jest na "krótkiej liście"

W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów do największej liczby Oscarów krytycy wymieniają filmy "Irlandczyk", "Pewnego razu w Hollywood" oraz "1917". Szansę na nominację ma także polski obraz "Boże Ciało".
Zobacz wideo

Nominacje do Oscarów 2020 zostaną ogłoszone w poniedziałek 13 stycznia o 5.18 czasu lokalnego w Los Angeles, czyli wczesnym popołudniem czasu obowiązującego w Polsce, dokładnie po godzinie 14.00.

Oscary 2020. Ogłoszenie nominacji 

Kto ma szansę w tym roku zdobyć najwięcej nominacji i nagród? Film "Pewnego razu w Hollywood" otrzymał nagrody większości amerykańskich stowarzyszeń filmowych i najprawdopodobniej dostanie nominacje we wszystkich głównych kategoriach, w tym za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, za reżyserię dla Quentina Tarantino i w kategoriach aktorskich. Wśród faworytów znajduje się także "Irlandczyk" Martina Scorsesego oraz wojenna opowieść "1917", który to obraz zdobył niedawno Złote Globy za najlepszy dramat i za reżyserię.

Do nominacji w kategoriach aktorskich typowani są m.in. Charlize Theron, Scarlett Johansson, Leonardo DiCaprio i Joaquin Phoenix.

Polskie akcenty

W tym roku kategorię "Najlepszy film nieanglojęzyczny" zastąpiono kategorią "Najlepszy film międzynarodowy". Tu do faworytów należy czarna komedia z Korei Południowej "Parasite". Wśród dziesięciu filmów zagranicznych, które znalazły na tak zwanej krótkiej liście, są także "Boże Ciało" Jana Komasy, "Ból i Blask" Pedro Almodovara oraz czeski obraz "Malowany Ptak" na podstawie kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego.

92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.

Więcej o: