Antoni Królikowski i Rafał Zawierucha w pułapce kredytów we frankach. Twórcy "Banksterów": to film, którego boją się banki

"Banksterzy" to thriller, który porusza temat wciąż budzący dyskusje - kredyty frankowe i wpływ uwolnienia kursu franka wobec euro z 2015 roku na wzrost rat, które tysiące Polaków musiało płacić bankom. W filmie występują m.in. Antoni Królikowski, Rafał Zawierucha, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Katarzyna Zawadzka i Jan Frycz.

15 stycznia 2020 roku mija pięć lat od tzw. "czarnego czwartku", dnia, który wstrząsnął rynkiem walutowym i znacząco wpłynął na życie tysięcy Polaków, posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. To właśnie tego dnia szwajcarski bank centralny podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co w praktyce oznaczało gwałtowny wzrost rat kredytowych.

Scenariusz "Banksterów" został zainspirowany prawdziwymi historiami osób, które wpadły w pułapkę kredytów w obcej walucie. Jego konsultantami merytorycznymi byli dawni pracownicy banków, a także specjaliści od rynku kapitałowego w Polsce oraz członkowie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

"Bezprawie" - Katarzyna Zawadzka, Jan Frycz i Rafał Zawierucha oraz kredyty we frankach

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje.

Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje z dnia na dzień wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów.

"Banksterzy" mają być opowieścią o systemie bankowym, ale - jak zapewnia dystrybutor - przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu, który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu.

Premiera filmu w reżyserii Marcina Ziębińskiego ("Dublerzy") w tym roku.

Więcej o:
Komentarze (43)
Antoni Królikowski i Rafał Zawierucha w pułapce kredytów we frankach. Twórcy "Banksterów": to film, którego boją się banki
Zaloguj się
 • do_mappiego

  Oceniono 12 razy 8

  Może coś o naczelnym banksterze pisu zwanym Pinokiem coś będzie. O ile lud będzie miał na miskę ryżu jak i bilet.

 • lun2000

  Oceniono 20 razy 8

  Powinna byc jedna ustawa która rozwiązuje umowy frankowe i ustala logiczne odsetki od takiego kredytu tj. w wysokosci mniej wiecej tego co płacą złotówkowicze. W sądach te sprawy beda się ciagnęły latami bedą różne wyroki, po co to jest tak urzadzone

 • sonix24

  Oceniono 11 razy 7

  Czekam na film pokazujacy poziom manipulacji mediów i na film ukazujący, kto tak na prawdę rządzi w Polsce. Takie filmy demaskatorskie są bardzo potrzebne. Kler to kropla w morzu.

 • zet59

  Oceniono 4 razy 4

  kiedy poszedłem do banku okazało się, że nie mam zdolności kredytowej do kredytu złotówkowego ale mam zdolność kredytową do kredytu frankowego. A bardzo chciałem mieć gdzie mieszkać...

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 3

  Car Mikolaj II tez obawial sie komunistow. I slusznie. Jest sie czego obawiac.

 • six_a

  Oceniono 11 razy 3

  ach, ta nasza wolność odzyskana. kredyty, opcje, fundusze krzaki, polisolokaty, śmieciowe umowy. żyć nie umierać.

 • krytycznavvagina

  Oceniono 2 razy 2

  "film, którego boją się banki"... litości! Już sobie tak nie schlebiajcie. PR i reklama to rozumiem, ale bez przesady 😂

 • artzat74

  Oceniono 8 razy 2

  Frankowicze to grupa cwaniakow z poteznymi wplywami w mediach ( frankowicze - dziennikarze i artysci ) , ktorzy smiali sie ze zlotowkowiczow gdy placili od nich nizsze raty .
  Teraz chca , zeby zlotowkowicze dorzucili sie do ich ratek .
  Szczyt beszczelnosci .

 • karo80.0

  Oceniono 8 razy 2

  Czyli kolejna, siermiężna opowieść o Januszach biznesu, którzy nie są w stanie zrozumieć umowy kredytowej, ale marzą o wyprowadzeniu się od teściów... ;) O Morawieckim oczywiście ani słowa, bo jeszcze dofinansowania z PISF by nie dostali. I jeszcze te bieda-gwiazdy udające aktorów... Zapowiada się wyjątkowy gniot.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX