O czym jest film "Boże Ciało" Jana Komasy? Kto jest pierwowzorem głównego bohatera? [Streszczenie, fabuła]

"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy powalczy o statuetkę Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Chociaż premiera miała miejsce w Polsce w październiku 2019 roku, to nie każdy miał okazję zapoznać się z tą produkcją. Jaką historię opowiada film "Boże Ciało"?

Film "Boże Ciało" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poprawczaku odkrywa swoje powołanie. Bohater wie jednak, że przez swoją przeszłość nie zostanie przyjęty do żadnego seminarium. Po wyjściu z placówki chłopak zostaje skierowany do pracy, jednak nigdy do niej nie dociera. Zamiast tego zostaje księdzem jednej z małych parafii.

"Boże Ciało" nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" - o czym jest film?

"Boże Ciało" jest filmem zainspirowanym prawdziwą historią, która miała miejsce we wsi Budziska znajdującej się w województwie mazowieckim. W 2011 roku wyszło na jaw, że mający 26-lat Patryk udawał księdza przez niemal dwa miesiące: w tym czasie koncelebrował msze, zbierał na tacę, a nawet odprawił liturgię w Boże Ciało. Mimo tego, że był oszustem, parafianie bardzo dobrze oceniali fałszywego duchownego.

Później do Patryka dotarli dziennikarze NaTemat, którzy porozmawiali z nim na temat filmu "Boże Ciało". Fałszywy ksiądz poczuł się oszukany przez twórców filmu i dziennikarza oraz scenarzystę Mateusza Pacewicza, który jako pierwszy opisał jego historię. - Jestem w szoku, że powstał jeszcze film. Uważam, że przed zdjęciami ktoś powinien się chyba do mnie udać z pytaniem, czy może coś takiego zrobić. Nikt tego nie zrobił. I nie chodziło mi o żadne pieniądze. Chodziło o czyste o sumienie. Przecież gdyby nie ja, to tego filmu by nie było - mówił w październiku ubiegłego roku.

Głównego bohatera zagrał Bartosz Bielenia. W pozostałych rolach zobaczyć można m.in. Aleksandrę Konieczną, Elizę Rycembel, Tomasza Ziętka, Barbarę Kurzaj czy Leszka Lichotę. Polska premiera filmu miała miejsce 11 października 2019 roku. W pierwszy weekend otwarcia "Boże Ciało" zobaczyło prawie 165 tysięcy widzów. O tym, czy "Boże Ciało" zdobędzie Oscara dowiemy się w nocy z niedzieli na poniedziałek 10 lutego, kiedy odbędzie się gala wręczenia tych prestiżowych nagród.

Więcej o:
Komentarze (2)
O czym jest film "Boże Ciało" Jana Komasy? Kto jest pierwowzorem głównego bohatera? [Streszczenie, fabuła]
Zaloguj się
  • louis_von_cypher

    Oceniono 1 raz 1

    w skrócie to jest o gnuśnym, rozmodlomym, przygłupim kato-wolactwie. Nienawidzą zydów - modlą się do żydówki i żyda, nienawidzą gejów - msze odprawia HOMOFIL dziwisz, ręka w rękę z wolskim DRAG QUEEN jądraszewskim. O tych ćwokach jest ten film.

  • hiacentus

    Oceniono 2 razy 0

    Koncelebrować znaczy celebrować łącznie z jeszcze co najmniej jednym duchownym. Wystarczyło napisać po polsku "odprawiał".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX