Jan Komasa wywodzi się z artystycznej rodziny. Wszyscy mogliby pracować nad wspólnym filmem

Reżyser nominowanego do Oscarów "Bożego Ciała" ma bardzo uzdolnioną rodzinę. Artystycznie realizują się jego rodzice, Jan ma także trójkę rodzeństwa i każde z nich jest związane z kulturą. Często razem pracują nad wspólnymi projektami.
Zobacz wideo

Gdyby Jan Komasa chciał, mógłby nakręcić film, przy którym pracowaliby wszyscy członkowie rodziny. Jego ojciec jest znanym aktorem, matka wokalistką, podobnie jak siostra Mary Komasa. Zofia to wzięta kostiumografka, a Szymon jest uznanym śpiewakiem operowym. 

Czym zajmują się krewni Jana Komasy? 

Ojciec Jana Komasy, Wiesław, jest głównie aktorem teatralnym, a szkoda, bo choćby jego rola w "Linczu" szczególnie zapadła w pamięć krytykom. Ma też na koncie epizod w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga, gdzie wcielił się w strażnika SS na stacji w Płaszowie. Nie odmawia także udziału w produkcjach swojego syna reżysera, wystąpił choćby w głośnej "Sali samobójców" - tam zagrał dyrektora liceum. Z kolei w drugiej części tego filmu, która dopiero będzie miała premierę, zagrał dziekana. Szersza publiczność może kojarzyć go z serialu "Krew z krwi" i roli Henryka Rosiaka.

Wiesław Komasa jest także reżyserem teatralnym - ukończył w 1971 roku krakowskie PWST, a od 1988 roku wykłada w warszawskiej szkole teatralnej. Zajmuje się także dubbingiem, pracuje jako lektor i recytator. W wywiadzie dla Onet.pl wspomina życie z czwórką uzdolnionych dzieci - "W jednym pokoju grało pianino, w drugim wiolonczela, a trzecim coś jeszcze. Był z nami pies, który szczekał, a ja się w toalecie uczyłem ról".

Matka Jana Komasy również jest uznaną artystką - Gina Komasa śpiewa w zespole "Spirituals & Gospel Singers". Jest też konsultantką muzyczną przy produkcjach filmowych, pracowała np. w przy "Reichu" Władysława Pasikowskiego. Pomogła także synowi, który korzystał z jej zdolności m.in. przy "Sali samobójców" i "Mieście '44". W tym drugim mogliśmy usłyszeć też, jak Gina śpiewa, lbowiem w ścieżce dźwiękowej umieszczono jej interpretację piosenki "Chryzantemy złociste".

Najmłodsza siostra reżysera nominowanego do Oscara "Bożego Ciała", Zofia Komasa, jest kostiumografką i reżyserką. Efekty jej pracy będziemy mogli zobaczyć np. w filmie biograficznym Zenona Martyniuka "Zenek", który wejdzie do kin 14 lutego. Zofia pracowała także nad kostiumami do serialu kryminalnego "Ultraviolet" z Sebastianem Fabijańskim w jednej z głównych ról. Także i ona wsparła brata na planie "Miasta '44" - zajęła się oczywiście współpracą kostiumograficzną.

Zofia Komasa Stworzyła kostiumy do kapitalnego teledysku Dawida Podsiadły "Triumfy". Za to samo odpowiadała przy teledyskach Meli Koteluk, Kamila Bednarka czy Doroty Masłowskiej. Na planie klipu do piosenki "Hajs" miała okazję ubrać Anję Rubik. Zofia oczywiście zajęła się strojami do teledysków swojej starszej siostry, Mary Komasy.  

Ma na koncie epizody aktorskie - zagrała w dwóch odcinkach "Na dobre i na złe". Zaprojektowała także okładkę płyty Taco Hemingwaya, współpracowała z Operą Krakowską i z BBC przy serialu "Passing Bells". Interesuje się modą więc zajmuje się również stylizacją do sesji zdjęciowych, reklam i spektakli. Współpracowała z magazynami "Pani" czy "Viva".  

Szymon Komasa jest śpiewakiem operowym obdarzonym bas-barytonem. Był studentem Studia Operowego przy nowojorskiej Metropolitan Opera, ukończył Juilliard School w Nowym Jorku i Guildhall School of Music and Drama w Londonie. Był finalistą prestiżowego konkursu BBC Cardiff Singer of the World. Śpiewa po polsku, angielsku, włosku, niemiecku i francusku. Występował na operowych scenach całego świata; w nowojorskiej Carnegie Hall, londyńskich Barbican Hall oraz Wigmore Hall czy w Arena di Verona. Szymon tak mówił o rodzeństwie w rozmowie z Vogue.pl:

Zawsze byliśmy blisko. Kiedyś Jasiek imponował mi, bo założył Drużynę Poszukiwaczy Lasek i na całej Pradze pisał po murach "DPL". Pamiętam, że moim największym marzeniem było przyłączyć się. Mniej więcej w tym samym czasie Mary marzyła o Oscarach, bo zawsze była glamour. A jednocześnie pakowała mi kanapki do szkoły. Ja w autobusie walczyłem o Zośkę, kiedy zaczepił ją jakiś typ. Dziś wszyscy jesteśmy dorośli, dalej dbamy o siebie, inspirujemy się i wspieramy. Radzimy się siebie w ważnych kwestiach i trzymamy za siebie kciuki. 

Szymon też wystąpił w "Sali samobójców" - zagrał śpiewaka operowego i w dodatku wykonał na potrzeby filmu arię "Der Doppelgenger".

Szymon i Maria Komasa są bliźniakami, starszymi od Zofii o pięć lat. Maria, znana szerzej jako Mary Komasa, jest wokalistką. W 2015 roku wydała swój pierwszy album, razem z zespołem The Dumplings stworzyła popularną piosenkę "Jestem kobietą". Od kilku lat mieszka i pracuje w Berlinie. Jan Komasa nakręcił kilka teledysków do jej piosenek, w jednym z nich wystąpiła też Anja Rubik.

 

Maria wyszła za mąż za kompozytora Antoniego Łazarkiewicza, który jest synem Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów. Oboje są reżyserami i scenarzystami, a pani Magdalena jest siostrą Agnieszki Holland. Wiemy, że łatwo się w tym wszystkim pogubić, dlatego przygotowaliśmy poglądowe drzewo genealogiczne:

embed

Mary Komasa razem z mężem pracowała nad ścieżką dźwiękową do takich filmów jak "Janosik. Prawdziwa historia" (reż. Agnieszka Holland), "Powrócić w twe ramiona " czy serialu "Głęboka woda", gdzie dało się usłyszeć ich piosenkę "I Bugged Your Brain".

Więcej o: