Festiwal Filmowy w Cannes. Amerykański reżyser Spike Lee przewodniczącym jury

Amerykański reżyser Spike Lee został wybrany przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. 73. edycja festiwalu rozpocznie się 12 maja.

Filmy Spike'a Lee trzykrotnie brały udział w konkursie głównym festiwalu filmowego w Cannes, a w 2018 roku jego "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" z Adamem Driverem i Johnem Davidem Washingtonem zdobyło Grand Prix.

Festiwal Filmowy w Cannes - Spike Lee przewodniczącym jury

Lee otrzymał Oscara za całokształt osiągnięć w 2015 roku, a cztery lata później odebrał statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany, właśnie za "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Urodził się w 1957 w Atlancie, ale wychował na Brooklynie, i dzisiaj postrzegany jest jako filmowiec absolutnie nowojorski. Spike Lee jest uznawany za najwybitniejszego afroamerykańskiego reżysera. Ma na koncie takie filmy jak: "Ona się doigra" (1986), "Rób, co należy" (1989), "Malaria" (1991) czy "Cztery małe dziewczynki" (1997).

W zeszłym roku obradom grupy decydującej o tym, w czyje ręce trafi Złota Palma, przewodniczył Alejandro González Iñárritu. Główną nagrodę festiwalu filmowego w Cannes zdobył "Parasite" Bong Joon-ho.

73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 12 maja i potrwa do 23 maja 2020 roku.

Więcej o: