Oscary 2020. Najlepszy film. "Parasite" z nagrodą!

Na 92. gali rozdania Oscarów ogłoszono między innymi zwycięzcę w kategorii najlepszy film. Statuetkę tę otrzymali twórcy "Parasite"!
Zobacz wideo

Nagroda Akademii za najlepszy film jest praktycznie uznawana, za kategorię, w której wygrywają jedynie filmy anglojęzyczne. Poza kilkoma wyjątkami nominację w tej kategorii zdobywają głównie produkcje nakręcone w języku angielskim. Od 2009 roku, po zmianie regulaminu, Akademia może wytypować w tej kategorii do 10 filmów (wcześniej nominacje otrzymywało tylko pięć produkcji). W tym roku nominację otrzymało dziewięć filmów.

Oscary 2020. Akademia Filmowa przyznała nagrodę w kategorii najlepszy film dla produkcji "Parasite"

Podczas 92. gali wręczenia Oscarów za najlepszy film uznany został "Parasite". Lista wszystkich filmów nominowanych do Oscarów 2020 w kategorii najlepszy film prezentuje się następująco:

"1917" to film w reżyserii Sama Mendesa, który otrzymał w sumie 10 nominacji Oscarowych m.in. w kategorii za najlepszą muzykę oryginalną, zdjęcia czy scenografię. Opowiada on historię dwóch brytyjskich szeregowców, którzy otrzymują polecenie przekazania rozkazu. Przedzierając się przez linię wroga żołnierze próbują dostarczyć informację o odwołaniu ataku, którego przeprowadzenie może skończyć się całkowitą klęską ich wojska.

"Historia małżeńska" to film wyreżyserowany przez Noah Baumbacha, w której produkcję zaangażowany był Netflix. Produkcja ta nominowana jest do Oscara w sześciu kategoriach: za najlepszy film, aktora pierwszoplanowego, aktorkę pierwszoplanową, aktorkę drugoplanową, scenariusz oryginalny i muzykę oryginalną. Film opowiada historię małżeństwa z dziesięcioletnim stażem, których aspiracje zawodowe zaczynają oddziaływać na harmonijne życie rodzinne.

"Jojo Rabbit" otrzymał z kolei sześć nominacji do Oscarów za najlepszy film, aktorkę drugoplanową, scenariusz adaptowany, scenografię, kostiumy oraz montaż. Taika Waititi jest jednocześnie reżyserem, scenarzystą oraz jednym z głównych bohaterów filmu. Nowozelandczyk wciela się w Adolfa Hitlera, który jest najlepszym (wymyślonym) przyjacielem Jojo. Chłopiec zafascynowany nazistami pewnego dnia odkrywa na strychu młodą Żydówkę, która jest ukrywana przez jego mamę.

"Irlandczyk" to film w reżyserii Martina Scorsese, który został nominowany do Oscarów w dziesięciu kategoriach m.in. dla najlepszego aktora drugoplanowego, reżysera czy scenografię. Film opowiada historię tajemniczego zniknięcia przywódcy związków zawodowych Jimmy'ego Hoffa. W głównych rolach wystąpiły takie gwiazdy jak Robert De Niro, Al Pacino czy Joe Pesci.

"Małe Kobietki" to produkcja nominowana w tegorocznych Oscarach w sześciu kategoriach: za najlepszy film, aktorkę pierwszoplanową, aktorkę drugoplanową, scenariusz adaptowany, muzykę oryginalną i kostiumy. Film w reżyserii Grety Gerwig jest adaptacją słynnej powieści Louisy May Alcott. Marmee, pod nieobecność męża, który walczy na froncie, samotnie wychowuje czwórkę swoich córek - każdej z nich wpaja ideały wolności i niezależności oraz pozwala im samodzielnie poznawać swoje miejsce w życiu.

"Pewnego razu... w Hollywood" to film wyreżyserowany przez Quentina Tarantino, który otrzymał w sumie 10 nominacji do Oscara. Film opowiada historię aktora, który próbuje wrócić na szczyt sławy oraz jego dublera. Mężczyźni wracają do Los Angeles, które zaczyna się zmieniać przez złotą erę telewizji czy ruch hipisowski. W rolach głównych wystąpili Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino czy Kurt Russell.

"Ford vs Ferrari" ("Le Mans '66") to film w reżyserii Jamesa Mangolda, który otrzymał cztery nominacje do Oscarów 2020 - za najlepszy film, dźwięk, montaż i montaż dźwięku. Produkcja opowiada historię Carrolla Shelby'ego i Kena Milesa, którzy budują rewolucyjny w tamtych czasach samochód wyścigowy dla Ford Motor Company. Rywalizacja z ich największym konkurentem, Ferrari odbędzie się podczas prestiżowego dwudziestoczterogodzinnego wyścigu Le Mans we Francji w 1966 roku.

"Joker" to film, który otrzymał najwięcej, bo aż 11 nominacji do Oscarów 2020. Reżyserem filmu jest Todd Phillips, który nominowany jest także w kategorii najlepszy reżyser. W głównego bohatera wciela się Joaquin Phoenix, którego rola została doceniona przez krytyków i widzów. Film opowiada historię Arthura Flecka, który dręczony osobistymi problemami zaczyna zmieniać się w najbardziej niebezpiecznego przestępcę Gotham City - Jokera

"Parasite" to film w reżyserii koreańskiego twórcy Joon-ho Bonga. Film zaczyna się od przedstawienia ubogiej rodziny Koreańczyków, których los odmieni się za sprawą propozycji pracy złożonej nastolatkowi Ki-woo. Chłopak zaczyna pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, cały czas wymyślając sposoby jak zapewnić zatrudnienie reszcie swojej rodziny - stopniowo wprowadza do luksusowej willi nowych pracowników: swoją siostrę, ojca oraz matkę

Więcej o: