Oscary 2020. Najlepszy reżyser. Bong Joon-ho laureatem za film "Parasite"!

Dziś, podczas 92. gali wręczenia Oscarów, poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród filmowych. Najlepszym reżyserem uznany został Bong Joon-ho, twórca filmu "Parasite".
Zobacz wideo

Na samym początku Oscary w kategorii reżyserskiej przyznawane były w dwóch dziedzinach: za najlepszą produkcję dramatyczną i komediową. Jako pierwsi Oscarami w tej kategorii uhonorowani zostali kolejno Frank Borzage za film "Siódme niebo" i Lewis Mileston za film "Awantura arabska" (1929 rok). Najwięcej statuetek za reżyserię otrzymał dotychczas John Ford, który ma na swoim koncie cztery Oscary. W zeszłym roku nagrodę w tej kategorii otrzymał Alfonso Cuaron za film "Roma".

Oscary 2020. Akademia Filmowa przyznała nagrodę w kategorii najlepszy film - wygrał Bong Joon-ho

W kategorii najlepszy reżyser nominowanych było pięciu reżyserów:

Martin Scorsese za film "Irlandczyk". Amerykański reżyser nominowany był do Oscarów 14 razy w kategoriach najlepszy reżyser, scenariusz adaptowany oraz film do następujących produkcji: "Wściekły byk", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Chłopcy z ferajny", "Wiek niewinności", "Gangi Nowego Jorku", "Aviator", "Infiltracja", "Hugo i jego wynalazek", "Wilk z Wall Street" oraz "Irlandczyk". Oscara udało mu się zdobyć raz, w 2007 roku za film "Infiltracja".

Todd Phillips za film "Joker". Urodzony w Nowym Jorku reżyser był czterokrotnie nominowany do Oscarów. Trzy z nich dotyczą filmu "Joker" - najlepszy film, reżyser i scenariusz adaptowany. W 2007 roku Todd Phillips był też nominowany za scenariusz adaptowany do filmu "Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Reżyser najbardziej znany jest ze współpracy przy produkcji serii filmów z cyklu "Kac Vegas" ("Kac Vegas", "Kac Vegas w Bangkoku", "Kac Vegas III").

Sam Mendes za film "1917". Brytyjczyk nominowany był do Oscarów łącznie cztery razy, w tym aż trzy nominacje dotyczą filmu "1917" (za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny). W 2000 roku za film "American Beauty" został uhonorowany Oscarem w kategorii dla najlepszego reżysera. Sam Mendes znany jest z takich produkcji jak "Droga do zatracenia", "Droga do szczęścia", "Skyfall" oraz "Spectre".

Quentin Tarantino za "Pewnego razu w... Hollywood". Tarantino był nominowany do Oscarów w sumie osiem razy za filmy "Pulp Fiction", "Bękarty wojny", "Django" i "Pewnego razu... w Hollywood" w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser czy scenariusz oryginalny. Nagrodzony Oscarem został dwukrotnie - w 1995 rok za scenariusz do "Pulp Fiction" oraz w 2013 roku za scenariusz do filmu "Django".

Bong Joon-ho za "Parasite". Pochodzący z Korei Południowej reżyser najbardziej znany jest z filmów "Okja", "Matka" oraz "Parasite", który ma powstać także w wersji serialowej (o prawa do produkcji ubiegają się HBO i Netflix). Reżyser został po raz pierwszy nominowany do Oscarów i to aż w czterech kategoriach: za najlepszy film, scenariusz oryginalny, film nieanglojęzyczny oraz reżyserię. W 2019 roku "Parasite" wygrał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes.

Więcej o: