HER Docs Film Festival już w marcu w Warszawie. "Czas skończyć ze stereotypem, że branża filmowa jest domeną mężczyzn"

W dniach 6-10 marca w Kinotece w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - HER Docs Film Festival. Jak zapowiadają organizatorki, to święto filmu dokumentalnego, przestrzeń wymiany myśli oraz zaangażowanej dyskusji, które ma aspiracje stać się wizytówką równości.

"Porozmawiajmy o równouprawnieniu, o fundamentalnych prawach, o seksualności, ciele i tożsamości, o stereotypach w postrzeganiu ról społecznych" - nawołują organizatorki HER Docs Film Festival, pierwszego w Polsce wydarzenia poświęconego filmom dokumentalnym stworzonym przez kobiety. Marcowy festiwal powstaje dzięki pasji i zaangażowaniu wielu osób.

Zobacz też: Oscary 2020. Ile kobiet było nominowanych do Oscara za reżyserię? Wygrała tylko jedna >>

HER Docs Film Festival. Pierwsza w Polsce cykliczna celebracja twórczości kobiet

HER Docs Film Festival to inicjatywa młodych kobiet wywodzących się ze świata filmu, kultury i praw człowieka: Katarzyny Korytowskiej, Mai Szydłowskiej, Weroniki Adamowskiej, Karoliny Szmygin, Małgosi Hermanowicz i Aleksandry Mleczko. Wydarzenie potrwa pięć dni - od 6 do 10 marca. Miejscem spotkań będzie warszawska Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki.

Program został podzielony na sekcje tematyczne pod hasłami: m.in. "Sztuka", "Ciało", "HERstorie", "Lepsze jutro?", "Seks", "Przeboje festiwali", "Nowe twarze". W ich ramach będzie można obejrzeć projekcje ponad 60 filmów dokumentalnych i animacji z całego świata, stworzonych przez kobiety. Przewidziane są przede wszystkim polskie premiery i filmy niedostępne w regularnej dystrybucji. Zobaczymy takie propozycje jak "Kate Nash: Underestimate the Girl", "Delphine and Carole", "The Judge" czy "He She I".

Całość zostanie wzbogacona o spotkania z twórczyniami, przegląd polskich i międzynarodowych animacji dokumentalnych czy specjalny program dla młodzieży. "4Youth" poruszy tematykę zmian klimatycznych, świadomej konsumpcji, aktywizmu i działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także edukacji seksualnej dla nastolatków.

Zobacz też: "Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi". Ci, którzy ubliżają wioskowym, ubliżają sami sobie [FRAGMENT]

HER Docs Film Festival. "Kobiety także potrafią robić kino i warto, by znalazło się w świecie filmu więcej miejsca"

Festiwal jest pomysłem oddolnym i na skalę naszego kraju całkowicie nowym, dlatego sporą część jego budżetu stanowi crowdfunding. Organizatorki podkreślają, że mają mniejsze szanse na otrzymanie dotacji z ogólnopolskich programów grantowych z uwagi na to, że HER Docs dopiero debiutuje. Ideę wydarzenia publicznie wsparły do tej pory takie postaci jak m.in. wokalistki Paulina Przybysz i Natalia Grosiak, pisarka Sylwia Chutnik, ilustratorka Magda Danaj czy reżyserki: Agnieszka Smoczyńska, Elwira Niewiera, Zofia Kowalewska i Anastazja Dąbrowska.

 

Każdy, kto chciałby dorzucić się do tworzenia HER Docs Film Festival i uczynienia go wydarzeniem cyklicznym, może to zrobić pod tym linkiem

Zobacz wideo
Więcej o: