Już nigdy nie zobaczymy słynnej planszy. Disney wykupił 20th Century Fox i zmienia nazwę

Disney wykupił jedną z największych wytwórni filmowych 20th Century Fox i zamierza zmienić jej nazwę. Podobnie ma stać się w przypadku Fox Searchlight Pictures. Dlaczego? Po to, by nie kojarzyły się z Rupertem Murdochem i prawicową stacją telewizyjną, od których Disney chce się jak najbardziej zdystanować.
Zobacz wideo

Disney przejął wytwórnie filmowe 20th Century Fox i Fox Searchlight Pictures. Planuje też bardzo symboliczny krok, bo zamierza obu spółkom zmienić nazwy. Zniknąć ma z nich słówko "fox"., pozostaną więc 20th Century Studios i Searchlight Pictures - donosi "Variety".

Disney zmienia nazwę 20th Century nieodwołalnie

Disney już zaczął proces wymiany nazwy - zmieniono już adresy e-mailowe pracowników Fox Searchlight Pictures. Od teraz nie mają już końcówki "fox.com", a w jej miejsce pojawiła się nowa, dłuższa fraza - "searchlightpictures.com". Co więcej, na plakacie najnowszego filmu wytwórni "Downhill" z Julią Louis-Dreyfus i Willem Ferrellem w rolach głównych napisy zaczynają się frazą "Searchlight Pictures prezentuje".

Zgodnie z zapewnieniami, popularne logotypy nie zmienią się drastycznie - zostaną zaktualizowane, a zniknie z nich słowo "fox". Cała reszta ma pozostać taka sama. Zmiana jednak ma być trwała i nieodwracalna.

Dlaczego Disney zmienia nazwę 20th Century? 

Disney zapłacił w ubiegłym roku 71,3 mld dolarów za przejęcie spółki 21st Century Fox łącznie z wytwórnią 20th Century Fox film i podległymi stacjami telewizyjnymi, ale z wykluczeniem sieci FOX, w tym Fox News, które pozostały częścią korporacji Fox Corp. należącej niegdyś do potentata medialnego Ruperta Murdocha, a dziś zarządzanej przez Lachlana Murdocha.

Stacja informacyjna Fox News ma opinię kontrowersyjnej i dzieli amerykańską opinię publiczną. Założył ją w 1996 roku właśnie Rupert Murdoch. Od samego początku dyrektorem stacji był Roger Ailes - oskarżony o molestowanie seksualne rok przed wybuchem afery z Harveyem Weinsteinem. Skandal z jego udziałem był jednym z największych, do jakich doszło w USA. Opowiadał o nim serial HBO "Na cały głos" z Russellem Crowe i Naomi Watts czy debiutujący właśnie w polskich kinach film "Gorący temat" z Nicole Kidman, Charlize Theron i Margot Robbie w rolach głównych.

Zobacz wideo

Po czterech latach istnienia Fox News stało się dominującą stacją informacyjną w Stanach Zjednoczonych. Obecnie odbierana jest w 86 krajach. Fox News oskarżane było wielokrotnie o stronnicze materiały dziennikarskie, które w lepszym świetle przedstawiały Partię Republikańską i konserwatywnych polityków, w tym Donalda Trumpa. Roger Ailes nie był jedynym pracownikiem Fox News oskarżonym o molestowanie seksualne. Czynów tych dopuszczali się także dziennikarze Bill O'Reilly czy Eric Bolling.

Jak zwraca uwagę "Variety", nie bez powodu Disney chce pozbyć się jakichkolwiek powiązań z tą nazwą i stacją. Portal powołał się na wewnętrznego i anonimowego informatora, który powiedział: "Myślę, że Fox w nazwie oznacza Murdocha, a to jest toksyczne".

Studio 20th Century Fox powstało w 1935 roku w wyniku fuzji Twentieth Century Pictures i Fox Film Corporation. Logo wytwórni i charakterystyczne fanfary stały się częścią legendy Hollywood, a wyprodukowane przez nią filmy zapisały się w historii światowej kinematografii. Mówimy m.in. o takich produkcjach jak "Titanic", "Avatar", "Szklana pułapka", "Obcy", "Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja" czy "Kevin sam w domu".

Więcej o: