Bronisław Cieślak kończy karierę aktorską. Odtwórca kultowej roli Borewicza idzie na emeryturę

Widzowie pokochali Bronisława Cieślaka dzięki serialowi "07 zgłoś się", w którym wcielił się w niezapomnianego porucznika Sławomira Borewicza. Aktor po ciężkiej chorobie zdecydował się zakończyć karierę zawodową i przejść na emeryturę.
Zobacz wideo

Bronisław Cieślak postanowił, że nie wróci już przed kamerę. Aktor chce skupić się na swoim zdrowiu i zwolnić tempo. Stąd też decyzja o zakończeniu kariery zawodowej. Ostatni raz na dużym ekranie pojawił się w 2019 roku, zagrał wtedy w filmie "Na bank się uda". Był również gwiazdą serialu kryminalnego "Malanowski i partnerzy".

Bronisław Cieślak przechodzi na emeryturę

U Bronisława Cieślaka dwa lata temu zdiagnozowano raka prostaty. W lutym 2018 roku przeszedł poważną operację i bierze leki. Aktor czuje się dobrze, ale postanowił, że już nie będzie pracował. "Mam raka. Pogodziłem się z tym. Dziś to już nie jest choroba śmiertelna, tylko przewlekła, a ja podjąłem walkę o zdrowie i słucham się moich lekarzy" - powiedział "Super Expressowi". Podkreślił:

Czuję się dobrze, łykam pigułki, których nazwy nic państwu nie powiedzą, i żyję spokojnym rytmem. Praca? Nic z tych rzeczy.

Aktor obiecał rodzinie, że będzie bardziej o siebie dbał. Stąd decyzja o emeryturze. Cieślak pracował także jako dziennikarz, prezenter telewizyjny, był również posłem na Sejm III i IV kadencji (z ramienia SLD).

Bronisław Cieślak - życiorys 

Urodził się 8 października 1943 w Krakowie. Studiował na UJ etnografię, której nigdy nie ukończył. Zaczynał pracę w 1968 roku jako dziennikarz Polskiego Radia, potem pracował także w krakowskim oddziale Telewizji Polskiej. Jego filmowym debiutem była rola inżyniera Bogdana Zawady w serialu obyczajowym "Znaki szczególne" z 1976 roku - udział zaproponował mu reżyser Roman Załuski.

Niedługo potem Krzysztof Szmagier, reżyser kultowego już "07 zgłoś się", wybrał go na odtwórcę roli porucznika Borewicza. O fenomenie tej produkcji rozmawialiśmy w jednym z odcinków "POPKultury":

Zobacz wideo

Cieślak zagrał też w filmach takich jak "Kung-fu", "Wściekły" czy w serialu "Pierwsza miłość". Prowadził m.in. program "Telewizyjne Biuro Śledcze". Pojawił się jako komisarz Borewicz w młodzieżowym filmie "Latające machiny kontra Pan Samochodzik" z 1991 roku czy jako on sam w popularnym serialu komediowym "Świat według Kiepskich". Od 2009 roku nagrywał serial "Malanowski i Partnerzy". Jego ostatnią ekranową rolą był epizod w filmie "Na bank się uda" z 2019 roku. Zagrał tam ministra rolnictwa Sławomira Kowalika. Prywatnie jest stryjem aktorki Anny Cieślak.

Więcej o: