Netflix ostatecznie dodał adnotacje do map w "Iwanie Groźnym z Treblinki". Domagał się tego Morawiecki

Netflix dokonał korekty w serialu "Iwan Groźny z Treblinki", czego domagał się m.in. premier Mateusz Morawiecki. Obozy koncentracyjne były w nim zaznaczone na współczesnej mapie Polski, bez jakiejkolwiek adnotacji, że w czasie II WŚ kraj był pod okupacją.

Jak zauważył na Twitterze Tomasz Setta z radia TOK FM, Netflix ostatecznie dodał objaśnienie do mapy okupowanej Polski w serialu "Iwan Groźny z Treblinki" (org. "The Devil Next Door"). Sprawdziliśmy i faktycznie już w pierwszym odcinku w prawym górnym rogu mapy pojawia się adnotacja "Niemieckie obozy w okupowanej Polsce w czasie II wojny światowej". Obozy koncentracyjne nadal są jednak zaznaczone na współczesnej mapie Polski. 

W tej sprawie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, partia Porozumienie Jarosława Gowina, a w końcu również Mateusz Morawiecki, który napisał list do Reeda Hastingsa, szefa Netflixa. Premier stwierdzał w nim, że pewne materiały dostępne na platformie "zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni". "Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony - i mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy".

Netflix zapowiadał zmiany w mapach

Na reakcję producenta nie trzeba było długo czekać. Rzecznik Netflixa w rozmowie z Reutersem udzielił krótkiego komentarza. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem 'Iwan Groźny z Treblinki'. Pilnie przyglądamy się sprawie" - mówił rzecznik w połowie listopada.  

Kilka dni później opublikowano oświadczenie Netflixa o wsparciu dla twórców serialu, ich pracy oraz badań. Jednocześnie zapewniono, że - aby "uniknąć nieporozumień" - do niektórych map zostaną dodane teksty, które wyjaśnią, że "obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945".

>>> Tak Netflix zapowiadał serial "Iwan Groźny z Treblinki"

Zobacz wideo
Więcej o: