"Dziewczyny z Dubaju". Maria Sadowska nakręci film o polskich prostytutkach na Bliskim Wschodzie: "Wiedziały, na co się piszą"

Już wkrótce Maria Sadowska rozpocznie prace nad filmem "Dziewczyny z Dubaju", którego scenariusz powstał na podstawie głośnego reportażu o Polkach, które pracowały jako luksusowe prostytutki arabskich szejków. Reżyserka o głównej bohaterce powiedziała - "Zawsze lubiła seks, więc uznaje tę przygodę za pewien rodzaj emancypacji i szansy na lepsze życie".

"Dziewczyny z Dubaju" to reportaż autorstwa Piotra Krysiaka, który ukazał się w 2018 roku. Historia Polek, które świadczyły usługi seksualne na Bliskim Wschodzie, wstrząsnęła krajem. Były wśród nich m.in. modelki, celebrytki, finalistki konkursów piękności i artystki. Tekst literacki postanowiono przenieść na język kina. Producentami filmu o "Dziewczynach z Dubaju" są Doda i jej mąż Emil Stępień, pomysłodawcą i współautorem scenariusza został Mitja Okorn, a reżyserką - Maria Sadowska, która wcześniej wyreżyserowała "Sztukę kochania".

"Dziewczyny z Dubaju". Maria Sadowska: "Nie chce patrzeć na nie z góry"

Maria Sadowska udzieliła wywiadu dla tygodnika "Wprost", w którym opowiedziała o swoim pomyśle na kolejny film. Wyjaśniła, że w odróżnieniu do autora reportażu "Dziewczyny z Dubaju", nie chce potępiać kobiet, które zdecydowały się na życie prostytutek świadczących usługi dla arabskich szejków: 

Autor ostro skrytykował dziewczyny. Mam inną ocenę tych zdarzeń. Chcę uniknąć oceniającego spojrzenia. Nie chce patrzeć na nie z góry. Próbuje zrozumieć ich motywacje (...) Wszystkie dziewczyny wiedziały, na co się piszą. Wiele z nich traktowało tę możliwość jako pewien rodzaj wyzwolenia. To nie były tylko prostytutki, ale też znane modelki, piosenkarki, hostessy, stewardessy. Książę Santo był pięknym, cudownie zbudowanym, szarmanckim i uroczym mężczyzną. Ale jak to mówią "Miłe złego początki…" - powiedziała reżyserka.

Maria Sadowska zdradziła, że historia, którą opowie w filmie skupi się na jednej bohaterce. Jej wątek zostanie złożony z opowieści wielu kobiet. Główna postać filmu o "dziewczynach z Dubaju" to osoba pochodząca z małej miejscowości, która z czasem staje się luksusową panią do towarzystwa, a w końcu stręczycielką sprowadzającą Polki na Bliski Wschód: 

Zawsze lubiła seks, więc uznaje tę przygodę za pewien rodzaj emancypacji i szansy na lepsze życie. Z czasem przejmuje kontrolę nad biznesem. Postanawia udowodnić sobie i innym, że Polki też potrafią odnaleźć się "na salonach". (...) Sprytna dziewczyna sprawia, że Polki są uwielbiane, podziwiane, pożądane. Bo bogaczom z Bliskiego Wschodu nie chodziło tylko o seks, ale też o ciekawe towarzystwo. Piętnaście lat temu portale społecznościowe dopiero zaczynały działać, więc zwerbowanie dziesiątek kobiet, które spełniałyby kryteria szejków, było logistycznym wyzwaniem.

Dodaje, że z usług dziewczyn korzystali nie tylko szejkowie, ale też "szanowani i poważani ludzie ze świata sportu, polityki i biznesu". We wpisie na Instagramie zapewniła, że scenariusz, który napisał Mitja Okorn "zapiera dech w piersiach". 

 

Maria Sadowska: "Kobiety były uwięzione w złotej klatce"

Reżyserka podkreśliła jednocześnie, że nie ma zamiaru gloryfikować prostytucji. - Raj okazał się mieć także bardzo ciemne strony, a w przypadku niektórych kobiet okazał się piekłem.(...) Kobiety były uwięzione w złotej klatce, nie mogły samodzielnie opuszczać terenu hotelu czy posesji. Były przypadki przemocy, załamania nerwowe, ucieczka w uzależnienie od alkoholu, próby samobójcze, mocne perwersje - stwierdziła Sadowska.

Zapytana o to, jak żyją dziś tzw. dziewczyny z Dubaju, stwierdziła, że niektóre z nich żyją w cieniu, inne są osobami publicznymi, a jeszcze inne wciąż tkwią w prostytucji.

- Moim zdaniem najgorszą karą był lincz moralny, jaki dziennikarze i opinia publiczna zgotowali tym dziewczynom tutaj, w Polsce. W naszej kulturze w sprawach seksu każdy chce być sędzią moralności - powiedziała Maria Sadowska. Wyjaśniła też, że chce nakręcić ten film, bo fascynuje ją "niejednoznaczność moralnych wyborów, które dokonywały te dziewczyny". 

Więcej o:
Komentarze (49)
"Dziewczyny z Dubaju". Maria Sadowska nakręci film o polskich prostytutkach na Bliskim Wschodzie
Zaloguj się
 • lasalu

  Oceniono 44 razy 34

  Czekamy na "Dziewczynki z Music Boxa", będzie hit!

 • corvelinho

  Oceniono 41 razy 33

  cyt."Maria Sadowska wyjaśniła też, że chce nakręcić ten film, bo fascynuje ją niejednoznaczność moralnych wyborów, które dokonywały te dziewczyny".
  Pani Mario, z całym szacunkiem ale te wybory były moralnie zdecydowanie jednoznaczne..

 • wejsunek47

  Oceniono 43 razy 27

  k..... to k....... i relatywizowanie tego zjawiska jest trochę żałosne....

 • ernst-lemingway

  Oceniono 36 razy 26

  "Nie chce patrzeć na nie z góry. Próbuje zrozumieć ich motywacje "
  To nietrudne, motywacja jest jedna: pieniadze. Duza, szybka, latwa kasa za ktora mozna przyjac kupe szejka na klate lub w paszczu.
  $€£¥

 • america_n_beauty

  Oceniono 22 razy 14

  Dubajski-tęczowy music box

 • krzepki.harry

  Oceniono 41 razy 13

  Akurat tematy "okołoseksualne" są w przypadku pani Sadowskiej mocno ryzykowne, zwłaszcza po tym czego dowiedzieliśmy się o ojcu... Ale konsekwentnie się ich trzyma... :/

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 13

  nie lepiej coś nakręcić o lotach airKóchciński i kolesi w trybie pilnym head do podkarpackich agencji, na nieletnie ukraińskie dzieci, ofiary wojny?? bokser 'cygan' wiedział o sprawie dużo, dzień zanim miał złożyć zeznania powiesił się ... na leżąco w więzieniu nadzorowanym przez nijakiego, który w nagrodę za wyciszenie sprawy został europosłem z sutą pensją i reprezentującym tam pisich chamów

 • jango33

  Oceniono 31 razy 11

  "Mam inną ocenę tych zdarzeń. Chcę uniknąć oceniającego spojrzenia. Nie chce patrzeć na nie z góry. Próbuje zrozumieć ich motywacje"

  No tak, ciężkie dzieciństwo, złe stosunki z ojcem i zostały kiedyś zgwałcone na randce .... na pospolite kur...two zawsze znajdzie się wytłumaczenie.

 • starczypl

  Oceniono 39 razy 11

  A może wcześniej o pedofilii w jazzie.... Tata podpowie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX