Roman Polański dostał prestiżową nagrodę. Nagrodzono go francuskim Złotem Globem

Roman Polański otrzymał nagrodę za reżyserię filmu "Oficer i szpieg". Nagrodzono go statuetką Lumieres, która nazywana jest francuskimi "Złotymi Globami". Nagrodę choć wobec reżysera padły ostatnio oskarżenia o molestowanie seksualne.
Zobacz wideo

Nagrody filmowe Lumieres to jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień we Francji, często nazywa się je odpowiednikiem Złotych Globów. Wręcza je Académie des Lumières, składająca się z 200 dziennikarzy międzynarodowej prasy pracujących we Francji, by uczcić najlepsze francuskojęzyczne kino. W tym roku za najlepszego reżysera uznano Romana Polańskiego.

Czytaj teżFrancuskie stowarzyszenie filmowców chce zmienić statut. Zmiany uderzą w Romana Polańskiego

Roman Polański z prestiżową francuską nagrodą. Wcześniej był oskarżany o gwałt

Roman Polański odebrał nagrodę Lumieres dla najlepszego reżysera - pokonał Jeremy'ego Clapina ("I Lost My Body"), Arnauda Desplechina ("Oh Mercy!"), Ladj Ly ("Nędznicy") i Celine Sciammę ("Portret kobiety w ogniu"). Najlepszym filmem minionego roku został obraz "Nędznicy" - francuski kandydat do Oscara nominowany w tej samej kategorii co "Boże Ciało". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w teatrze Olympia w Paryżu.

"Oficer i szpieg", opowieść o Alfredzie Dreyfusie, francuskim oficerze pochodzenia żydowskiego, który w 1894 r. został oskarżony, a potem niesłusznie skazany za zdradę państwa, pojawiła się we francuskich kinach w atmosferze skandalu.

Francuska artystka Valentine Monnier na łamach "Le Parisien" oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt, którego reżyser miał się dopuścić w 1975 roku. Kobieta miała wtedy 18 lat. Prawnik Herve Temime w imieniu reżysera odrzucił oskarżenia, ale w związku ze sprawą wywiady promujące "Oficera i szpiega" w ostatniej chwili odwołali aktorzy Jean Dujardin i Emmanuelle Seigner.

Czytaj też: Francuski minister kultury zabrał głos w sprawie Polańskiego: Talent nie jest okolicznością łagodzącą

Niemniej zaraz po premierze najnowszy film Romana Polańskiego uplasował się na pierwszym miejscu francuskiego box-office'u, trzykrotnie przebijając wynik wchodzącego w tym samym czasie "Le Mans 66" z Christianem Bale'em i Mattem Damonem. Było to jednocześnie najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat. Po jednym dniu wyświetlania we francuskich kinach "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego przyciągnął ponad 46 tys. widzów, co dało wpływy w wysokości 413 tys. dolarów, co przekazał na swoim Twitterze szef dystrybucji kinowej w Gaumont Jérôme Hilal. 

Więcej o:
Komentarze (25)
Roman Polański dostał prestiżową nagrodę. Nagrodzono go francuskim Złotem Globem
Zaloguj się
 • teacher

  Oceniono 9 razy 7

  Polański nigdy nie był pedofilem, po prostu lubił (zbyt) młode dziewczyny tak jak np. Goethe, a we współczesności tysiące wybitnych artystów, którzy otaczają się lolitami, ale których nikt nie pozywa do sądu. Polański jest obecnie najwybitniejszym żyjącym reżyserem na świecie i nikt mu tego miana nie odbierze. Ci, którzy dziś wyzywają go od pedofilów, w przyszłości będą się nim chwalić przed obcokrajowcami.

 • plan_zdzislawa

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo. Gratulacje. Nasze Dobro Narodowe.
  DBAJMY O NIE.

 • ob1canob

  Oceniono 3 razy 3

  Nagrodę choć wobec reżysera padły ostatnio oskarżenia o molestowanie seksualne.

  Co to za zdanie?
  Wracaj do szkoly!

 • hajaszek

  Oceniono 3 razy 3

  Ja tam lubię jego filmy.

 • telewy2

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo.

 • onduma

  Oceniono 6 razy 2

  Cokolwiek nie powiedziecby o Polanskim nie pluje na Polske i w odroznieniu od spielbergowych bajeczek o okupacji robi dosc uczciwe filmy o Polsce . Jaki kontrast w stosunku do Kosinskich, Grabowskich, Grossow i Engelkingów

 • maaac

  Oceniono 2 razy 2

  Praca za seks to jedno, molestowanie nie tylko nieletnich to drugie, fałszywe oskarżenia o molestowanie dla kasy i sławy to trzecie, skuteczna próba wrobienia w "gwałt" na nieletniej z ślepą na jedno oko amerykańską temidą to czwarte, a kunszt profesjonalny to piąte.

 • bartekgryko

  Oceniono 10 razy 2

  Nagroda jest za reżyserię a nie za zachowanie sprzed dziesiątków lat... ludzie w miarę inteligentni umieją to odróżnić, ale gazeta wciąż chce to łączyć

 • jzd

  Oceniono 3 razy 1

  Ale pisowskim cepom pedofile w kk nie przeszkadzają mają podwójną moralność

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX