Wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer wystawiono na sprzedaż. Chcą ją kupić najwięksi, m.in. Netflix i Disney

Metro-Goldwyn-Mayer zakładał m.in. pochodzący z Warszawy Samuel Goldwyn. Teraz firma została wystawiona na sprzedaż. Szacuje się, że potencjalny nabywca jednej z najstarszych wytwórni filmowych w Hollywood będzie musiał zapłacić nawet 7 mld dolarów. Wśród zainteresowanych są Amazon, Apple czy Netflix.
Zobacz wideo

Wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer powstała jeszcze w 1924 roku w ramach fuzji trzech mniejszych przedsiębiorstw, a założyli ją urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn, Marcus Loew i Louis B. Mayer. Charakterystyczną częścią ich wszystkich produkcji stało się pokazywane przed czołówką słynne ujęcie głowy lwa Leo w ramce ze złotych taśm filmowych i jego podwójny ryk. Dla legendarnej już wytwórni pracowały największe gwiazdy kina, w tym Clark Gable, Greta Garbo, Buster Keaton, Laurel i Hardy czyli słynni Flip i Flap, a także Elvis Presley. W czasach największej świetności wytwórnia produkowała nawet 40 filmów rocznie. Przez lata właściciele mówili, że studio nie jest na sprzedaż.

Metro-Goldwyn-Mayer chcą kupić Disney, Netflix i inni wielcy gracze

Właścicielem wytwórni jest MGM Holding i już od grudnia prowadzi rozmowy z potencjalnymi kupcami - donosi CNBC. Wśród zainteresowanych jest m.in. Apple, które ponoć już wcześniej rozważało, czy uda się przejąć produkcje studia i włączyć je w ofertę nowej platformy streamingowej Apple TV+. Zakup wytwórni mają także rozważać Netflix, Amazon oraz Disney. Ta ostatnia firma niedawno przejęła już studio 20th Century i zmieniła mu nazwę - usunęło z niej słowo Fox.

Czytaj też: Już nigdy nie zobaczymy słynnej planszy. Disney wykupił 20th Century Fox i zmienia nazwę

Analitycy wskazują, że to Netflix jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do przejęcia wytwórni. A to dlatego, że polega w dużej mierze na udostępnianiu cudzych produkcji. W chwili, kiedy Disney, Warner Bros i Apple startują z własnymi platformami streamingowymi, opłaca się zdobyć na wyłączność dostęp do znanych i lubianych już filmów. Pamiętamy, że przecież Warner Bros. postanowiło wycofać licencję na "Przyjaciół" z Netfliksa po to, by wyświetlać serial tylko u siebie.

Szacuje się, że studio MGM warte jest około 7 mld dolarów. Przypomnijmy, że to właśnie ta firma wyprodukowała takie przeboje jak "Deszczowa piosenka", "Ben Hur", "RoboCop", "MadMax", a także serię filmów o Jamesie Bondzie, Rockym czy "Siedmiu wspaniałych". To także MGM jest odpowiedzialne za przebojowy serial "Opowieści podręcznej", który w Polsce możemy oglądać na HBO.

Więcej o:
Komentarze (22)
Wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer wystawiono na sprzedaż. Chcą ją kupić najwięksi, m.in. Netflix i Disney
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 3 razy 3

  Z M-G-M dałbym sobie spokój, natomiast w Porn Hub-a warto by zainwestować nawet kasę z pińcet plós.

 • maaac

  Oceniono 4 razy 2

  Rany!! A co na to Polska Fundacja Narodowa? Taka okazja!!! Mogli by kręcić filmy w Hollywood zgodne z polityką histeryczną PiSu.
  Ponadto warto zauważyć, że Samuel Goldwyn urodził się we Warszawie, a Louis Burt Mayer w Mińsku (jak się naciągnie za uszy historię też się zrobi z niego "Polaka"). Także ta wytwórnia po prostu nam się należy!!!

 • hopsiupbec

  Oceniono 1 raz 1

  MGM ma również u siebie w kolekcji "SG" - filmy i seriale.
  Gdyby Netflix ich kupił, mogliby sporo na tym zarobić. A kto wie, może kiedyś wznowią to, co MGM spierd...

 • gibbonzlodzi

  0

  Pewnie taki kąsek łyknie PISF Glińskiego. Cena nie gra roli.

 • krwawy.lolo

  0

  Paramount, Columbia, MGM, czy nawet Malpaso, jakby się ktoś nie nadymał, są kulturowym dziedzictwem homo sapiens. Nie powinny podlegać tak sobie mechanizmom rynkowym.

 • kapitan_wrona

  Oceniono 2 razy 0

  Może IIRP powinna kupić? :)

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy -2

  Lepiej nie przypominajcie, co Żydzi z MGM robili w 1943 r., w okresie szczytowego nasilenia Holocaustu, kiedy już było wiadomo, co się dzieje. Jakie filmy wypuszczali i kręcili, wiedząc, że tysiące ich rodaków giną dzień w dzień. Na przykład 7 października 1943 na ekrany weszło wiekopomne dzieło "Lassie Come Home". Był to jednocześnie dzień buntu Sonderkommando w Auschwitz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX