Powstanie film o Zbigniewie Pietrzykowskim - zapomnianej legendzie polskiego boksu. Jak równy walczył z Muhammadem Alim

Niebawem gotowy będzie film "Ziggy" o Zbigniewie Pietrzykowskim, legendarnym polskim bokserze, który międzynarodową sławę zyskał po wyrównanej walce z Muhammadem Alim na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie. W Polsce nie miał sobie równych - przez 15 lat żaden z rodzimych pięściarzy nie wygrał z nim pojedynku.
Zobacz wideo

Historię Zbigniewa Pietrzykowskiego chce przypomnieć amerykański historyk Patrick Vaughan, na co dzień mieszkający w Krakowie. Twórca poszukuje wsparcia producenckiego, dzięki czemu być może dokument trafi także do kin. "Ziggy" jest filmem, w którym połączone są archiwalne nagrania z wypowiedziami współczesnych komentatorów boksu.

Dokument "Ziggy" o bokserze Zbigniewie Pietrzykowskim potrzebuje wsparcia producentów

Zbigniew Pietrzykowski urodził się w 1934 roku w Bestwince w województwie śląskim. Po raz pierwszy zetknął się z boksem gdy miał sześć lat. Wtedy też zobaczył swojego starszego brata, Wiktora, który brał udział w treningu Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego. Zbigniew zapisał się do konkurencyjnego ośrodka, ponieważ BBTS nie chciał trenować obydwu braci.

 

Szybkie postępy sprawiły, że straszy brat ściągnął go do BBTS-u. Pietrzykowski trzykrotnie startował w letnich igrzyskach olimpijskich - za każdym razem udało mu się zdobyć medal. Podczas pierwszych igrzysk w Melbourne w 1956 roku zdobył brąz w kategorii lekkośredniej. Później startował w wadze półciężkiej: w 1960 roku w Rzymie zdobył srebro, a w 1964 roku w Tokio - brąz. Na igrzyskach w Rzymie zmierzył się z będącym na początku swojej kariery Muhammadem Alim.

Pięciokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Europy, skąd za każdym razem wracał z medalem. Na swoim koncie ma złote medale z ME z 1955, 1957, 1959 i 1963 roku oraz brąz z 1953 roku. Zdobywał je w wadze lekkośredniej, średniej i półciężkiej. 11 razy zdobywał mistrzostwo Polski, jest też rekordzistą występów w reprezentacji, dla której stoczył 44 walk - 42 pojedynki wygrał, 2 przegrał. W karierze stoczył w sumie 350 walk, z czego wygrał 334, zremisował 2, a 14 przegrał.

Więcej o: