Bracia Sekielscy nagrodzeni Telekamerą 2020 za "Tylko nie mów nikomu". "Te owacje należą się wszystkim bohaterom filmu"

3 lutego zostały wręczone Telekamery "Tele Tygodnia" 2020. Kapituła nagrody przyznała wyróżnienie specjalne dla produkcji roku filmowi dokumentalnemu "Tylko nie mów nikomu". Nieobecni na gali bracia Sekielscy zareagowali na wyróżnienie na Twitterze.
Zobacz wideo

Tomasz i Marek Sekielscy w 2019 roku wstrząsnęli Polską, kiedy zaprezentowali film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w środowisku księży. Do tej pory na YouTube został on obejrzany 23 mln razy. Sekielscy otrzymali za dokument Telekamerę "Tele Tygodnia" 2020 w kategorii produkcja roku. Panowie nie mogli się pojawić na ceremonii wręczenia nagród, ale publiczność i tak sprawiła im owacje na stojąco. Poruszony Marek Sekielski napisał na Twitterze:

Ogromne wzruszenie. Te owacje należą się wszystkich bohaterom naszego filmu i Patronom. To Wy zrobiliście ten film.

Bratu wtórował Tomasz Sekielski:

Żałuję, że nie mogłem tam być. Dziękuję za te oklaski i nagrodę.

Zobacz też: Tomasz Sekielski bojkotuje TVP. Ogłosił konkurs w ramach akcji "Wyłącz TVP, włącz myślenie" >>

"Tylko nie mów nikomu". Druga część pod koniec lutego

Bracia Sekielscy niedługo po premierze "Tylko nie mów nikomu" poinformowali:

W toku prac zgłosiło się do nas wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Dotarły do nas nowe, szokujące dowody w tych sprawach. Dlatego zamierzamy nakręcić kontynuację.

Część druga dokumentu nosi tytuł "Zabawa w chowanego" ma się ukazać już za kilka tygodni, pod koniec lutego. W planach jest również część trzecia.

"Tylko nie mów nikomu" podejmuje m.in. wątki księdza z zakazem pracy z dziećmi prowadzącego rekolekcje, księdza grożącego wykorzystywanemu dziecku, że jeśli z nim nie wyjedzie na wakacje, to zacznie molestować jego młodsze rodzeństwo i konfrontacje ofiar pedofilii ze sprawcami. Ze zrozumiałych względów film wzbudził ogromne emocje i był szeroko komentowany. Doszło do tego, że po premierze filmu w Licheniu został zasłonięty pomnik papieża Jana Pawła II z księdzem marianinem Eugeniuszem Makulskim, o którym autorzy także opowiedzieli w dokumencie. Ostatecznie pomnik Makulskiego został usunięty.

Czytaj: Licheń. Wrócił pomnik, ale już bez ks. Eugeniusza Makulskiego. Został sam Jan Paweł II >>

Więcej o: