"Parasite" to przede wszystkim film opowiadający historię ubogiej koreańskiej rodziny, której życie odmienia się po tym, gdy nastoletni Ki-woo dostaję pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa. Chłopak wymyśla sposób, jak zapewnić zatrudnienie także dla pozostałych członków swojej rodziny. Pracodawcy oczywiście nie wiedzą, że ich pracownicy są ze sobą spokrewnieni.
Widz poznaje czteroosobową rodzinę, która mieszka w robotniczej dzielnicy Seulu. Mieszkają oni niemal pod ziemią, w piwnicy z małymi oknami. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem starając się dorobić przyjmując drobne prace dorywcze jak składanie pudełek do pizzy. Otwierają okna, gdy na zewnątrz przeprowadzana jest deratyzacja oraz łapią Wi-Fi w łazience. Ich sytuacja zmienia się, gdy nastoletni Ki-woo zostaje korepetytorem angielskiego. W tym celu udaje studenta - chociaż naprawdę nie stać go na opłacenie studiów. Później doprowadza do zatrudnienia swojej siostry, jako nauczycielki rysunku, ojca - jako kierowcy oraz matki na stanowisko gosposi.
Film "Parasite" opowiada przede wszystkim o nierównościach społecznych, a widz razem z bohaterami przechodzi od "podziemia" klasy robotniczej do świata zamożnych Koreańczyków. W filmie biedni wykorzystują naiwność bogaczy, a bogaci, którzy chociaż wykazują się dobrocią, wyzbyli się w pewnym stopniu empatii, która przejawia się tym, że nie zawsze potrafią okazać szacunek swoim pracownikom. Jednym gestem lub słowem bohaterowie zaczynają zmierzać do wielkiej katastrofy pokazując, jak trudno jest połączyć ze sobą tak dwa odmienne światy.
Film wyświetlany jest nadal w kinach Cinema City. Dodatkowo seanse są zaplanowane w mniejszych filmach studyjnych w każdym z miast. W Warszawie można zobaczyć "Parasite" w kinach: Muranów, Luna, Iluzjon, Fenix Wisła i w Kinotece, W Krakowie są to kina Agrafka, Pod Baranami czy Kijów. We Wrocławiu poza Cinema City "Parasite" zobaczymy w kinie Nowe Horyzonty, a w Poznaniu w kinie Malta.
"Parasite" - wyreżyserowany przez Bong Joon-Ho, zdobył łącznie cztery statuetki: za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film międzynarodowy, najlepszą reżyserię oraz najlepszy film. Tym samym stał się pierwszym filmem nieanglojęzycznym, który zdobył nagrodę w najważniejszej oscarowej kategorii.