Jan Komasa o przegranej "Bożego Ciała". "Jako naród bardziej niż prezydenta potrzebujemy terapeuty"

- Coraz więcej społeczeństw potrzebuje kogoś, kto spowoduje, że ludzie znowu zaczną ze sobą rozmawiać - powiedział Jan Komasa. Dodał, że polityka powoduje rozpad społeczeństw. Reżyser stwierdził, że mimo przegranej nominacja dla "Bożego Ciała" i tak jest niezwykłym osiągnięciem.
Zobacz wideo

Jan Komasa, reżyser "Bożego Ciała", skomentował przegraną swojego filmu w walce o Oscara w kategorii filmu międzynarodowego. Stwierdził, że to już "koniec wielkiej przygody".

Jako polska ekipa byliśmy nominowani po raz czwarty na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jest to niezwykłe osiągnięcie, dzięki któremu polskie kino zyskało bardzo dużo. Jesteśmy tutaj rozpoznawalni. Martin Scorsese i Tom Hanks, z którym również rozmawiałem, wszyscy nas pozdrawiają, znają polskie kino

- powiedział reżyser. Dodał, że chciał zrobić "mały" film o człowieku, który nawet udając księdza, próbuje połączyć zwaśnioną społeczność. Podkreślił, że w tych czasach brakuje takiego człowieka na świecie.

Zbliżają się wybory w Stanach i w Polsce. Uważam, co powiedziałem już nie raz w wywiadach, że jako naród bardziej niż prezydenta potrzebujemy terapeuty. Coraz więcej społeczeństw potrzebuje kogoś, kto spowoduje, że ludzie znowu zaczną ze sobą rozmawiać

- stwierdził Komasa. Jak zaznaczył, o tym właśnie jest "Boże Ciało" i ludzie w Stanach Zjednoczonych doskonale to odczytali.

"Polityka powoduje rozpad społeczeństwa"

Filmowiec podkreślił, że polityka weszła w jego życie i ludzie są "zmuszeni" by o niej rozmawiać.

Dotyka to nas wszystkich i myślę, że zupełnie niepotrzebnie powoduje rozpad społeczny. Powinniśmy być razem i to jest temat, który przewija się przez wiele filmów - o tym jest "Parasite", o tym jest "Joker"

- powiedział reżyser i dodał, że już wkrótce do kin wchodzi jego nowy film "Sala samobójców. Hejter", który opowiada m.in. o kampanii politycznej w wyborach samorządowych. Podkreślił też, że ma nadzieję, że w prowokacyjny sposób przyczyni się do tego, aby Polacy porozmawiali naprawdę i uczciwie o tym, jakim jesteśmy społeczeństwem.

>>> "Sala Samobójców. Hejter" - najnowszy zwiastun filmu Jana Komasy. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (126)
Jan Komasa o przegranej "Bożego Ciała". "Jako naród bardziej niż prezydenta potrzebujemy terapeuty"
Zaloguj się
 • wojtas1978

  Oceniono 44 razy 28

  Niestety Panie Komasa... wyborcy PiS nie czytają i nie chodzą do kina. Przekaz nie dotrze bo z powodu Pańskiej wypowiedzi TVP skrzętne pominie Pańskie osiągnięcia.

 • hipo krater

  Oceniono 31 razy 23

  Film wspaniały. Pokazuje jak człowiekowi trudno jest , pomimo uzdolnień i wrażliwości, wyjść poza ramy , w które wtłacza go społeczeństwo. Pokazuje też też prawdę o naszej narodowej społeczności. Jej zacietrzewienie, okrucieństwo, stereotypowość, bezwzglednosć do drugiego człowieka, ale też głęboko ukrytą wrażliwość i zdolność przemiany i rozumienia tego, co leży u podstaw naszego człowieczeństwa.

 • borman60

  Oceniono 28 razy 22

  Duży sukces i trzeba się cieszyć.Niepotrzebnie trochę media dmuchały balon .To jest podobnie ,jakby Polak zakwalifikował się do finału mistrzostw świata na 100 m. i nie wygrał .Brawo , o Polsce znowu wiadomo więcej .

 • stoperan12

  Oceniono 25 razy 21

  film świetny. Ale Panie Janie nie liczyłbym na terapeutę tak jak nie liczyłbym,m że przyjedzie rycerz na białym koniu. je3stesmy chorym narodem wracającym do zachowań sprzed rozbiorów. dopóki nie przejrzymy na oczy nie obudzimy się, nikt nam nie pomoże

 • kamila3345

  Oceniono 23 razy 15

  Czemu piszą że przegrał? Wygrał nominację, życzę innym aby taki sukces osiągnęli.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 20 razy 14

  Wiem, że ciężko to zrozumieć. Ale dla dużej części społeczeństwa Adrian jest właśnie terapeutą. Sprawia, że w dziwny sposób czują się dumni jak krzyczy o obcych i o wstawaniu z kolan. Widocznie są tacy którzy tego potrzebują.

 • 4panzernen

  Oceniono 22 razy 12

  Żeby zacząć rozmawiać, trzeba najpierw zamilknąć, a potem zacząć od słuchania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX