Jan Komasa zdradza, że reżyser "Parasite" jest fanem "Bożego Ciała". "Chciał nam nawet dać jednego Oscara"

"Boże Ciało" nie wygrało Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego - zdobył je koreański obraz "Parasite", który wygrał także trzy najważniejsze nagrody tego wieczoru. Reżyser Joon-ho Bong tak bardzo jednak jest zachwycony produkcją Jana Komasy, że chciał mu nawet oddać jednego ze swoich czterech Oscarów.

Jan Komasa po 92. gali rozdania Oscarów spotkał się polskimi dziennikarzami. W trakcie krótkiego wystąpienia podkreślił, że jest zaszczycony udziałem w tym historycznym już wydarzeniu - nigdy wcześniej przecież Oscara dla najlepszego filmu nie wygrała produkcja zagraniczna.

"Joon-ho Bong chciał nam oddać Oscara"

Koreański reżyser Joon-ho Bong był niezaprzeczalną gwiazdą wieczoru - zdobył nagrody dla najlepszego reżysera, najlepszego filmu, filmu zagranicznego i za scenariusz. Nie da się też ukryć, że to niezwykle ciepły i skromny człowiek, w każdym ze swoich przemówień podkreślał, jak bardzo jest zaszczycony, że konkurował z tak wybitnymi filmowcami, których szczerze podziwia. Tak też jest w przypadku "Bożego Ciała". Jan Komasa zdradził dziennikarzom, że Joon-ho Bong chciał mu wręczyć jedną ze swoich statuetek:

Zobacz wideo

Joon-ho Bong już wcześniej dał publicznie wyraz swojego uznania. Choćby w czasie panelu dyskusyjnego twórców nominowanych w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Pozwolił sobie pokazać uniesiony do góry kciuk, kiedy Jan Komasa opowiadał o grającym główną rolę w "Bożym Ciele" Bartoszu Bieleni.

Bong Joon-ho, Jan Komasa, Pedro AlmodovarBong Joon-ho, Jan Komasa, Pedro Almodovar YouTube/Oscars

Eliza Rycembel w wywiadzie z Marcinem Wroną dodała - "Ten reżyser jest bardzo skromnym człowiekiem, o czym mieliśmy okazję się przekonać na różnego rodzaju spotkaniach. To jest bardzo normalny człowiek".

Z kolei Allan Starski zauważył w rozmowie z Kultura.gazeta.pl - "w momencie, kiedy "Parasite" zdobył głównego Oscara, ta Akademia stała się taka bardziej nasza.(...) "Boże Ciało" odniosło olbrzymi sukces. Zaistniało w tak silnej, tak mocnej konkurencji... Myślę, że ta cała kampania była udana, Los Angeles poznało naszych twórców - musimy na to patrzeć z dużą dozą optymizmu i z satysfakcją".

92. gala rozdania Oscarów zaczęła się od wręczenia nagrody najlepszemu aktorowi drugoplanowemu. W tym roku był to Brad Pitt. Największy rywal "Bożego Ciała", czyli film "Parasite", zaczął wieczór od zdobycia Oscara za scenariusz oryginalny, potem "ukradł" nagrodę także nam. "Parasite" został też filmem roku, a sam Bong Joon Ho został uznany najlepszym reżyserem, co oznacza, że zdobył tego wieczoru cztery Oscary. Pełną listę zwycięzców znajdziecie TUTAJ.

Więcej o: