"Szarlatan". Zwiastun filmu Agnieszki Holland o uzdrowicielu, którego komuniści nienawidzili

W sieci ukazał się zwiastun najnowszego filmu Agnieszki Holland. "Szarlatan" to historia Jana Mikoláška, który był uzdrowicielem-samoukiem znanym na całą Europę. Leczył króla Anglii, a także premiera i prezydenta Czechosłowacji.

Jan Mikolášek urodził się w 1887 roku, zmarł w 1973. Akcja filmu "Szarlatan" skupi się na latach 50. XX wieku, gdy o Mikolášku mówiło się w całej Europie. Leczyli się u niego m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký, który od 1948 do 1953 roku pełnił funkcję premiera Czechosłowacji, a od 1953 roku prezydenta.

"Szarlatan". Pierwszy zwiastun filmu 

Jan Mikolášek uchronił premiera Czechosłowacji od amputacji jednej z kończyn. Tym samym zapewnił sobie przychylność przywódcy i jego ochronę. Kiedy jednak Zápotocký zmarł, komunistyczne władze wytoczyły mu proces - podpadł im m.in. tym, że leczył angielskiego króla. Uzdrowiciel w wyniku sądowej sprawy został nie tylko pozbawiony majątku, odebrano mu także prawa obywatelskie. 

Zobacz wideo

W tytułowej roli wystąpił znany czeski aktor Ivan Trojan, z którym polska reżyserka miała już okazję pracować na planie "Gorejącego krzewu". Jego syn Josef wcielił się w młodszą wersję tytułowego bohatera filmu. "Szarlatan" to koprodukcja czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka, której scenariusz napisał Mark Epstein. Film zadebiutuje na tegorocznym Berlinale.

Agnieszka Holland powiedziała o filmie:

Od chwili, gdy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że to mocna historia, zawierająca w sobie tajemnicę.

- Ludzie podziwiali jego umiejętności z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, ale przez wielu nie był też akceptowany - mówi z kolei o swojej postaci Ivan Trojan.

Muzykę do "Szarlatana" komponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz, którego twórczość można usłyszeć m.in. w ostatnim filmie Agnieszki Holland, zatytułowanym "Mr. Jones". Kompozytor prywatnie jest szwagrem Jana Komasy. 

Więcej o: