Chcieli nagrodzić Romana Polańskiego. Cały zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji

Roman Polański i jego najnowszy film "Oficer i szpieg" zostali wyróżnieni 12 nominacjami do Cezarów, nazywanych francuskimi Oscarami. W związku z tym, że na członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej posypały się gromy za chęć nagrodzenia reżysera oskarżanego m.in. o gwałt na małoletniej, cały zarząd podał się do dymisji.
Zobacz wideo

Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się zaledwie na dwa tygodnie przed galą wręczenia Cezarów. Członkowie Akademii tłumaczą swoją decyzję tym, że chcą, aby impreza była "świętem kina" i dymisja ma na celu "przywrócenie spokoju". W informacji skierowanej do mediów napisali:

By uczcić tych, którzy zrobili filmy w 2019 roku, odzyskać spokój i sprawić, by wydarzenie było świętowaniem kina, zarząd podjął jednogłośną decyzję w sprawie rezygnacji.

Roman Polański z 12 nominacjami do Cezarów, m.in. za najlepszy film

12 nominacji dla "Oficera i szpiega" to tegoroczny rekord jeśli chodzi o nominacje do Cezarów. Produkcja powalczy o statuetki m.in. dla najlepszego filmu, za reżyserię, za zdjęcia Pawła Edelmana, za scenariusz, muzykę, kostiumy, dekoracje i montaż. Zarówno decyzja Akademii, jak i sam Roman Polański zostali skrytykowani. Feministki nawołują do bojkotu najnowszego filmu polskiego reżysera m.in. ze względu na jego przyznanie się do stosunku z nieletnią Samanthą Geimer w 1977 roku (miała wtedy 13 lat). 

W listopadzie, tuż przed francuską kinową premierą "Oficera i szpiega", francuska artystka Valentine Monnier oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt. Na łamach "Le Parisien" opisała, że w 1975 roku, gdy miała 18 lat, filmowiec miał ją najpierw pobić, a później zgwałcić. - To była skrajna przemoc - wyznała Monnier.

Polański zaprzecza oskarżeniom francuskiej artystki. W wywiadzie udzielonym "Paris Match" w grudniu zeszłego roku mówił:

To szaleństwo! Nie biję kobiet! Zarzucanie komuś gwałtu nie stanowi już sensacji, więc trzeba było dodać inną warstwę. Przez lata próbuje się zrobić ze mnie potwora.

Także przed rozdaniem Europejskich Nagród Filmowych protestowano w sprawie Polańskiego. Autorzy petycji skierowanej do organizatorów apelowali o usunięcie polskiego reżysera z grona wyróżnionych (miał cztery nominacje). Pod pismem znalazły się nazwiska m.in. aktorki Rosanny Arquette i Catherine Zavlav. "Oficer i szpieg" walczył jednak o statuetki, ale... żadnej nie dostał.

Więcej o:
Komentarze (146)
Chcieli nagrodzić Romana Polańskiego. Cały zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 67 razy 39

  Polańskiemu NIC nie udowodniono !!! Każda ......... może występować z oskarżeniami. Najlepiej po wielu latach.
  Nie bronię Polańskiego ale to co się dzieje we Francji to rzeczywiście " KINO ".

 • wirusx

  Oceniono 54 razy 32

  Jeśli się nie ma nazwiska a chce się celebrycko pogwiazdorzyć jak ta "francuska artystka", o której nikt dotad nie słyszał, to na nazwisku Polański można się powozić bezkarnie. No to która nastepna?

 • gangut

  Oceniono 49 razy 21

  Chyba źle zrobili. Wycofanie się nie jest dobrym sposobem na babską histerię.

 • ewropejczyk

  Oceniono 38 razy 18

  1. tak dokładnie mówiąc, to nie był gwałt tylko dobrowolne współżycie z 14-latką (akurat traktowane w USA za gwałt).
  2. prawdziwego gwałtu dokonał M. Brando za przyzwoleniem Bertolucciego na Schneider w scenie z masłem.
  3. ile lat miała Melanie Griffith jak "zamieszkała" z Don Johnson'em?
  4. Polański z ofiarą uregulował już swoje "rachunki" i ta kobieta chciałby już do tego nie wracać. Niech te francuskie "gwiazdki" spróbują zabłysnąć swoimi rolami lub angażując się w coś bardziej pożytecznego dla ludzi.

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 16

  Wydaje się, że jeżeli zgwałcone/uwiedzione/wykorzystane, artystki zrobią karierę dzięki oprawcy, to nie skarżą.

 • sabaton128

  Oceniono 23 razy 15

  Ok, niech bedzie, ze popelnił przestępstwo. Ale czy podżeganie i nakłanianie do przestępstwa nie jest też przestępstwem? Co z matką tej dziewczyny?

 • muppetshow1982

  Oceniono 24 razy 14

  43 lata temu sprawa się wydarzyła i od ponad 40 lat wiadomo o niej. Dlaczego do tej pory nikt nie miał problemów z nagrodami dla Romka? po drodze nawet oscara dostał

 • cracken001

  Oceniono 20 razy 12

  Hmmm....nie bardzo rozumiem....to nagradza sie rezysera za dzielo,czy ocenia jego zachowanie sprzed prawie 50 lat,w dodatku,ze to NIE byl ZADEN gwallt,tylko wydupczenie nieletniej za jej zgoda,ktora w dodatku podprowadzila jej mamuska.Co za DNO,I takie aktorskie zdziry,zabieraja glos w sprawie,ktora ich NIE dotyczy

 • adam3407

  Oceniono 14 razy 10

  'W związku z tym, że na członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej posypały się gromy za chęć nagrodzenia reżysera oskarżanego m.in. o gwałt na małoletniej, cały zarząd podał się do dymisji.'
  Hahaha! Co za szaleństwo :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX