Hiszpanie kręcą thriller dokumentalny o Janie Pawle II. Premiera także w Polsce

"Wojtyla. La investigación" ("Wojtyła. Śledztwo") to - jak opisuje film reżyser José Maria Zavala - thriller dokumentalny, którego premiera jest zaplanowana tuż przed setną rocznicą urodzin Jana Pawła II.

Film będzie można oglądać w kinach w Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz w Polsce od 15 maja tego roku. Trzy dni później przypada rocznica urodzin polskiego papieża.

Film dokumentalny o Janie Pawle II z niepublikowanymi materiałami

Jak zapowiadają twórcy, w dokumencie nie zabraknie sprawy zamachu na Jana Pawła II, którego dokonał Mehmet Ali Agca 13 maja 1981 roku, pojawią się także niepublikowane dotąd materiały dotyczące pontyfikatu Polaka. Nie wiadomo, czy poruszone zostaną wątki tuszowania seksualnych skandali w Kościele.

Zobacz wideo

Tomasz Sekielski zapowiada kolejne filmy o pedofilii w kościele. Ostatni dotyczy pontyfikatu Jana Pawła II >>

Hiszpańscy filmowcy rozmawiali z emerytowanym arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem, lekarką Wandą Półtawską - przyjaciółką papieża, która twierdzi, że za jego wstawiennictwem została wyleczona z raka, Sławomirem Oderem, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz Angelo Gugelem, kamerdynerem, który trzymał papieża po zamachu z 1981 roku, a także był świadkiem egzorcyzmów z jego udziałem.

Plakat filmu 'Wojtyła. La Ivestigation'Plakat filmu 'Wojtyła. La Ivestigation' mat. prasowe

Zavala to dziennikarz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem (pisał m.in. dla hiszpańskiego "El Mundo" i brytyjskiego "The Guardian"), autor książek i filmowiec, który ma na koncie dokument "El Misterio del Padre Pío". Ten tytuł był najchętniej oglądanym w historii długometrażowym dokumentem na amerykańskim Międzynarodowym Festiwalu Kina Katolickiego.

Za zdjęcia do filmu o Janie Pawle II odpowiada Miguel Gilaberte, który współpracował m.in. z Pedro Almodovarem i Alejandro Amenábarem.

Więcej o: