Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej" miał 87 lat

Zmarł Jerzy Gruza - polski reżyser, aktor, scenarzysta i twórca seriali 'Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". Miał 87 lat.

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 w Warszawie, ukończył Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. Był twórcą wielu programów telewizyjnych i spektakli. Dla Teatru Telewizji wyreżyserował m.in. "Grona gniewu” Johna Steinbecka (1957), "Szkołę wdów" Jeana Cocteau czy monodram „Sammy” ze Zbigniewem Cybulskim.

Jerzy Gruza nie żyje. Wyreżyserował m.in. kultowego "Czterdziestolatka"

Gruza był też reżyserem popularnych seriali - "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. 20 lat później". Wyreżyserował także filmy fabularne: "Dzięcioł" (1970), "Przeprowadzka" (1972), "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" (1976). Od 1983 do 1991 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Był autorem licznych felietonów, wspomnień i opowiadań, w których dokumentował życie kulturalne w Polsce.

W 2015 roku podczas 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2015” Jerzy Gruza otrzymał Nagrodę Honorową Jańcia Wodnika za całokształt twórczości. W 2017 roku podczas gali 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał Platynowe Lwy za całokształt swojej twórczości.

Informację o śmierci reżysera podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Więcej o:
Komentarze (80)
Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej" miał 87 lat
Zaloguj się
 • marcinlodz

  Oceniono 53 razy 53

  😢 Dziękuję za Pana twórczość.

 • sw.patryk

  Oceniono 45 razy 45

  Swietny gość. Inteligentny reżyser, niesztampowy twórca rozrywki popularnej - " Kariera " i " Malzenstwo doskonale " . Wielka szkoda .

 • szcz9

  Oceniono 42 razy 42

  Wielka szkoda. Gruza i Hanuszkiewicz stworzyli wszystko co najlepsze w pierwszym okresie polskiej telewizji (teatr, teleturnieje, programy rozrywkowe). Do dziś "Wojnę domową" i "Czterdziestolatka" ogląda się z przyjemnością, a warto jeszcze pamiętać jego spektakle Teatru Telewizji ("Mieszczanin szlachcicem" z Kobielą, "Rewizor" z Fronczewskim i Łomnickim), reżyserowane przez niego dawne festiwale w Opolu i Sopocie, wspaniały okres dyrektorowania w teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zaszczepił w Polsce musicale i zrobił z niego czołową scenę w kraju. No i do tego Jerzy Gruza to był cudowny gawędziarz, a jego anegdoty - prawie jak Holoubka - są legendarne (poleca na yotube filmik "Gruza o Walendziaku")

 • emzaprawa

  Oceniono 37 razy 37

  Kondolencje dla najbliższych.

 • beksinski

  Oceniono 32 razy 32

  Uwielbiam sceny, gdy pojawia się w swoich filmach jako aktor :( Mistrz nad mistrzami!

 • nino.rota

  Oceniono 28 razy 28

  Wielka strata dla kultury polskiej.
  Scenariusz i dialogi (wraz z KT Toeplitzem) do Czterdziestolatka to majstersztyk. Te klisze kulturowe, te filozoficzne aluzje, to puszczanie oka do erudycji widzów, te pyszne Literackie czy socjologiczne referencje do Norwida, Clausewitza, Veblena, Mahlera, Pascala..
  Wyrazy wspolczucia dla Małżonki.

 • js08836

  Oceniono 34 razy 28

  Odszedł jeden z wielki reżyserów zanikającego niestety już pokolenia. Był reżyserem komediowych seriali z dobrym skutkiem, ale i największego gniota w swojej karierze " Gulczas jak myślisz ". Kinematografia straciła znanego i lubianego reżysera. Cześć jego pamięci.
  Ps. Interia , lizus PiS zablokowała komentarze po nekrologie. Sądzę, że gdy Kacza zupa wyciągnie kopyta, to też będzie blokada.

 • zebrzec

  Oceniono 25 razy 25

  "Dzięcioł"... dziekujemy :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX