Już nie obejrzysz w Kijowie "8 pierwszych randek". Film z prezydentem Zełenskim zakazany na Ukrainie

Ukraińska Państwowa Agencja Kinematografii zakazała dystrybcji kilku filmów ze względu na obawy o bezpieczeństwo państwowe. Jednym z tytułów jest komedia romantyczna, w której wystąpił obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz wideo Kim jest Wołodymir Zełenski?

Jak donosi "The Moscow Times", ukraińska agencja zabroniła wyświetlania pięciu filmów w zeszłym roku. Były aktor i komik Wołodymyr Zełenski, który w zeszłym roku wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie, w wcielił się w jedną z głównych ról w filmie "8 pierwszych randek".

Film z prezydentem Ukrainy zakazany. Z powodu jego ekranowej partnerki

Jednak to nie jego udział w tej rosyjsko-ukraińskiej koprodukcji z 2012 roku był przyczyną zakazu. Chodzi o jego ekranową partnerkę Jekaterinę Warnawę - znajduje się ona na liście ludzi kultury stanowiących zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego" Ukrainy. Początkowo "czarna lista" składała się z muzyków i aktorów, którzy w ostatnich latach odwiedzili Krym. Z czasem poszerzono ją o osoby mające bliskie relacje z Rosją i popierające politykę Kremla. W marcu 2019 roku, kiedy Warnawę dopisano do listy, liczyła ona 148 nazwisk.

Zełenski stał się popularny dzięki roli w serialu komediowym political-fiction pt. "Sługa narodu". Zagrał nauczyciela, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie po tym, jak w nagraniu zamieszczonym w internecie ostro skrytykował korupcję w obozie władzy. Po objęciu stanowiska stara się nie korzystać z żadnych przywilejów i żyć jak dotąd, jednocześnie przeciwstawiając się skorumpowanym politykom i urzędnikom.

Zakazane także filmy z Seagalem i Depardieu

Wśród tytułów, których nie będzie można zobaczyć na Ukrainie, znalazły się również "Maczeta" i "Dzieci z Timpelbach" - w tym pierwszym zagrał Steven Seagal, a w drugim Gerard Depardieu. Obaj mają rosyjskie paszporty i mają zakaz wjazdu na teren Ukrainy.

Pozostałe dwie produkcje to krótkometrażowe filmy młodych rosyjskich reżyserów.

Ukraina zaczęła wprowadzać zakazy dotyczące rosyjskich filmów po tym, jak Rosja zaanektowała Krym i rozpoczął się konflikt zbrojny między państwami, trwający od 2014 roku.

Więcej o: