Nie żyje Sonja Ziemann. Aktorka była żoną Marka Hłaski

Sonja Ziemann była sławną aktorką filmową i teatralną, uważana jest za ikonę niemieckiego kina. W Polsce była znana z roli Agnieszki w "Ósmym dniu tygodnia" na podstawie książki Marka Hłaski. To na planie tego filmu pisarz i aktorka się poznali. Ziemann zmarła w wieku 94 lat.

Sonja Ziemann zmarła w miniony poniedziałek w Monachium w wieku 94 lat. Informację o śmierci byłej żony Marka Hłaski potwierdził jej brat. W Niemczech była wielką gwiazdą filmową, a Marek Hłasko "jej polskim mężem". W Polsce z kolei on był uważany za wybitnego pisarza, o niej mówiono tylko jako jego "niemieckiej żonie" - czytamy na Porta Polonica.

Zmarła Sonja Ziemann, żona Marka Hłaski

Sonja Ziemann była aktorką, piosenkarką i tancerką. Wystąpiła w wielu produkcjach niemieckich, austriackich, francuskich, włoskich, angielskich i amerykańskich. Urodziła się 8 lutego w Eichwalde niedaleko Berlina, zmarła w wieku 94 lat w Monachium w tamtejszym domu opieki - podaje dw.com.

Marka Hłaskę poznała w 1958 roku we Wrocławiu na planie filmu "Ósmy dzień tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda. Ona miała 31 lat, a Marek Hłasko 23. To on napisał do filmu scenariusz, pojawił się też na planie, by obserwować, jak idą prace na planie ekranizacji jego powieści. Ona grała główną rolę kobiecą - Agnieszkę.

Między nimi zaiskrzyło - już pierwszego wieczoru mieli tańczyć tango w hotelu, Hłasko opłacał orkiestrę, by grała do rana. Aktorka jednak nie chciała, by jej romans z pisarzem wyszedł na jaw. Była akurat w trakcie rozwodu ze swoim pierwszym mężem, fabrykantem Rudolfem Hambachem. Mieli razem syna Pierra, ona starała się o prawa rodzicielskie, nie chciała, by sąd orzekł rozwód z jej winy. 

 

Hłasko szukał pocieszenia w ramionach innych kobiet, ale o niej nie zapomni. Spotykają się rok później w Paryżu - on tam leci na zaproszenie Institut Littéraire, polskiego wydawnictwa na uchodźstwie. Pisze na miejscu głośne opowiadanie "Cmentarze", ona jedzie do miasta z wizytą - romans odżywa.

Ślub biorą 20 lutego 1961 roku w Londynie, mieszkają potem w Niemczech. Ona robiła karierę, wyjeżdżała kręcić filmy, a po powrocie do domu więcej uwagi poświęcała swojemu synkowi. Pisarz z kolei pił alkohol, robił jej awantury i bił. Miał też problemy z wiernością. Są więc razem przez kilka lat - rozwód biorą jesienią 1965 roku.

Hłasko miał później powiedzieć "ożeniłem się tylko dlatego, że Esther mnie nie chciała" - mowa o jego kochance - stewardessie Esther Steinbach, którą poznał w samolocie. Poświęcił jej nawet jedno ze swoich opowiadań, chciał mieć z nią dzieci, lecz ta usuwa ciążę. Wrócili jeszcze do siebie w 1969 roku.

W 1969 roku Ziemann zagrała jeszcze główną rolę w filmie "Wszyscy odwróceni" - kolejnej ekranizacji opowiadania byłego męża, reżyserem był Thomas Fantel. Pisarz umiera jeszcze w tym samym roku w Wiesbaden. Przedawkował tabletki nasenne. Ona wydaje później biografię pt. "Byłam żoną Marka Hłaski", w której opisuje ich burzliwe uczucie.

Sonja Ziemann ponownie za mąż wyszła dopiero w 1989 roku, ślub wzięła z aktorem i reżyserem Charlesem Regnierem.