Startuje Berlinale 2020. W programie "Szarlatan" Agnieszki Holland, "Geniusze" i serial Netfliksa z Joanną Kulig

20 lutego rozpoczyna się Berlinale. Podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie o Złotego Niedźwiedzia powalczy 18 filmów. W programie imprezy są też polskie akcenty - m.in. pokaz nowego filmu Agnieszki Holland.

Berlinale 2020 rozpocznie uroczysta premiera "My Salinger Year" Philippe’a Falardeau ("To nie ja, przysięgam!", "Pan Lazhar").

W konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia powalczą m.in. "The Salt of Tears" Philippe’a Garrela, "The Intruder" Natalii Meta, "Berlin Alexanderplatz" Burhana Qurbaniego, "The Woman Who Ran" Honga Sang-soo, "Days" Tsai Ming-Lianga, "Undine" Christiana Petzolda oraz "Siberia" Abela Ferrary. 16 konkursowych tytułów będzie miało podczas imprezy swoją światową premierę. Laureatów nagród, które przyznają członkowie jury pod przewodnictwem Jeremy'ego Ironsa, poznamy 29 lutego podczas uroczystej gali.

Berlinale 2020 - są polskie akcenty

W tym roku w konkursie głównym nie ma żadnej polskiej produkcji, ale filmowcy z naszego kraju będą obecni na festiwalu. Na Berlinale zostanie zaprezentowany film "Geniusze" o polskim matematyku Stanisławie Ulamie. W tej międzynarodowej produkcji główną rolę gra Philippe Tłokiński. Historia naukowca zaangażowanego w prace nad bombą atomową oraz wodorową podczas II wojny światowej to koprodukcja niemiecko-brytyjsko-polska.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego powalczy z kolei o wyróżnienie w konkursowej sekcji Encounters, wprowadzonej w tym roku. Ma ona na celu wspieranie nowych głosów w kinie oraz zapewnianie większej przestrzeni różnorodnym formom narracyjnym i dokumentalnym w oficjalnej selekcji. Wilczyński pracował nad tą animacją 14 lat, a do tego, by użyczyli głosów, udało mu się namówić m.in. Andrzeja Wajdę, Gustawa Holoubka i Krystynę Jandę.

W sekcji Berlinale Series będzie można zobaczyć produkcję "The Eddy". W jednej z głównych ról występuje Joanna Kulig, zaangażowany w projekt jest m.in. Damien Chazelle - reżyser nagrodzony Oscarem za "La La Land". Ci, którzy nie mają szczęścia zobaczyć "The Eddy" w Berlinie, muszą poczekać na premierę w serwisie Netflix.

Agnieszka Holland znowu na Berlinale - tym razem z filmem o uzdrowicielu

Z kolejnym już swoim filmem pojawi się w Berlinie Agnieszka Holland - tym razem poza konkursem. Po tym, jak reżyserki jej "Gorączka"  zakwalifikowała się do konkursu głównego w 1981 roku, Holland odebrała jeszcze Srebrnego Lwa za "Pokot" w 2017 roku, a w zeszłym roku prezentowała na festiwalu "Obywatela Jonesa", zaprezentuje "Szarlatana".

Zobacz wideo "Szarlatan" - zwiastun

Głównym bohaterem "Szarlatana" jest Jan Mikolášek, który był uzdrowicielem-samoukiem. Żył w latach 1887-1973. Akcja filmu skupi się na latach 50. XX wieku, gdy Mikolášek był znany w całej Europie, a z jego pomocy korzystali m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký - premier Czechosłowacji w latach 1948-53, a od 1953 roku - prezydent. Po śmierci polityka uzdrowiciel musiał jednak zmierzyć się z komunistyczną władzą, a w wyniku procesu stracił majątek i prawa obywatelskie.

W tytułowej roli wystąpił znany czeski aktor Ivan Trojan, z którym polska reżyserka miała już okazję pracować na planie "Gorejącego krzewu".

Więcej o: