Orły 2020. Maja Komorowska nagrodzona za osiągnięcia życia

Gala rozdania Orłów, czyli nagród Polskiej Akademii Filmowej, odbędzie się 2 marca, ale już teraz poznaliśmy pierwszą zwyciężczynię. Nagrodę specjalną za osiągnięcia życia przyznano Mai Komorowskiej.
Zobacz wideo

W tym roku Polska Akademia Filmowa wręczy Orły po raz 22. Do konkursu dodano nową kategorię - najlepsza charakteryzacja, a liczbę nominacji zwiększono trzech do pięciu (część kategorii zawiera więcej niż pięć nominacji). Oprócz nagród, o które co roku walczą dziesiątki twórców, Akademia przyznaje również wyróżnienie specjalne za osiągnięcia życia. Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, ogłosił, że tym razem trafi ono do Mai Komorowskiej.

Orły 2020. Maja Komorowska nagrodzona za całokształt

Rys kariery Mai Komorowskiej obfituje w znakomite role - zarówno w filmach, jak i w teatrze. To właśnie teatr był jej pierwszą miłością. Urodzona w 1937 roku Komorowska ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1960 roku można było podziwiać ją na deskach licznych teatrów, m.in. Teatru 13 Rzędów/Laboratorium oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Dramatycznego w Warszawie, z którym jest związana do dziś (począwszy od 1972 roku). Komorowska wielokrotnie współpracowała z Krystianem Lubą czy Erwinem Axerem. 

Z kolei jej przygoda z filmem ruszyła z impetem w 1970 roku, kiedy po raz pierwszy spotkała się na planie z reżyserem Krzysztofem Zanussim przy okazji filmu "Życie rodzinne". Jeszcze w tym samym roku Zanussi zaproponował jej rolę w "Górach o zmierzchu". Aktorka nawiązała z reżyserem stałą współpracę i pojawiła się w znakomitej większości jego filmów - co ciekawe, rok temu to właśnie Krzysztof Zanussi odbierał Orła za osiągnięcia życia. 

Maja Komorowska chętnie grała także u Andrzeja Wajdy - w 1972 roku wcieliła się w Rachelę w "Weselu", a siedem lat później przypadła jej rola Joli w "Pannach z wilka". Wystąpiła również w "Człowieku z żelaza" i w "Katyniu".

Orły 2020. "Boże Ciało" i "Ikar. Legenda Mietka Kosza" faworytami

Członkowie 700-osobowej Akademii w samym tylko konkursie głównym na 2020 rok wskazali swoich faworytów spośród niemal 70 filmów fabularnych; prawie 80 produkcji ubiegało się z kolei o nominacje w kategorii filmów dokumentalnych. Liczbowo przodują filmy "Boże Ciało" oraz "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - obydwa filmy uzyskały po 16 nominacji. Sporo szans na nagrody otrzymał też "Pan T." (13 nominacji), "Obywatel Jones" (9 nominacji) i "Ukryta gra" (7 nominacji).