Paweł Królikowski nie żyje. Aktor i były szef ZASP-u, niezapomniany Kusy miał 58 lat

Paweł Królikowski nie żyje. Aktor, do niedawna prezes Związku Artystów Scen Polskich, miał 58 lat.

Paweł Królikowski od grudnia przebywał w szpitalu na oddziale neurologicznym, na kilka dni przed śmiercią zrezygnował z szefowania Związku Artystów Scen Polskich. Informację o jego śmierci potwierdził nowy prezes ZASP Krzysztof Szuster, komunikat zamieszczony został na stronie związku.

Paweł Królikowski nie żyje. Kusy z "Rancza", aktor teatralny i prezes ZASP

Aktor trafił do szpitala 20 grudnia, już wtedy mówiło się, że jego stan jest poważny. Cztery lata temu Królikowski przeszedł operację wycięcia tętniaka mózgu, natomiast w maju 2019 roku niespodziewanie nie pojawił się na nagraniu programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", jak się później okazało - z powodu stanu zdrowia. 

Paweł Królikowski urodził się w 1961 roku w Zduńskiej Woli. Skończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Po studiach związał się z Teatrem Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, potem grał m.in. na scenie wrocławskiego Teatru Współczesnego i warszawskich: Roma, Buffo i Capitol.

Jazzman Piotr Baron tak pożegnał swojego przyjaciela:

Widzowie telewizyjni pokochali go m.in. za rolę Kusego w serialu "Ranczo", a później także występy w roli jurora w "Twoja twarz brzmi znajomo". Paweł Królikowski zagrał także m.in. w "Pitbullu", "Belfrze", a ostatnio w produkcji "W rytmie serca". Jego pierwszą rolą ekranową był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra".

Nagrywał także piosenki, był aktorem teatralnym i dubbingowym. Realizował m.in. "Truskawkowe studio", do którego napisał około 100 piosenek.

Paweł Królikowski - brat, mąż i ojciec

Wielu członków rodziny Królikowskich związało swoje zawodowe życie z aktorstwem. Paweł Królikowski był od 1988 roku mężem Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, znanej m.in. z roli Grażynki z "Klanu". Wspólnie zagrali w krótkometrażowym filmie wyreżyserowanym przez ich syna Antoniego, "Noc życia" z 2010 roku. Muzykę do tej produkcji napisał ich drugi syn Jan. Mają jeszcze trójkę innych dzieci: Ksawerego, Julię i Marcelinę.

Paweł i Małgorzata Królikowscy chronią prywatność. Aktor tyle o małżeństwie wcześniej nie mówił. "Mam kogoś, kto..." >>

Paweł Królikowski z bratem RafałemPaweł Królikowski z bratem Rafałem Fot. Kamil Broszko / Agencja Wyborcza.pl

Bratem Pawła Królikowskiego jest Rafał, także aktor ("Ciało", "Teraz albo nigdy", "Zemsta"). 

W 2007 roku Paweł Królikowski otrzymał statuetkę “Melonika” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (za rolę w serialu "Ranczo"). W 2018 roku został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: