Roman Polański rezygnuje z udziału w ceremonii Cezarów. Reżyser chce "uniknąć publicznego linczu"

Roman Polański zapowiedział, że nie weźmie udziału w jutrzejszej ceremonii wręczania Cezarów. To najwyższe wyróżnienie we francuskiej kinematografii.
Zobacz wideo

Reżyser podjął taką decyzję o rezygnacji z udziału w uroczystości by, jak to ujął, „uniknąć publicznego linczu ze strony samozwańczego trybunału”. Tym mianem Roman Polański określił organizacje feministyczne, które oskarżają go o gwałty i przemoc seksualną wobec kobiet.

Reżyser wyraził żal, że nie weźmie udziału w 45 ceremonii Cezarów. Jego nowy film "J'accuse", który w Polsce wyświetlany pod tytułem „Oficer i szpieg”, otrzymał aż dwanaście nominacji do prestiżowej nagrody. Jednym z kandydatów do Cezara jest autor zdjęć do tego filmu, polski operator Paweł Edelman.

Roman Polański z 12 nominacjami do Cezarów, m.in. za najlepszy film

12 nominacji dla "Oficera i szpiega" to tegoroczny rekord jeśli chodzi o nominacje do Cezarów. Produkcja powalczy o statuetki m.in. dla najlepszego filmu, za reżyserię, za zdjęcia Pawła Edelmana, za scenariusz, muzykę, kostiumy, dekoracje i montaż. Zarówno decyzja Akademii, jak i sam Roman Polański zostali skrytykowani. Feministki nawołują do bojkotu najnowszego filmu polskiego reżysera m.in. ze względu na jego przyznanie się do stosunku z nieletnią Samanthą Geimer w 1977 roku (miała wtedy 13 lat). 

W listopadzie, tuż przed kinową premierą "Oficera i szpiega", francuska artystka Valentine Monnier oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt. Na łamach "Le Parisien" opisała, że w 1975 roku, gdy miała 18 lat, filmowiec miał ją najpierw pobić, a później zgwałcić. - To była skrajna przemoc - wyznała Monnier.

Polański zaprzecza oskarżeniom francuskiej artystki. W wywiadzie udzielonym "Paris Match" w grudniu zeszłego roku mówił:

To szaleństwo! Nie biję kobiet! Zarzucanie komuś gwałtu nie stanowi już sensacji, więc trzeba było dodać inną warstwę. Przez lata próbuje się zrobić ze mnie potwora.

Także przed rozdaniem Europejskich Nagród Filmowych protestowano w sprawie Polańskiego. Autorzy petycji skierowanej do organizatorów apelowali o usunięcie polskiego reżysera z grona wyróżnionych (miał cztery nominacje). Pod pismem znalazły się nazwiska m.in. aktorki Rosanny Arquette i Catherine Zavlav. "Oficer i szpieg" walczył jednak o statuetki, ale... żadnej nie dostał.

Więcej o:
Komentarze (43)
Roman Polański rezygnuje z udziału w ceremonii Cezarów
Zaloguj się
 • philosophe

  Oceniono 20 razy 4

  Rozne dorosle prostytutki wykorzystywaly Weinsteina do zalatwiania sobie rol w filmach i reklamach, placac za to seksem. Potem, po latach zarzucily mu wykorzystywanie seksualne. Czy na swiecie nie ma juz zadnej przyzwoitosci i logiki. To Weinstejn powinien oskarzyc owe prostytutki o przewrotnosc i zdrade.

 • wiezet

  Oceniono 26 razy 4

  poniżej w komentarzach mamy to słynne katolickie miłosierdzie boskie którym pisiory tak zawzięcie machają każdemu przed oczami

 • wiezet

  Oceniono 18 razy 4

  pisiory żałują ze można by go tylko raz spalić na stosie, taką maja rozrywkę.... No i jeszcze przed egzekucja można by go trochę pokopać gdyby tak przypadkiem upadł idąc na szafot

 • maaac

  Oceniono 15 razy 3

  A ja ciągle czekam na ukaranie tego typa co pozbawił "zgwałconą" przez Polańskiego dziewictwa. Czyżby jego #metoo nie obowiązywało? Tylko tych co mają kasę?

 • ml2403

  Oceniono 13 razy 3

  Polański był zbyt szczery i dlatego płaci za jedną sytuacje przez całe życie. Powinien odsiedzieć i pewnie miałby już w latach osiemdziesiątych spokój. A tak zapłacił tamtej milionowe odszkodowanie, a i tak cały czas to się za nim ciągnie, a teraz tłumy będą sobie "przypominać", że czterdzieści parę lat temu coś im zrobił i należy im się odszkodowanie.

 • ernst-lemingway

  Oceniono 17 razy 3

  Dojechali i Romana: nie ma zmiluj i tak przez 4 dekady uchodzilo mu na sucho. Zabraklo ksiezy do sekowania wiec feministki atakuja juz kazdego co ma cos na sumieniu. Na jego przypadku widac jak zlozony jest problem pedofilii: ta mlodka sama sie pchala do wyra, doswiadczenie juz miala, ale w swietle prawa to gwalt wiec nie ma litosci. Przyjdzie czas ze i Wajde dojada za Mlynarska?

 • amel.ka

  Oceniono 18 razy 2

  To ciekawe że nagle po x latach, ot akurat przed premierą przypomniała sobie że ją zgwałcił?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 16 razy 2

  To wyjątkowa ironia losu, że Polański zaczyna i kończy swoje życie, jako zwierzyna łowna. Zaszczuty teraz przez takich samych ludzi, jak 80 lat temu.

 • westgreg

  Oceniono 16 razy 2

  I bardzo dobrze. Jego filmy są na tyle dobre, że nie musi ich promować uczestnictwem w celebrach towarzystw adoracji wzajemnej. Niech lepiej przemyśli kolejny film.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX