Polański zdobył Cezary za reżyserię i scenariusz adaptowany (wspólnie z Robertem Harrisem), "Oficera i szpiega" doceniono także za kostiumy. Polak, który od ponad 40 lat mieszka i kręci filmy we Francji, nie pojawił się jednak na uroczystości, zapowiedział to już dzień wcześniej.
Główną nagrodę odebrali twórcy "Nędzników". W kategorii najlepszy film nominowane były także: "Poznajmy się jeszcze raz" (reż. Nicolas Bedos), "Dzięki Bogu" (François Ozon), "Nadzwyczajni" (Eric Toledano, Olivier Nakache), "Oficer i Szpieg" (Roman Polański), "Portret kobiety w ogniu" (Céline Sciamma) oraz "Roubaix" (Une Lumiere, Arnaud Desplechin).
Nagroda publiczności trafiła również do twórców "Nędzników". Produkcja, której reżyserem jest Ladj Ly to francuski kandydat do Oscara, nominowany do tej nagrody oraz do Złotych Globów, zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Najlepszym filmem zagranicznym okrzyknięto południowokoreański "Parasite".
Tygodnie przed wręczeniem statuetek, po ogłoszeniu listy nominowanych, na członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej posypały się gromy za chęć nagrodzenia polskiego reżysera oskarżanego m.in. o gwałt na małoletniej. Początkowo w obronie decyzji o nominacji filmu Romana Polańskiego stanął prezydent Francuskiej Akademii Filmowej Alain Terzian, twierdząc, że Akademia nie powinna wydawać moralnych sądów. Później jednak, w wyniku protestów aktywistów, cały zarząd organizacji podał się do dymisji.
Sam Polański postanowił, że nie pojawi się na gali, by - jak powiedział - "uniknąć publicznego linczu". Tuż przed rozpoczęciem imprezy na ulicach Paryża pojawiły się jednak aktywistki oburzone jego czynami i tym, w jaki sposób reaguje na nie część środowiska filmowego. Policja użyła przeciw protestującym gazu łzawiącego.
Protest przed galą wręczenia Cezarów przeciw Romanowi Polańskiemu Fot. Rafael Yaghobzadeh / AP Photo
Reżyser ma wyrok za uprawianie seksu z 13-latką w 1977 roku, ale w ciągu kilkudziesięciu lat pojawiły się pod jego adresem także inne oskarżenia, m.in. Amerykanki, która w 2017 roku powiedziała, że w 1973 roku, gdy miała 16 lat, stała się przedmiotem napaści seksualnej ze strony Romana Polańskiego, a w ubiegłym roku francuskiej artystki. Valentine Monnier oskarżyła filmowca o gwałt. Polski reżyser miał się go dopuścić w 1975 roku podczas wypadu narciarskiego w Gstaad w Szwajcarii. Ofiara miała wtedy 18 lat. Polański zaprzecza.
Roman Polański i jego najnowszy film "Oficer i szpieg" zostali wyróżnieni 12 nominacjami do statuetek przyznawanych przez francuskich filmowców. Wcześniej Polak odebrał Cezary za reżyserię "Tess" (1980), "Pianisty" (2010), "Autora Widmo" (2011) oraz "Wenus w Futrze" (2014). Ta liczba statuetek czyni go najczęściej nagradzanym reżyserem w historii Cezarów.