Emmanuelle Seigner ws. Polańskiego: Cała afera jest oparta na kłamstwach szalonych histeryczek

Roman Polański nie pojawił się na piątkowej gali wręczenia Cezarów, ale został nagrodzony dwiema statuetkami. Część osób w proteście opuściła salę, a w mediach nie milkną protesty w związku z oskarżeniami reżysera o gwałty. Jego żona Emmanuelle Seigner twierdzi jednak, że zarzuty kierują w jego stronę kobiety marzące o sławie.

Seigner, od 1989 roku żona Polańskiego i aktorka, która wystąpiła w wielu jego filmach, zamieściła na Instagramie wpis, w którym napisała:

Cała afera jest oparta na kłamstwach szalonych histeryczek, które chcą zostać sławne

Niedługo później jej konto w serwisie zniknęło, ale dziennikarzowi AFP udało się wcześniej zrobić zrzut ekranu.

Roman Polański nagrodzony, aktorki wychodzą z sali

Nowy film "Romana Polańskiego" miał aż 12 nominacji do nagród Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. "Oficer i szpieg" został nagrodzony za kostiumy, a także za scenariusz i reżyserię - te dwie ostatnie statuetki powinny trafić w ręce polskiego reżysera. Ani on, ani nikt inny z ekipy filmowej nie pojawili się jednak na uroczystości.

Zobacz wideo Oficer i szpieg - zwiastun

Tymczasem, jeszcze przed rozpoczęciem gali, aktywistki protestowały na ulicach Paryża przeciw Polańskiemu (policja użyła przeciw nim gazu łzawiącego). Z kolei na imprezie, podczas której wręczono Cezary, prowadząca kilkukrotnie nawiązywała do kontrowersji związanych z reżyserem "Oficera i szpiega", mówiąc m.in. ze sceny "Jest 12 momentów, w których będziemy mieli dzisiaj problem".

Wyczytujący nazwiska wygranych w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany" Jean-Pierre Darroussin w proteście nie wypowiedział nazwiska Polańskiego, a jedynie niezrozumiały ciąg głosek. Z kolei po ogłoszeniu zwycięzcy w kategorii "najlepszy reżyser" słychać było buczenie, a część aktorek opuściła salę. Wśród nich znalazła się m.in. aktorka Adele Haenel, która kilka miesięcy temu wyznała, że jako nastolatka była molestowana przez innego francuskiego reżysera.

Roman Polański i oskarżenia o gwałty - o co chodzi?

Reżyser ma wyrok za uprawianie seksu z 13-latką w 1977 roku. W ramach ugody po odsiedzeniu kilkudziesięciu dni reżyser miał odzyskać wolność, ale pojawiły się informacje, że sędzia chce potraktować go surowiej, Polański wyjechał z USA. Został więc wydany za nim amerykański nakaz aresztowania i od tej pory nie może wrócić do Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu nie odebrał osobiście Oscara za "Pianistę".

W ciągu kilkudziesięciu lat pojawiły się pod jego adresem także inne oskarżenia, m.in. Amerykanki, która w 2017 roku powiedziała, że w 1973 roku, gdy miała 16 lat, stała się przedmiotem napaści seksualnej ze strony Romana Polańskiego, a w ubiegłym roku francuskiej artystki. Valentine Monnier oskarżyła filmowca o gwałt. Polski reżyser miał się go dopuścić w 1975 roku podczas wypadu narciarskiego w Gstaad w Szwajcarii. Ofiara miała wtedy 18 lat. Polański zaprzecza.

W związku z tym, że po opublikowaniu nominacji do Cezarów na członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej posypały się gromy za chęć nagrodzenia reżysera oskarżanego m.in. o gwałt na małoletniej, cały zarząd podał się do dymisji.

Więcej o:
Komentarze (177)
Emmanuelle Seigner o sprawie Polańskiego: Cała afera jest oparta na kłamstwach szalonych histeryczek
Zaloguj się
 • eryk2

  Oceniono 92 razy 54

  E. Seigner ma absolutną rację - gdyby Polański kogoś zamordował 40 lat temu, dziś sprawa byłaby przedawniona. Ludzie cierpią chyba na brak nazistów, których mogliby ścigać do końca życia... polecam zajęcie się innymi winnymi zbrodni ludobójstwa - np. Putinem.

 • homesicalien

  Oceniono 72 razy 52

  Proponuję lustrację każdego nominowanego. Ale skrupulatną. Czy nigdy nie zdradził. Czy nikogo nie oszukał. Czy nigdy nie okłamał. Czy ma czyste myśli. Czy nie miał dziadka w Wermahcie. Czy był grzecznych chłopcem, który dziewczyny zdobywał śpiewając serenady pod oknem i przynosząc kwiaty przyszłej teściowej. Strasznie nudne filmy będą wygrywać.

 • porfiry3

  Oceniono 51 razy 39

  Z całą pewnością, jeśli ktoś miałby być ukarany, to opiekunowie tej dziewczyny. Głównym obowiązkiem rodzica jest zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku, a nie pozostawianie go pod opieką nieznanego mężczyzny.

 • acototak

  Oceniono 45 razy 39

  Wychodzi na to, że każda aktorka była molestowana przez jakiegoś reżysera, a każdy reżyser molestował jakąś aktorkę.

 • srv14

  Oceniono 46 razy 34

  "Amerykanki, która w 2017 roku powiedziała, że w 1973 roku, gdy miała 16 lat, stała się przedmiotem napaści seksualnej ze strony Romana Polańskiego," - 44 lata czekała aby zawiadomić o popełnionym przęstępstwie ?

 • anna134

  Oceniono 36 razy 32

  To wszystko idzie za daleko. Jedna z drugą idzie do wyra dla angażu i kariery a po latach krzyk.

 • spinetta

  Oceniono 53 razy 31

  No i ma kobieta rację

 • borman60

  Oceniono 35 razy 31

  Młoda aktorka jak idzie do hotelu ,lub jedzie na narty ze znanym aktorem ,reżyserem ,biznesmenem to nie to samo jak ministrantowi grzebie w rozporku ksiądz ,w imię Boga .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX