Orły 2020. Eliza Rycembel ze sceny: Bądźcie przeciw tandecie

Eliza Rycembel odebrała na gali Orły 2020 statuetkę za drugoplanową rolę kobiecą (za "Boże Ciało"). Na scenie zacytowała słowa Zbigniewa Herberta do studentów PWST, których, jak wspomniała, kazano jej się nauczyć, gdy dostała się na akademię teatralną.

Rycembel nagrodzono za rolę Elizy w nominowanym do Oscara filmie Jana Komasy.

Orły 2020. Eliza Rycembel cytuje Herberta: Bądźcie przeciw obłudzie, kłamstwu i przemocy

Aktorka po odebraniu statuetki podziękowała swoim współpracownikom, a następnie zapowiedziała, że chce przypomnieć ważne jej zdaniem słowa Herberta:

Czeka Was życie wspaniałe, okrutne i bezlitosne. Bądźcie w każdej chwili, w każdym wypowiedzianym ze sceny słowie po stronie wartości, za pięknym rzemiosłem, przeciw tandecie, za nieustającym wysiłkiem woli i umysłu, przeciw łatwej manierze, za prawdą, przeciw obłudzie, kłamstwu i przemocy. I nie bądźcie na litość Boską nowocześni. Bądźcie rzetelni. Hodujcie w sobie odwagę i skromność. Niech Wam towarzyszy wiara w nieosiągalną doskonałość i nie opuszcza niepokój i wieczna udręka, które mówią, że to co osiągnęliśmy dzisiaj to stanowczo za mało.

Chwilę później prowadzący galę Maciej Stuhr spytał, czy powie, kto uczył ją przedmiotu "praca z kamerą". - Pan, panie profesorze - odpowiedziała Rycembel.

Eliza Rycembel o Oscarach: Cudowne przeżycie

Młoda aktorka ma na koncie m.in. występy w "Obietnicy" i serialu "Belfer, w którym główną rolę grał Stuhr. "Boże Ciało" to jednak produkcja, która odniosła międzynarodowy sukces. Aktorka udzielając wywiadu tuż po oscarowej gali, gdzie "Boże Ciało" przegrało z południowokoreańskim "Parasite" podkreśliła, że sama obecność na 92. gali rozdania Oscarów była niesamowitym przeżyciem:

Cudowne przeżycie. I przejście po czerwonym dywanie, i to z jakimi filmami znaleźliśmy się w kategorii było jakimś gigantycznym docenieniem.

Zauważyła też, że przegrać z takim przeciwnikiem jak "Parasite" to żadna hańba:

Zwłaszcza jak okazało się, że "Parasite" zdobywa tyle nagród i nagle to nabiera zupełnie innego znaczenia.

Aktorka za rolę w "Bożym Ciele" została już wcześniej nagrodzona na festiwalu filmowym w Gdyni. Niedługo wcieli się w młodą Agnieszkę Osiecką w serialu produkowanym przez TVP.

Powstaje serial o Agnieszce Osieckiej. Legendę polskiej piosenki zagrają Eliza Rycembel i Magdalena Popławska >>

Więcej o: