Tak Dawid Ogrodnik wygląda jako Adam Bielecki. Przy "Broad Peak" aktorzy pracowali na 5 tys. m n.p.m.

Na świecie jest 14 szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów. Tylko K2 wciąż czeka na zdobycie zimą. Dziesięć z trzynastu zdobyli Polacy: po trzy Maciej Berbeka i Krzysztof Wielicki, a dwa Adam Bielecki - bohaterowie filmu "Broad Peak". Dziś mija 7. rocznica tragicznych wydarzeń, o których opowiada "Broad Peak".
Zobacz wideo Adam Bielecki w rozmowie ze Sport.pl

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyła na położony w Karakorum Broad Peak (8 051 m.n.p.m), aby wejść na szczyt góry, która przez wiele lat uchodziła za jedną z najtrudniejszych do zdobycia zimą. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę... W trakcie zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski.

Ireneusz Czop grał na ścianie Broad Peak

- Pamiętam wielką radość i dumę. Niestety mój ojciec i Tomek Kowalski nie wrócili ze szczytu - mówi Krzysztof Berbeka, najstarszy syn Macieja i Ewy Berbeków. - To dla mnie bardzo ważne, że postać mojego taty, jego historia i górska pasja są dla kogoś inspirujące. Cieszę się, że powstaje film, zwłaszcza, że stworzyliśmy razem z ekipą pełną ciepła, rodzinną atmosferę - dodaje. Produkcja powstaje przy pełnym wsparciu bliskich Macieja i Ewy Berbeków.

Ireneusz Czop i Dawid Ogrodnik w 'Broad Peak'Ireneusz Czop i Dawid Ogrodnik w 'Broad Peak' Piotr Litwic

To pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny podejmujący tematykę himalaizmu. Wyprodukowany przez East Studio "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida, autora "Jesteś Bogiem", to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki - legendarnego polskiego himalaisty. To z jego perspektywy poznamy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. "Broad Peak" to opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, znanego m.in. z filmów "Konwój" i "Pokłosie". Żonę Macieja Berbeki Ewę zagra Maja Ostaszewska ("Pitbull. Niebezpieczne kobiety", "Body/Ciało"). W postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcieli się zdobywca Orła za "Boże Ciało" Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagra trzykrotny zdobywca nagrody aktorskiej Festiwalu Filmowego w Gdyni (za role w "Cichej nocy", "Obietnicy" i filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - Dawid Ogrodnik. W obsadzie znaleźli się także Maciej Raniszewski (zagra Tomasza Kowalskiego), Maciej Kulig jako Artur Małek oraz Tomasz Sapryk w roli Andrzeja Zawady.  

Część zdjęć do filmu powstała w bazie pod K2 i na ścianie Broad Peak, na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m.. - Tragedia polskiej ekspedycji w Karakorum miała miejsce zaledwie siedem lat temu. W momencie premiery minie prawie osiem lat od tych wydarzeń. W ocenie części naszych odbiorców dystans czasowy może wydawać się niewielki, bo osoby związane z całą ekspedycją - wspinacze i ich rodziny - nie uporały się jeszcze z jej ciężarem. Ta historia jest dla nas jednak niezwykle ważna i traktujemy ją z ogromnym szacunkiem, dlatego postanowiliśmy pojechać w Karakorum - mówi Maciej Rzączyński, CEO i producent w East Studio i dodaje:

Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby te sceny były kręcone w miejscu innym, niż to, w którym działy się prawdziwe wydarzenia. Zadbaliśmy w maksymalnym stopniu o bezpieczeństwo naszej ekipy i po prostu ruszyliśmy. Z tego samego powodu proces realizacji został poprzedzony długimi konsultacjami - ze wspinaczami, również tymi zaangażowanymi w ekspedycję z 2013 roku, oraz z rodziną Macieja Berbeki. Mieliśmy zaszczyt rozmawiać z Ewą Berbeką jeszcze przed jej śmiercią; żona słynnego himalaisty wyraziła swoje wzruszenie faktem, że historia jej rodziny pojawi się na dużym ekranie.

Producent podkreśla, że dla rodziny Berbeki bardzo ważne było to, by film pokazywał szczerą i wierną oryginałowi opowieść. "Broad Peak" będzie można oglądać w kinach od 8 stycznia 2021 roku.

Więcej o: