Paweł Królikowski został pośmiertnie odznaczony przez Andrzeja Dudę

Prezydent RP przyznał Pawłowi Królikowskiemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Andrzej Duda złożył order na ręce żony zmarłego aktora, Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, podczas uroczystości pogrzebowych.

Pawła Królikowskiego w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie żegnał minister kultury Piotr Gliński, który mówił m.in.:

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wszyscy wiadomość o śmierci Pawła Królikowskiego. Odszedł ceniony i lubiany aktor, który w ostatnich latach pełnił również funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Odszedł też – a może, przede wszystkim – ciepły, pogodny i dobry człowiek, kolega, przyjaciel, mąż i ojciec, głowa wspaniale artystycznie uzdolnionej rodziny.

Minister przypomniał o bogatym dorobku Pawła Królikowskiego i podkreślił, że w 2018 roku aktor otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w uznaniu osiągnięć artystycznych. 5 marca Andrzej Duda odznaczył Królikowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, czyli drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym (po Orderze Orła Białego).

Zobacz też: Antoni Królikowski wygłosił przemówienie na pogrzebie ojca. "Naszym bohaterem będziesz na zawsze" >>

Pożegnanie Pawła Królikowskiego - niezapomnianego Kusego z "Rancza"

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego. Od grudnia przebywał w szpitalu na oddziale neurologicznym w poważnym stanie. Na kilka dni przed śmiercią zrezygnował z szefowania Związku Artystów Scen Polskich. Jak podczas mszy pogrzebowej podkreślił minister Gliński, Królikowski na stanowisku prezesa ZASP-u "wykazał się charakterystycznym dla Niego zaangażowaniem oraz troską o sprawy środowiska artystycznego". 

Widzowie telewizyjni pokochali Pawła Królikowskiego przede wszystkim za rolę Kusego w serialu "Ranczo". W latach 2014-2019 sprawdzał się w roli jurora w "Twoja twarz brzmi znajomo". Aktor zagrał także m.in. w "Pitbullu", "Belfrze", a ostatnio w produkcji "W rytmie serca". Jego pierwszą rolą ekranową był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra". Nagrywał także piosenki, był aktorem teatralnym i dubbingowym. Realizował m.in. "Truskawkowe studio", do którego napisał około 100 piosenek.

Zobacz też: "Ranczo" to był fenomen. Tylko Kusy Pawła Królikowskiego pojawił się w każdym odcinku >>

Więcej o: