6 marca rusza HER Docs Film Festival. Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było

W dniach 6-10 marca 2020 roku w warszawskiej Kinotece odbędzie się HER Docs Film Festival. To pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych prezentujący twórczość kobiet. Organizatorki zapewniają moc atrakcji dla wszystkich fanów dobrego kina i wyjątkowy sposób na świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Zobacz wideo

W programie HER Docs Film Festival znajdzie się ponad 60 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Seks, Przeboje festiwali, Nowe twarze) oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, debaty, program edukacyjny dla młodej publiczności, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna Czułość na HER Docs Film Festival.

Wiele filmów prezentowanych podczas pierwszej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywana w Warszawie po raz pierwszy. W programie znajdą się m.in.: "Powrót Kate Nash" w reż. Amy Goldstein, "Delphine i Carole" w reż. Callisto McNulty, "Diana Kennedy - królowa meksykańskiej kuchni" w reż. Elizabeth Carroll, "Sztuka i perwersja" w reż. Beatrice Behn i René Gebhardta, "Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania" w reż. Stéfanne Prijot, "ON ONA JA" w reż. Carlotty Kittel, "Seahorse" w reż. Jeanie Finlay, "(M)other" w reż. Antonii Hungerland, "Kusama - nieskończoność" w reż. Heather Lenz oraz "RBG" w reż. Betsy West i Julie Cohen.

Oprócz selekcji filmów dokumentalnych autorstwa kobiet prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmowych, będziecie mogli zobaczyć również pierwsze / drugie filmy początkujących reżyserek oraz filmy, które nie miały dotąd szansy przebić się do szerszej publiczności (sekcja Nowe twarze). 

Czytaj: Notorious RBG. Sędzia, którą nastolatki noszą na koszulkach. Ikona feminizmu walczy o Oscara >>

HER Docs Film Festival. Pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące

W programie tworzonym we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach sekcji Sztuka na HER Docs Film Festival zobaczycie prace wideo nagradzanych wielokrotnie w kraju i na świecie polskich i zagranicznych artystek z ostatnich lat, w tym Renate Lorenz i Pauline Boudry, Laure Prouvost, Shany Moulton, Agnieszki Polskiej, Anny Zaradny i Anety Grzeszykowskiej, jak również filmy nowego pokolenia młodych polskich artystek: Zofii Krawiec, Boeżny Wydrowskiej, Martyny Miller i Jany Shostak (współreżyseria Jakub Jasiukiewicz). Większość z nich pokazana zostanie po raz pierwszy na dużym ekranie. Premierowy pokaz prac odbędzie się 8 marca o godz. 15:00 w Auli ASP w Warszawie, a projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z artystkami, które poprowadzi Karolina Kłaczyńska, dziennikarka TOK FM (wstęp wolny).

W ramach sekcji 4Youth, adresowanej do młodej publiczności, pokazane zostaną filmy poruszające tematykę zmian klimatycznych, świadomej konsumpcji, aktywizmu i działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego ("Młodzi idą dalej" w reż. Slater Jewell-Kemker) oraz filmy poruszające temat dziś tak bardzo potrzebnej, a nieobecnej w szkołach edukacji seksualnej nastolatków (seria dokumentalna "LoveSex: opowieści o miłości i seksie", reż. Anja Kvistgaard Marott). Partnerami pokazów są: #sexedPL, Grupa Ponton, Extinction Rebellion Warszawa oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

6 marca o godz. 18:30 w Kinotece odbędzie się organizowany we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce pokaz specjalny nominowanego do Oscara filmu "RBG" w reż. Besty West i Julie Cohen. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja o sytuacji kobiet w zawodach prawniczych z zaproszonymi gościnami i ekspertkami, w tym m.in. Elżbietą Łukacijewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego.

7 marca o godz. 10:00 zapraszamy na organizowane we współpracy z Mazovia Warsaw Film Commission warsztaty dla twórczyń filmów dokumentalnych, które poprowadzi Zeynep Güzel - doświadczona konsultantka filmowa, reżyserka i producentka dokumentalna, do niedawna szefowa tureckiego funduszu filmowego Yeni Film Fund. Podobna sesja z jej udziałem odbyła się właśnie w ramach Doc Salon na Berlinale. 

HER Docs Film Festival. Wyjątkowy dzień kobiet

8 marca o godz. 12:00 po pokazie filmu "Siostrzeństwo" Irene Lusztig o tym, co zmieniło się w sytuacji kobiet od lat 70. do dziś będą rozmawiać: prof. Małgorzata Fuszara, prof. Magdalena Środa, dr hab. Agnieszka Graff, Agata Kobylińska oraz Klementyna Suchanow.   

Również 8 marca o godz. 12:00 po pokazie filmu "Diana Kennedy - królowa meksykańskiej kuchni" Elizabeth Carroll zaproszone gościny: Olga Badowska, Kaja Kietlinska i Agata Kiedrowicz porozmawiają o przyszłości gastronomii, a także o szacunku dla środowiska naturalnego i jego zasobów w kontekście jedzenia. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Aga Kozak.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca o godz. 18:00 odbędzie się pokaz specjalny filmu "Woman" Anastasii Mikovej i Yanna Arthusa-Bertranda, w którym 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Będzie to polska premiera filmu.

W ramach pokazów specjalnych, organizowanych we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, towarzyszących wystawie MSN „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” poświęconej praktykom artystycznym z ostatnich pięciu dekad, odnoszącym się do nieodwracalnych procesów zachodzących na kuli ziemskiej, spowodowanych działalnością człowieka, pokazane zostaną m.in. filmy "Acid Forest" Rugil? Barzdžiukait? - jednej ze współtwórczyń pawilonu litewskiego nagrodzonego Złotym Lwem na Biennale w Wenecji w 2019 roku oraz "Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)" Aist? Žegulyt?, a pokazom będą towarzyszyć spotkania i rozmowy z reżyserkami filmów (13 marca oraz 26 marca, godz. 18:00, Muzeum na Pańskiej).

Pełną listę wydarzeń znajdziecie tu. Na wszystkie wydarzenia towarzyszące HER Docs Film Festival obowiązuje wstęp wolny. 

Więcej o: