Oprócz ciekawych premier w najnowszym odcinku "POPkultury" wspominamy także kultowe "Ranczo", w związku z rocznicą emisji pierwszego odcinka serialu z Iloną Ostrowską, Pawłem Królikowskim i Cezarym Żakiem.
Maciej Musiałowski i Vanessa Aleksander to dwa nowe odkrycia aktorskie Jana Komasy ("Boże Ciało"). "Sala samobójców. Hejter" opowiada o Tomku, który z powodu plagiatu zostaje wyrzucony z uczelni. Nie przyznaje się jednak do tego małżeństwu Krasuckich, którzy wspierają go finansowo. Po tym, jak sprawa wychodzi na jaw, odrzucony przez nich i ich córkę (w której się podkochuje), wykorzystuje swoją nową pracę do tego, by się na nich odegrać. Tomek pracuje w firmie zajmującej się wzmacnianiem lub niszczeniem wizerunku ludzi w sieci, a gdy okazuje się, że jest zlecenie na polityka przyjaźniącego się z Krasuckimi, zabiera się do roboty.
Jan Komasa po raz kolejny sięga po grę komputerową - to był istotny element jego "Sali samobójców" z 2011 roku. Powiązanie z pierwowzorem jest jednak niewielkie - produkcje fabularnie łączy tylko postać szefowej Tomka, granej przez Agatę Kuleszę. To matka głównego bohatera, w którego w pierwszej "Sali samobójców" wcielił się Jakub Gierszał.
"Sala samobójców. Hejter". Maciej Musiałowski jest rewelacyjny, ale Oscara nie będzie [RECENZJA] >>
"Fosse/Verdon" to opowieść o losach broadwayowskiego reżysera Boba Fosse’a oraz jego muzy - tancerki Gwen Verdon z Samem Rockwellem oraz nagrodzoną za tę rolę Złotym Globem Michelle Williams. On był uznanym filmowcem (dostał Oscara za "Kabaret" z Lizą Minelli) oraz jednym z najbardziej wpływowych choreografów i reżyserów broadwayowskich, ona chyba największą tancerką Broadwayu w historii (czterokrotnie zdobyła statuetkę Tony).
Scenariusz produkcji, którą można oglądać w HBO i HBO GO, powstał na podstawie biografii "Fosse" Sama Wassona. Miniserial opowiada zarówno o artystycznej współpracy tej pary, jak i o ich małżeństwie - pobrali się w 1960 roku i nigdy nie rozwiedli, choć od 1971 roku pozostawali w separacji ze względu ma romanse Fosse'a.
Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania. Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, autorzy m.in. "Polskich Himalajów", opowiadają o lekarzach, często stających się kluczowymi postaciami ekspedycji, o granicach ludzkich możliwości i o człowieczeństwie, przechodzącym egzamin ponad chmurami.
Autorzy rozmawiają ze wspinaczami i lekarzami. Pokazują, jak rozwijały się ratownictwo i medycyna w górach. Pytają o zagadnienia okołomedyczne, jak higiena i doping, czy doznania poza ciałem. Z wyczuciem opisują chwile, gdy lekarze przegrywali bój o życie wspinaczy.
"Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu" - w formie ebooka w Publio.pl >>