Ojciec zamordowanej w Miłoszycach 15-latki: Wstrzymajcie produkcję filmu o Tomaszu Komendzie. Będzie sprawa w sądzie

Ojciec zamordowanej 15-letniej Małgosi już dwukrotnie poprosił wrocławski sąd, by zakazał produkcji filmu o Tomaszu Komendzie, który niesłusznie skazany za tę zbrodnię spędził w więzieniu 18 lat. Teraz zdecydował się na walkę w sądzie cywilnym.
Zobacz wideo

Ojciec ofiary Zbrodni Miłoszyckiej, na początku marca powiedział we wrocławskim sądzie karnym, że produkcja narusza jego dobra osobiste i że nie chce, by pojawiła się w niej jego rodzina i zamordowana Małgosia. Cytowany przez "Gazetę Wrocławską" Krzysztof K. dodał:

Nie będzie pokazywana w żadnym filmie. Ja tego nie mogę zrobić, jestem słabym człowiekiem. Sąd może zakazać realizacji filmu i koniec.

Ojciec ofiary chce iść do sądu. Będzie proces z twórcami filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy"

Wtedy wrocławski sąd okręgowy odrzucił jednak wniosek "z uwagi na brak podstaw prawnych". Tydzień później, 9 marca, podczas kolejnej rozprawy w sprawie zbrodni miłoszyckiej ojciec ofiary mówił: "Pokazywanie, jak ona tam leżała pod tą stodołą, to jest gnębienie nas. Przyszedł taki moment, że ja już tego nie mogę wytrzymać. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", po ponownym odrzuceniu wniosku sędzia spytał, czy ma przekazać sprawę sądowi cywilnemu, albowiem nie sąd karny rozstrzyga w takich przypadkach. Choć wcześniej K. zapowiadał, że nie będzie zwracał się do innego sądu, teraz poprosił o nadanie sprawie biegu. Oznacza to, że może dojść do procesu między rodzicami zamordowanej nastolatki i twórcami filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy".

Ojciec zamordowanej w Miłoszycach 15-latki idzie do sądu przeciw twórcom filmu o Tomaszu Komendzie >>

Film Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" jest dramatem sensacyjnym, którego scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń i życiorysu Tomasza Komendy. Powstał on przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Komendy i jego rodziny.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". "Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze" >>

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy został aresztowany, a następnie oskarżony i skazany za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Do zbrodni miało dość w noc sylwestrową w 1996 roku w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Komenda nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W więzieniu spędził 18 lat, po czym został uniewinniony w maju 2018 roku.  

Premiera filmu "25 lat niewinności" jest planowana na 2020 rok. W produkcji główną rolę gra Piotr Trojan, jego matkę - Agata Kulesza.

Więcej o:
Komentarze (230)
Ojciec zamordowanej w Miłoszycach 15-latki: Wstrzymajcie produkcję filmu o Tomaszu Komendzie. Będzie sprawa w sądzie
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 141 razy 117

  a kto byl wtedy prokuratorem generalnym jak wrobiono Komende? Na pewno Donald Tusk? Przeciez nikt ze Dobrej Zmiany? Bo oni SOM krysztalowi? Pyta furman Otto z Tworkowa

 • mariola_grzywka

  Oceniono 91 razy 81

  oczywiście rozumiem ból rodziców tej dziewczyny, ale cel tego filmu chyba jest zgoła inny. Wydaje mi się, że porusza niezwykle ważny temat : sądowniczego aparatu państwowego, który potrafi skazać niewinnego człowieka. To nie tylko dramat rodziców dziewczyny, ale także dramat rodziny Komedy. Myślę, że to ważne żeby o tym mówić.

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 95 razy 79

  Przypomnijmy - prokuratorem generalnym w ówczesnym sądzie AWS był Lech K.
  Na fali euforii społeczeństwa za to że "ktoś wreszcie wziął się za przestępców" ów minister wraz z braciakiem i ziomami ze zbankrutowanego PC zakładają partię która to własnie w nazwie ma (jak dziś się okazuje dwa kłamstwa i spójnik) nawiązanie do świetnej pracy i sukcesów ministra sprawiedliwości...
  Na sprawie Tomka Komendy widać jaka tamta sprawiedliwość była - a po dzisiejszym zrujnowanym prawnie kraju widać też stosunek do prawa jako takiego...
  Rozliczmy mafie za którą męczennikiem zrobiono Tomasza Komendę bo mafia ma się świetnie u koryta!

 • monikaceglowska183

  Oceniono 73 razy 57

  Czy może chodzi o sceny gdy rodzina dziewczyny chodziła pod dom Kolendów i odgrażała się im? Czytaliśmy że tak było.

 • puszkin1000

  Oceniono 55 razy 55

  .....najgorsze w tym jest to, że rodzice zamordowanej, nie wierzą w niewinność Komendy....

 • druga_wieza

  Oceniono 54 razy 46

  Coś mi się widzi, że ojcu zamordowanej chodzi o coś innego.
  On po prostu nie chce, aby ludzie postrzegali Komendę jako niewinną ofiarę aparatu sprawiedliwości. Nigdy nie widziałem żeby gdziekolwiek, kiedykolwiek rodzina zamordowanej wypowiedziała się o Komendzie jako niesłusznie skazanym.
  Może to być efekt psychologiczny - oni po prostu potrzebują mieć winnego i podświadomi wybrali, że lepszy Komenda niż nieznany sprawca, a bez znaczenia jest stan faktyczny.

  Do tego gdzieś wyczytałem, że w czasie odbywania wyroku przez TK rodzina zamordowanej chodziła pod mieszkanie Komendy (matki) i wygrażała. Teraz by wypadało się pokajać, więc tym bardziej to utrudnia przyznanie że Komenda jest niewinny.

  Smutne i znamienne, że w pewien sposób rodzina ofiary znalazła się po stronie zła.
  Tak, to tylko film, ale on nie jest o morderstwie ich córki, on jest o zbrodni sądowej. I nie jest głupią rozrywką, bo to ważne społecznie dzieło. Oby powstało dobre.

 • babazygmunta

  Oceniono 41 razy 29

  Jakoś mniej mi żal ojca ofiary. Wszelkie fakty świadczą, ze Komenda został niewinnie skazany, ale on swoje wie. Owszem, on stracił dziecko, ale ten niewinny chłopak i jego matka przeszli piekło.

 • frank1961

  Oceniono 30 razy 24

  a niby dlaczego sąd miałby zabronić robienia tego filmu? należy współczuć rodzinie zamordowanej dziewczyny ale filmowców niech zostawia w spokoju....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX