Dwa lata temu Tomasz Komenda odzyskał wolność. Premiera filmu planowana na 18 września

Tomasz Komenda spędził za kratami 18 lat. 6540 dni jego młodości upłynęło na odsiadywaniu wyroku za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu, 15 marca 2018 roku, został warunkowo zwolniony z więzienia. Za kilka miesięcy do kin ma wejśćfilm opowiadający jego historię.
Zobacz wideo "25 lat niewinności - sprawa Tomka Komendy" [ZWIASTUN]

Dzięki zaangażowaniu i pracy prokuratorów oraz policjanta, Komenda w maju 2018 roku, wkrótce po zwolnieniu, został uniewinniony. Film Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" jest dramatem sensacyjnym, którego scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń i życiorysu Tomasza Komendy. Powstał on przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Komendy i jego rodziny. 

Reżyser o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy": Mało kto wie o kulisach sprawy

W głównych rolach zobaczymy Piotra Trojana oraz Agatę Kuleszę. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy - młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Ojciec zamordowanej w Miłoszycach 15-latki: Wstrzymajcie produkcję filmu o Tomaszu Komendzie. Będzie sprawa w sądzie >>

 Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek, zdobywca Grand Prix festiwalu "Młodzi i Film", autor głośnego i popularnego serialu "Rojst". O nowym filmie mówi:

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Do współpracy zaprosił takich aktorów jak: Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. - Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych - mówi Anna Waśniewska-Gill, producentka.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". "Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze" >>

Wcześniej historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. 

Więcej o: