Premiera "Zabawy w chowanego" przesunięta. Tomasz Sekielski wytłumaczył powody tej decyzji

Premierę nowego filmu braci Sekielskich, ukazującego kolejne przypadki pedofilii wśród polskich duchownych, zaplanowano na 28 marca. Wiemy już jednak, że z powodu epidemii koronawirusa "Zabawa w chowanego" nie zostanie wyemitowana w internecie w zaplanowym terminie. "Podjęliśmy tę decyzję w poczuciu odpowiedzialności za skutki i emocje, które film może wywołać. Potrzeba teraz w naszym kraju solidarności i jedności" - napisał na Facebooku autor dokumentu.

W sobotę wieczorem Tomasz Sekielski poinformował na Facebooku, że premiera filmu "Zabawa w chowanego", który realizował wraz ze swoim bratem Markiem, została przesunięta. Nie wiadomo na razie, kiedy dokładnie film pojawi pojawi się w internecie. Powodem przesunięcia premiery jest  - choć Sekielski nie pisze o tym wprost - epidemia koronawirusa.

"Na 28 marca planowaliśmy premierę naszego nowego filmu o pedofilii wśród polskich duchownych 'Zabawa w chowanego'. Zdecydowaliśmy jednak o zawieszeniu emisji na czas nieokreślony. Podjęliśmy tę decyzję w poczuciu odpowiedzialności za skutki i emocje, które film może wywołać. Potrzeba teraz w naszym kraju solidarności i jedności [...]. Ponadto temat, którym się zajmujemy wymaga merytorycznej debaty i decyzji, na które siłą rzeczy w obecnej sytuacji nie ma dobrego czasu" - napisał na Facebooku Sekielski, dodając, że wszystkie działania autorów filmu konsultowane są na bieżąco z jego bohaterami. "Mamy ich pełne zrozumienie i akceptację" - zapewnił reżyser dokumentu. 

"Przyszło nam żyć w ciekawych, choć trudnych czasach. Nikt z nas dzisiaj nie wie, gdzie nasz świat będzie za kilka tygodni, czy miesięcy. Najważniejsze teraz jest dbanie o siebie, o siebie nawzajem i o to wszystko, co jest jeszcze do uratowania. Czas pokaże, czy zdamy ten egzamin" - stwierdził Sekielski. 

"Zabawy w chowanego". Autorzy filmu chcą pokazać historię jednego księdza i wielu ofiar

Sekielski zapowiedział, że nowy film nie będzie prostą kontynuacją poprzedniego, a należy traktować go jako "osobną historię". W "Zabawie w chowanego" bracia Sekielscy zamierzają pokazać historię "jednego księdza i wielu ofiar”. 

Podobnie jak poprzedni film Sekielskich - "Tylko nie mów nikomu" -  "Zabawy w chowanego" będą udostępnione za darmo, a pieniądze na jego produkcję zebrano poprzez internetową zbiórkę. 

Zobacz wideo Prof. Stanisław Obirek: Kościół sam się nie oczyści

W "Tylko nie mów nikomu" opowiedziano o przypadkach pedofilii w Kościele katolickim sprzed kilkudziesięciu lat i o sprawach zupełnie nowych. Dziennikarze starali się dotrzeć zarówno do księży-pedofilów, jak i ich ofiar. W filmie braci Sekielskich po raz pierwszy padają oskarżenia o pedofilię wobec osobistego kapelana prezydenta Lecha Wałęsy ks. prałata Franciszka Cybuli oraz ks. Eugeniusza Makulskiego - kustosza Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

Dokument był szeroko komentowany zarówno przez media, jak również polityków i duchownych. Jednym z komentujących był prymas Wojciech Polak, który napisał, że był “głęboko poruszony” tym, co zobaczył. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu podziękował reżyserowi filmu Tomaszowi Sekielskiemu.

Więcej o:
Komentarze (124)
Premiera "Zabawy w chowanego" przesunięta. Tomasz Sekielski wytłumaczył powody tej decyzji
Zaloguj się
 • pkt4a

  Oceniono 40 razy 30

  " Kościół na Warmii stanął przed prawdziwym kryzysem. Do seminarium duchownego w Olsztynie w 2019 roku nie zgłosił się ani jeden kandydat na pierwszy rok studiów. Hierarchowie będą się zastanawiać, dlaczego."

 • cmochall

  Oceniono 34 razy 20

  Decyzja jak decyzja sluszna czy nie sluszna niema znaczenia. Filmu nie obejrzymy pewnie przed wyborami a szkoda. Moze do pisowskiego wyborcy by cos trafilo.

 • ralfx

  Oceniono 29 razy 19

  Tutaj akurat nie zgodzę się z Sekielskim. Patologię trzeba tępić i zwalczać wszelkimi dostępnymi prawem metodami, niezależnie od sytuacji w państwie i na świecie. I to bezwzględnie. Serwuje pan również przedłużenie traumy dla osób, które muszą z tym żyć co przeszły, a zdecydowały się na ujawnienie tej patologii. Poza tym.. Jest to może drastyczne co powiem ale jeśli decyduje się pan na inny, zapewne odległy termin publikacji to osoby odpowiedzialne za to w kościele katolickim w Polsce mogą do niej nie dotrwać bo wirus przerzedzi szeregi również "dostojników" kościoła, choć się pochowali po wszystkich możliwych norach. A ja chciałbym posłuchać co mają do powiedzenia.
  Ma pan jakieś moralny dylemat? Rydzyk właśnie bezczelnie prosi o przekazanie datków na swoje środki przekazu teraz, a nie za jakiś czas bo może być za późno (te osoby zwyczajnie do tego czasu nie dotrwają więc pieniędzy nie przekażą).
  Za miesiąc Rząd zacznie redukować emerytury, oby tylko o 20% (ci, którzy mają przyznane renty dostają informację o przesuniętym terminie wypłat), po kasę jak zwykle ręce wyciągnie kościół. Bez żadnych, moralnych wątpliwości z jego strony. Bo kościołowi zawsze chodziło o kasę i władzę.
  Pańska decyzja, jednak moim zdaniem błędna.

 • pawlan

  Oceniono 19 razy 15

  Nie uważam żeby to był dobry pomysł. Była szansa żeby oglądnęło film znacznie więcej ludzi niż "Tylko nie mów nikomu", oderwałoby ludzi od myślenia o kwarantannie i koronawirusie, a może też powstrzymałby część ludzi przed udaniem się do kościołów w zbliżające się święta wielkanocne. I być może w końcu film wyrwałby Polaków z hipnozy propagandy tvpis i robionej na koronawirusie bezustannej i uporczywej kampanii wyborczej Dudy. Ale decyzja należy do Tomka i Marka.

 • bsykus

  Oceniono 22 razy 12

  Teraz trzeba to opublikować! Ludzie mają teraz czas na oglądanie. Niech to oglądają, a nie chodzą do kościoła zarażając się na wzajem. Rydzyk jakoś nie ma wstydu apelować o wpłaty.

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 36 razy 10

  Bez sensu!
  To właśnie teraz gdy ludzie siedzą w domach takie filmy powinny być dostępne.

 • wusu

  Oceniono 10 razy 8

  linia Rydzyka: niewinni wszyscy, czasem jakies przypadki ale zakazal kontroli przez swoje dziela duchownych KK choc jego uczelnia WSKSiM ksztalci dziennikarzy niestety katolickich czyli swojego gniazda kalac im Rydzyk nie pozwoli,

 • wusu

  Oceniono 10 razy 6

  Zrodlo onet.pl wrzesien 2015r
  "Watykan zasugerował, że jest gotów zadośćuczynić ofiarom oskarżonego o pedofilię, zmarłego w sierpniu b. nuncjusza apostolskiego na Dominikanie Józefa Wesołowskiego. Zarazem wyjaśniono, że roszczenia o odszkodowanie należy przedstawić najpierw na Dominikanie.
  Rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, przebywający z papieżem Franciszkiem w Hawanie, był pytany przez dziennikarzy o to, jaki będzie ciąg dalszy sprawy sądowej byłego nuncjusza na Dominikanie, którego proces karny rozpoczął się w lipcu i został natychmiast odroczony, ponieważ trafił on do szpitala. Wesołowski zmarł na serce za Spiżową Bramą 27 sierpnia w oczekiwaniu na wznowienie postępowania przed watykańskim trybunałem.
  Ksiądz Lombardi oświadczył, że wraz ze śmiercią Józefa Wesołowskiego jego proces został umorzony.
  - Jeśli są inne otwarte kwestie, które można kontynuować, należy je przedłożyć władzom Dominikany - stwierdził rzecznik odnosząc się do kwestii ewentualnych żądań o odszkodowanie. Dodał następnie, że władze te mogą takie wnioski ocenić, a następnie przekazać stronie kościelnej, by rozpatrzono, jak stwierdził, "co można zrobić, by rozwiązać problem w sytuacji innej od tej, jaka byłaby, gdyby oskarżony żył".
  - Jeśli jest petycja, może zostać przedłożona, w przypadku, gdy istnieje możliwość znalezienia rozwiązania. Władze Dominikany mają możliwość oceny konkretnych zarzutów - oznajmił watykański rzecznik.
  Józef Wesołowski był najwyższym rangą dostojnikiem Kościoła sądzonym za czyny pedofilii i posiadanie materiałów pornografii dziecięcej i pierwszym hierarchą postawionym za to przed trybunałem w Watykanie."

 • mmeydey

  Oceniono 12 razy 6

  to dziwna decyzja, lud Kurskiego siedzi w domach szczesliwy ogladajac disco polo za 2 miliardy a taki ważny dokument oddalony w czasie, szkoda nie mac co trzymać faktów w szufladzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX