"Gwiezdne wojny". Tajemnica pierwszego miecza świetlnego Luke'a Skywalkera rozwiązana po latach

Wielbicieli "Gwiezdnych wojen" od dawna zastanawiały tajemnicze losy pierwszego miecza świetlnego, który należał do Luke'a Skywalkera. Młody Jedi zgubił broń po pojedynku z Darth Vaderem w filmie "Imperium kontratakuje", a ta w nieodgadniony sposób odnalazła się kilka części później w posiadaniu Maz Kanaty. Jak do tego doszło?
Zobacz wideo

Luke Skywalker swój pierwszy miecz świetlny dostał jeszcze na Tatooine od Obi-Wana Kenobiego - to widzieliśmy w epizodzie IV "Nowa nadzieja". W następnym filmie z serii, czyli "Imperium kontratakuje", Luke walczy z Darth Vaderem - to w czasie tego pojedynku (uwaga, spoiler) dowiaduje się, że Vader jest jego ojcem i traci dłoń, a razem z nią także swój miecz świetlny. Jak doszło do tego, że wiele lat później miecz znalazł się w posiadaniu Maz Kanaty?

 Co się stało z pierwszym mieczem Luke'a Skywalkera?

"Imperium kontratakuje" miało premierę w 1977 roku. Od tamtej pory losy zagubionego oręża nie były znane - światło na sprawę rzuca niedawno wydana seria komiksów Charlesa Soule'a i Jesúsa Saiza. Akcja została osadzona bezpośrednio po wydarzeniach z V epizodu. I w jednym z tomów autorzy pokazują, jak Luke wraca do Cloud City, żeby odszukać zagubiony w czasie walki oręż. Należy przypomnieć, że w "Powrocie Jedi" Luke używa już innego - zielonego - miecza. Dlaczego?

Czytaj też: "Gwiezdne wojny". Gdzie jest zielony miecz świetlny Luke'a Skywalkera? Fani mają pewien pomysł

Okazuje się, że Luke w między czasie doznał ważnego "oświecenia". Kiedy bowiem szukał miecza, księżniczka Leia wpadła w poważne kłopoty i wezwała go na pomoc za pośrednictwem Mocy. Młody Jedi porzucił wtedy poszukiwania broni i ruszył jej na pomoc z kapitanem Lando. Kiedy się spotykają, tłumaczy:

Miecz to tylko narzędzie. Jedi jest kimś, kto używa mocy, by sprowadzić światło do galaktyki, by bronić ludzi i odepchnąć ciemność. A ten konkretny miecz, ten który zgubiłem - nie potrzebuję go. Należał do mojego ojca, ale teraz nie wiem, jak się z tym czuję. Zostanę Jedi. Nawet jeśli nigdy więcej nie zobaczę tego miecza

Tymczasem broń znajduje na śmietniku ktoś inny - Ugnaught.

Co się stało z pierwszym mieczem świetlnym Luke'a Skywalkera?Co się stało z pierwszym mieczem świetlnym Luke'a Skywalkera? MARVEL COMICS, Charles Soule i Jesus Saiz

Później sprzedaje go właścicielom kopalni, co wiadomo z książki "The Rise of Skywalker. The Visual Dictionary" - relacjonuje serwis Digitalspy. To za pośrednictwem górników broń trafiła w ręce Maz, o czym przekonaliśmy się w "Przebudzeniu mocy".

Czytaj też: "Gwiezdne wojny". Urocza animacja oddaje hołd Carrie Fisher i księżniczce Lei

Więcej o: