"Gwiezdne wojny". Tajemnica pierwszego miecza świetlnego Luke'a Skywalkera rozwiązana po latach

Wielbicieli "Gwiezdnych wojen" od dawna zastanawiały tajemnicze losy pierwszego miecza świetlnego, który należał do Luke'a Skywalkera. Młody Jedi zgubił broń po pojedynku z Darth Vaderem w filmie "Imperium kontratakuje", a ta w nieodgadniony sposób odnalazła się kilka części później w posiadaniu Maz Kanaty. Jak do tego doszło?
Zobacz wideo

Luke Skywalker swój pierwszy miecz świetlny dostał jeszcze na Tatooine od Obi-Wana Kenobiego - to widzieliśmy w epizodzie IV "Nowa nadzieja". W następnym filmie z serii, czyli "Imperium kontratakuje", Luke walczy z Darth Vaderem - to w czasie tego pojedynku (uwaga, spoiler) dowiaduje się, że Vader jest jego ojcem i traci dłoń, a razem z nią także swój miecz świetlny. Jak doszło do tego, że wiele lat później miecz znalazł się w posiadaniu Maz Kanaty?

 Co się stało z pierwszym mieczem Luke'a Skywalkera?

"Imperium kontratakuje" miało premierę w 1977 roku. Od tamtej pory losy zagubionego oręża nie były znane - światło na sprawę rzuca niedawno wydana seria komiksów Charlesa Soule'a i Jesúsa Saiza. Akcja została osadzona bezpośrednio po wydarzeniach z V epizodu. I w jednym z tomów autorzy pokazują, jak Luke wraca do Cloud City, żeby odszukać zagubiony w czasie walki oręż. Należy przypomnieć, że w "Powrocie Jedi" Luke używa już innego - zielonego - miecza. Dlaczego?

Czytaj też: "Gwiezdne wojny". Gdzie jest zielony miecz świetlny Luke'a Skywalkera? Fani mają pewien pomysł

Okazuje się, że Luke w między czasie doznał ważnego "oświecenia". Kiedy bowiem szukał miecza, księżniczka Leia wpadła w poważne kłopoty i wezwała go na pomoc za pośrednictwem Mocy. Młody Jedi porzucił wtedy poszukiwania broni i ruszył jej na pomoc z kapitanem Lando. Kiedy się spotykają, tłumaczy:

Miecz to tylko narzędzie. Jedi jest kimś, kto używa mocy, by sprowadzić światło do galaktyki, by bronić ludzi i odepchnąć ciemność. A ten konkretny miecz, ten który zgubiłem - nie potrzebuję go. Należał do mojego ojca, ale teraz nie wiem, jak się z tym czuję. Zostanę Jedi. Nawet jeśli nigdy więcej nie zobaczę tego miecza

Tymczasem broń znajduje na śmietniku ktoś inny - Ugnaught.

Co się stało z pierwszym mieczem świetlnym Luke'a Skywalkera?Co się stało z pierwszym mieczem świetlnym Luke'a Skywalkera? MARVEL COMICS, Charles Soule i Jesus Saiz

Później sprzedaje go właścicielom kopalni, co wiadomo z książki "The Rise of Skywalker. The Visual Dictionary" - relacjonuje serwis Digitalspy. To za pośrednictwem górników broń trafiła w ręce Maz, o czym przekonaliśmy się w "Przebudzeniu mocy".

Czytaj też: "Gwiezdne wojny". Urocza animacja oddaje hołd Carrie Fisher i księżniczce Lei

Więcej o:
Komentarze (34)
"Gwiezdne wojny". Tajemnica pierwszego miecza świetlnego Luke'a Skywalkera rozwiązana po latach
Zaloguj się
 • saynotopis

  Oceniono 25 razy 15

  ""Imperium kontratakuje" miało premierę w 1977 roku"

  Bzdura, tlumoku. Imperium Kontratakuje mialo swoja premiere w maju 1980 roku.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 10 razy 8

  Niebo runęło mi na głowę!

 • arbpe

  Oceniono 3 razy 3

  Piszecie: ""Imperium kontratakuje" miało premierę w 1977 roku". A ja myślałem, że w 1980.

 • asawiko

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedyś oglądałem taki pięknie wydany foto album (rysunki chyba też były), w j. angielskim. Było to jeszcze przed nakręceniem części I-III. Opowiadał on o uzbrojeniu w świecie SW. Nie jestem fsnem SW, ale mój przyjaciel był i zbierał każdy "śmieć" z tym związany. I w tym albumie przeczytałem przy omawianiu i opisywaniu mieczy świetlnych, że każdy rycerz Jedi musiał sam sobie zbudować miecz i go dostroić do siebie. O ile pamiętam, to każdy miecz posiadał jakiś kryształ. I po dostrojeniu "do siebie" nikt inny nie mógł już użyć tego miecza, bo od razu zginąłby od mocy (chyba tego kryształu). I tak ciągle się dziwię oglądając którąkolwiek z części sagi, czemu nie giną inni, którzy podchwycili "cudzy" miecz i go użyli. Dodam że album/książka była oficjalnie sygnowana przez Lucas.. coś tam.
  P.S. będąc w Londynie natrafiłem kiedyś w centrum (niedaleko przy Oxford street i Tottenham Court road) na sklepik, w którym sprzedawano różne akcesoria związane z sagą (rok 2003). Były tam m.in. repliki mieczy świetlnych - 1:1 tych z filmów. Były piękne i świetnie wykonane. Ceny startowały od ok. 140 funtów.
  Pozdrawiam.

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 3

  To tak samo jak Palpatine sam się ożywił. Bo nie dość, że zginął więc nie za bardzo miau jak użyć ciemnej mocy do ożywienia się to jeszcze gwiazdę śmierci kompletnie roz je bało razem z jego trupem więc nawet nie było jak poskładać jego zwłok do kupy. :D

 • superpolpol

  Oceniono 5 razy 3

  Ufff.

 • dod201701

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda na to, że wpływ znienawidzonej przez wielu VIII części jest ogromny. Przebudował świat Star Wars do tego stopnia, że się będzie aktualizowac stare części, o nowe elementy. Ciekawe, czy Disney nie pokusi się o przeróbki pierwotnej trylogii :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX