Niewiele brakowało, by "Władca Pierścieni" miał inne zakończenie. Frodo wyszedłby na mordercę

Jedną z bardziej pamiętnych scen ostatniej części trylogii "Władca Pierścieni" był pojedynek na śmierć i życie pomiędzy Frodem a Gollumem, którzy opętani przez pierścień walczyli o to, który go ze sobą zabierze. Peter Jackson na samym początku planował, że w filmie znajdzie się inna wersja tej sekwencji - nie stawiałaby Froda w zbyt korzystynym świetle. Ba, czyniłaby z niego prawdziwego okrutnika.
Zobacz wideo

Peter Jackson zapisał się w historii kinematografii swoją ekranizacją trylogii powieści J.R.R. Tolkiena. Zrobił to najdokładniej, jak mógł, więc wszystkie filmy w wersji kinowej trwają łącznie dziewięć godzin i 48 minut. Reżyser i tak cierpiał, że nie zmieściły się wszystkie sceny, na których mu zależało. Na szczęście potem mógł wypuścić na rynek wersje reżyserskie z dodatkowymi sekwencjami, których w kinie nie widzieliśmy. Reżyser zdradził na łamach książki "Peter Jackson: Podróż filmowca", że pierwotnie planował zupełnie inne zakończenie dla Froda i Golluma.

Czytaj też: Christopher Tolkien nie żyje. Syn autora "Hobbita" miał 95 lat

Zakończenie "Władcy pierścieni" miało być inne

W całej opowieści Tolkiena z grubsza chodziło o to, żeby zniszczyć pierścień w Górze Przeznaczenia. Dzielnie dążył tam hobbit Frodo ze swoim pomocnikiem Samem, narażając się przy tym na liczne niebezpieczeństwa. Kiedy jednak ostatecznie udaje się im trafić w odpowiednie miejsce i są o krok od wrzucenia pierścienia do niszczycielskiej lawy, Frodo poddaje się mrocznej magii i chce zatrzymać artefakt dla siebie. Zakłada obrączkę i staje się niewidzialny, jednak zjawia się opętany przez tę samą magię Gollum.

Dostrzega hobbita i wskakuje mu na plecy. Dochodzi do szarpaniny, a Frodo traci palec z pierścieniem - Gollum go odgryza. Kiedy ma już swój upragniony "skarb" w dłoniach, skacze w ekstazie i niechcący spada w przepaść wypełnioną lawą - ginie, a razem z nim zniszczony zostaje zgubny dla całego świata pierścień. Taką wersję zobaczyliśmy w kinie.

 

Peter Jackson jednak na samym początku nakręcił to zupełnie inaczej, o czym opowiedział na potrzeby książki Briana Sibley'a. Reżyser chciał pierwotnie pokazać, jak bardzo pierścień opętał Froda - dlatego też miał zabić Golluma. Filmowiec zdradził:

Kiedy nakręciliśmy pierwszą wersję sceny, Gollum odgryzł palec Froda, a Frodo zepchnął go z krawędzi prosto do lawy. To było morderstwo pierwszego stopnia, ale wtedy nie mieliśmy z tym problemu: wydawało się nam, że wszyscy chcieli, by Frodo zabił Golluma.

Jackson zdecydował się jednak to zmienić:

Ale to było oczywiście bardzo nie-tolkienowskie, bo absolutnie szargało jego wyobrażenie o bohaterach.

Reżyser zdradził, że nakręcili scenę jeszcze raz i to na dwa różne sposoby. Jedna z nich wygląda dokładnie tak, jak to opisał Tolkien - Gollum tańczy ekstatycznie z pierścieniem po tym, jak odgryzł palec i wpada niechcący do wulkanu. Reżyser uznał jednak, że w ten sposób "kontekst dramatyczny" filmu "stawał się wielkim rozczarowaniem".

Czytaj też: Sean Bean nie chce już umierać w filmach, więc odrzuca role bohaterów skazanych na śmierć

W wywiadzie z Jeffrey'em Overstreetem z Uniwersytetu w Seattle, Jackson dokładnie wyjaśnił, dlaczego zdecydował się zmienić trochę książkowe rozwiązanie:

Mieliśmy wrażenie, że spora część widzów - zwłaszcza tych, którzy nie czytali książek - czułaby się bardzo zawiedziona i źle oceniała Froda, za to, że po prostu siedzi i patrzy, jak pierścień zostaje zniszczony. Czuliby, że Frodo kompletnie zawalił swoją misję i wyszło tylko przez przypadek. Uważaliśmy na to, żeby Frodo nie wypadł w filmie źle właśnie przez to.

Dlatego też zdecydował się na bardziej ambiwalentne zakończenie filmu - Frodo biegnie za Gollumem. Reżyser powiedział Elijah Woodowi, żeby zagrał to dwuznacznie, tak byśmy ostatecznie nie mieli pewności, czy postąpiłby słusznie, gdyby odzyskał pierścień - relacjonuje Digitalspy. Jackosn skonkludował:

W ten sposób próbowaliśmy zachować myśl ważną dla Tolkiena - że to litość stanowiła rozwiązanie konfliktu. I nic tego nie przesłania - Gdyby nie było tam Golluma, którego wcześniej Frodo uratował przed śmiercią, hobbit zachowałby pierścień. Obecność Golluma cały czas była katalizatorem, który doprowadził do zniszczenia pierścienia.
Więcej o:
Komentarze (7)
Niewiele brakowało, by "Władca Pierścieni" miał inne zakończenie. Frodo wyszedłby na mordercę
Zaloguj się
 • Tenteges

  Oceniono 26 razy 26

  Naprawde chodziło zniszczenie pierścienia Sarumana? Tak napisaliście. Coś wam dzwoni ale to był Sauron. Nie ma za co

 • californian1

  Oceniono 21 razy 21

  "Kiedy nakręciliśmy pierwszą wersję sceny, Gollum odgryzł palec Froda, a Frodo zepchnął go z krawędzi prosto do lawy. To było morderstwo pierwszego stopnia"

  Albo źle przetłumaczyliście albo Jackson się nie zna na prawie. Po obgryzieniu palca przez Goluma byłoby to co najwyżej morderstwo drugiego stopnia z okolicznościami łagodzącymi takimi jak : odgryzienie palca właśnie i obrona przed bezpośrednim atakiem Goluma, działanie pod wpływem silnego uzależnienia od siły trzeciej (pierścień - moc Saurona). Moze było by tez zakwalifikowane tez jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Uwzględniając jednak wszystkie okoliczności i przy dobrej papudze(adwokat) np. Gandalf i odpowiednich świadkach zeznających na jego korzyść - Sam, Aragorn,Elrond, Galadriela - którzy widzieli i wiedzieli o jakże zgubnym wpływie pierścienia na psychikę - zostałby uniewinniony lub co najwyżej spędził kilka miesięcy w odosobnieniu na obserwacji w Isengardzie pod opieka Entow.

 • zegrz

  Oceniono 5 razy 5

  Prawdziwe zakończeni ei tak zostało w w filmie zupełnie pominięte.
  Byłoby to zbyt realistyczne - bohaterowie wracają z wojny (wyprawy) a tymczasem ich dom (ich świat) zupełnie się zmienił.

 • artus

  Oceniono 4 razy 4

  Ale właśnie o to chodziło, bo zdaje się Gandalf wcześniej przewidział, że Golum odegra jeszcze ważną rolę w całej historii i nie należy go zabijać.

 • ironmaidenpl

  Oceniono 3 razy 3

  Raczej pomaga mu Frodo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX