Filmy z Denzelem Washingtonem. Nie tylko kino akcji

Filmy z Denzelem Washingtonem to głównie kino akcji, ale też dramaty i kryminały. Które z nich warto zobaczyć?

Denzel Washington: kariera 

Denzel Washington to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych aktor, ale też producent i scenarzysta. Co ciekawe edukację aktorską rozpoczął przypadkowo - wcześniej jego nauka ukierunkowana była raczej w stronę wojskowości. Mimo to szybko odnalazł się w nowej roli. Jego kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat 70., jednak nie były to spektakularne kreacje. Przełom przyniósł dopiero epizod w serialu telewizyjnym St. Elsewhere, gdzie potem grał nieprzerwanie przez około 6 lat. 

Pierwszą nominację do Oscara w kategorii dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał za udział w filmie "Krzyk wolności" (1987), gdzie zagrał działacza przeciwko apartheidowi w Republice Południowej Afryki. Statuetkę w tej samej kategorii otrzymał jednak później, w 1989 roku za kreację z filmu "Chwała", w którym wcielił się w rolę szeregowego Tripa.

Denzel Washington ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień, w tym także dwa Złote Globy i wiele nominacji do prestiżowych nagród. Wciąż angażuje się w nowe, interesujące projekty jako aktor, ale też w roli producenta czy reżysera. 

Denzel Washington: film, który przyniósł popularność aktorowi

Najlepsze produkcje filmowe, które przyniosły Denzelowi Washingtonowi sławę i popularność to na pewno:

  • "Chwała" (1989), reż. Edward Zwick

Film, który zaowocował pierwszą statuetką Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Akcja toczy się podczas trwającej w Stanach wojny secesyjnej. Dowodzący wojskami Unii postanawiają stworzyć oddział piechoty złożony z czarnoskórych mężczyzn. Jego przywódcą zostaje Robert Gould Shaw. Czarnoskórzy żołnierze poddawani są wyjątkowo ciężkiemu szkoleniu i są ciągle ofiarami rasizmu. Odmawia się im przydziału niezbędnego wyposażenia, w tym broni. Mimo to pod dowództwem pułkownika Shaw, tworzą wartościową grupę zdolną do wykonania trudnych zadań bojowych.

  • "Malcolm X" (1992), reż. Spike Lee

Ta produkcja o charakterze biograficznym przyniosła aktorowi nagrodę Złotego Globu, ale też nominację do Oscara. Wcielił się w niej w postać Malcolma X - znanego działacza afroamerykańskiego w USA. Jego ojciec został zabity przez Ku-Klux-Klan, a sam Malcolm wyrósł na osobę obracającą się w półświatku gangsterskim. Przebywając w więzieniu nawrócił się na islam. Po wyjściu na wolność zaczął działać na rzecz społeczności czarnoskórych, co nie spodobało się białym.

  • "Raport Pelikana" (1993), reż. Alan J. Pakula

W filmie Denzel Washington partnerował pięknej Julii Roberts. Produkcja opowiada o młodej i inteligentnej studentce prawa Darby Shaw, mającej swoją teorię na temat sprawcy mordu na dwóch niezwykle ważnych sędziach. Pisze na ten temat tytułowy raport pelikana. Niestety każda osoba, która zetknie się z tą sprawą, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Darby nawiązuje więc współpracę z reporterem, z którym próbuje dojść do prawdy.

  • "Kolekcjoner kości" (1999), reż. Phillip Noyce

To pozycja niezwykle istotna w karierze Washingtona. Zagrał tu jedną z najlepszych ról w swojej aktorskiej karierze. Wcielił się w postać nowojorskiego detektywa Lincolna Rhyme'a, który uległ wypadkowi, w wyniku, którego został sparaliżowany od szyi w dół. Popadł w depresję i targały nim myśli samobójcze - dopóki nie został zaangażowany przez byłego partnera w nową sprawę.

  • "Roman J. Israel" (2017), reż. Dan Gilroy

Jedna z nowszych ról Washingtona. Wcielił się tu w główną postać prawnika, którego życie zmienia się po tym, jak umiera jego mentor znany ze swojej walki o prawa obywatelskie. Roman zostaje wkrótce przyjęty do pracy w firmie prowadzonej przez George'a Pierce'a i nawiązuje przyjaźń z młodym obrońcą praw mniejszości.

Filmy z Denzelem Washingtonem - produkcje z pogranicza różnych gatunków

Trzy filmy z Denzelem Washingtonem zrealizowane w nieco innym klimacie:

Western, w którym grupa rewolwerowców postanawia stanąć w obronie mieszkańców wioski.

  • "Bez litości" (2014), reż. Antoine Fuqua

Thriller, w którym były żołnierz sił specjalnych wikła się w konflikt z gangsterami by pomóc dziewczynie.

  • "Lot" (2012), reż. Robert Zemeckis

Dramat ukazujący historię pilota, który wylądował bezpiecznie uszkodzonym samolotem, ale w sprawie zostaje wszczęte śledztwo.

Zobacz wideo Popkultura odcinek 34
Więcej o: