Filmy z Van Dammem, czyli mocne kino akcji

Filmy z Van Dammem to topowe propozycje kina akcji. Wśród nich znajdziemy takie hity, jak "Krwawy sport" czy "Kickboxer". Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć.

Jean-Claude Van Damme: droga do kariery

Jean-Claude Van Damme jest z pochodzenia Belgiem - urodził się w Brukseli. W młodości zawodowo trenował karate. W 1978 roku zdobył nawet tytuł mistrza Europy w tej sztuce walki. To właśnie wtedy opracował wizytówkę swojego stylu: kopnięcie z wyskoku z obrotem o 360 stopni. Później często przemycał je do filmów

Mimo sukcesów sportowych, podjął edukację w kierunku aktorstwa, które zawsze go interesowało. Aby dać sobie szansę na rozwój w tym kierunku, przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie imał się różnych zajęć, jednocześnie ciągle starając się przebić na rynku filmowym. Współpracę z nim zdecydował się w końcu podjąć jeden z producentów kina akcji, który obsadził go w filmie "Krwawy sport". Szybko okazało się, że obraz zdobył wielką popularność i stał się przepustką do międzynarodowej kariery dla Jean-Claude Van Damma.

Jean-Claude Van Damme. Filmy, które musisz obejrzeć

Jean-Claude Van Damme swoim nazwiskiem sygnuje mocne kino akcji. Zjawiskowe układy walki, wartka akcja to znak rozpoznawczy produkcji z jego udziałem. Sprawdź, które filmy warto obejrzeć.

To pozycja obowiązkowa dla fanów talentu aktora. To on dał mu szansę na pokazanie się szerszej publiczności i pozwolił zauważyć go topowym producentom filmowym. Gra w nim rolę Franka Dux'a - żołnierza, który dezerteruje z armii, by wziąć udział w nielegalnym turnieju kumite. Wcześniej wiele lat trenował sztuki walki. W starciu na zawodach wojowników nie obowiązują zasady, każdy walczy swoim indywidualnym stylem. Na miejscu okazuje się, że największym rywalem Dux'a będzie Chong Li - typowany na faworyta turnieju. Frank tymczasem oprócz walki, musi skupić się na ukrywaniu przed podążającymi jego tropem oficerami.

  • "Kickboxer" (1989), reż. Mark DiSalle, David Worth 

Jedna z najbardziej znanych produkcji w dorobku belgijskiego aktora. Wciela się w niej w rolę Kurta, który jest bratem Erica - mistrza kickboxingu. Eric przygotowuje się do walki z Tong Po. Wynik starcia jest zaskakujący, faworyt przegrywa. Dodatkowo filmowy brat Van Damme w wyniku doznanych obrażeń zostaje sparaliżowany. Wówczas Kurt decyduje się go pomścić, stając do walki z Tong Po. Aby się do tego przygotować, rozpoczyna mordercze treningi, w których pomaga mu Xian. Film cieszył się dużą popularnością, z tego powodu twórcy stworzyli kontynuację historii Kurta.

  • "Uniwersalny żołnierz" (1992), reż. Roland Emmerich

Jeden z tych filmów z udziałem Van Damme, który doczekał się kilku sequeli - mniej lub bardziej udanych. Pierwowzór jest jednak wart polecenia. Opowiada on historię dwóch żołnierzy: Luca Deveraux i Andrew Scotta, którzy zginęli w Wietnamie. Po latach, dzięki zaawansowanym technologiom zostali przywróceni do życia, by stać się maszynami do zabijania. Ich zadaniem staje się uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. Wyprawa się udaje, jednak w żołnierzach budzą się ludzkie wspomnienia. W końcu udaje im się uciec z laboratorium... 

  • "Uciec, ale dokąd" (1993), reż. Robert Harmon

Zbiegły więzień znajduje schronienie na farmie należącej do wdowy. Ryzykuje swoją wolność, aby jej pomóc.

Filmy z Jean-Claude Van Damme: nowsze produkcje

Filmy z Jean-Claude Van Damme, które powstały po roku 2000:

  • "Gotowy na wszystko" (2018), reż. Julien Leclercq

Historia mężczyzny, który samodzielnie wychowuje córkę i w wyniku zbiegu okoliczności trafia do więzienia. Może się z niego uwolnić pomagając schwytać gangstera.

  • "Krwawy biznes" (2015), reż. Ernie Barbarash

Deacon wybiera się w daleką podróż, by oddać nerkę chorej siostrzenicy. Narząd zostaje jednak pobrany w podstępny sposób przez handlarzy organami.

  • "Replikant" (2001), reż. Ringo Lam

Kolejny film w dorobku aktora, zahaczający o gatunek science-fiction. Belg gra w nim podwójną rolę: tytułowego replikanta oraz seryjnego zabójcy. Akcja toczy się wokół bezwzględnego mordercy zwanego Pochodnią, którego nikt nie może schwytać. Ostatnią nadzieją jest detektyw Jake Riley. Wpada on na trop mordercy, jednak nie może go ująć, a ten bez skrupułów popełnia kolejne zbrodnie. Wtedy były policjant decyduje się dołączyć do agencji specjalnej, opracowującej plan unieszkodliwienia zabójcy. Rileyowi w ujęciu go ma pomóc Replikant sklonowany na podstawie DNA poszukiwanego psychopaty.

Zobacz wideo Popkultura najnowszy odcinek!
Więcej o: