Syn pary artystów: malarki i rzeźbiarza, absolwent jednej z najlepszych szkół aktorskich w Nowym Jorku- Stella Adler Conservatory. To właśnie tam młody Robert De Niro zetknął się z metodą Stanisławskiego, która zakłada, że aktor ma nie tylko wczuć się w graną przez siebie postać, lecz pójść o krok dalej i totalnie wejść w rolę także poza planem. Falę popularności i uznanie ze strony krytyków filmowych przyniosła aktorowi rola w drugiej części kultowej sagi “Ojciec Chrzestny” (1972) w reżyserii Francisa Forda Coppoli, gdzie przypadła mu do odegrania postać młodego Vito Corleone. Pierwotnie w rolę tego właśnie bohatera wcielił się Marlon Brando, tworząc wokół postaci system zachowań, mimiki i gestów, którą Robert De Niro fenomenalnie kontynuował, co przełożyło się na najważniejszą nagrodę- Oskara. Robert De Niro filmy wybitne tworzył głównie pod okiem kamery słynnego Martina Scorsese i to właśnie produkcje tego filmowego duetu uznawane są za najlepsze. Aktor poprzez serię filmów komediowych próbował zerwać z wizerunkiem gangstera, co spotkało się z różnym przyjęciem ze strony krytyków. W ostatnim czasie De Niro powraca w wielkim stylu, za sprawą kolejnej współpracy ze Scorsese, sprawiając, że wszyscy fani jego talentu odetchnęli z ulgą.
Główny bohater Charlie (w tej roli Harvey Keitel) wspina się po drabinie hierarchii w mafii nowojorskiej, która zarządzała tak zwaną Małą Italią – dzielnica Nowego Jorku zamieszkała przez emigrantów z Półwyspu Apenińskiego. Ambitne plany Charliego krzyżuje problematyczna przyjaźń z tonącym w długach kuzynem, drobnym cwaniaczkiem Johnnym Boyem (Robert De Niro). Film obrazuje życie pierwszego pokolenia imigrantów, młodych wilków wychowywanych przez nowojorskie ulice. Drapieżny, momentami brutalny obraz jest po części filmem autobiograficznym reżysera. Jest to też początek wieloletniej współpracy Roberta De Niro ze Scorsesem.
To historia gwałciciela, który po czternastu latach spędzonych w więzieniu powraca z zamiarem zemsty na rodzinie adwokata, który nie zdołał wybronić go w sądzie. Cady, główny bohater grany przez Roberta De Niro to postać wielowymiarowa, obłęd i prymitywny gniew z czasem pod wpływem filozofii Nietzschego przeradza się w uosobienie kontrowersyjnych wartości. Postać grana przez Roberta De Niro postrzega siebie jako istotę lepszą od innych, nadczłowieka ponad prawem i wymiarem sprawiedliwości. Wchodzi w rolę starotestamentowego Boga, surowego sędziego, który działa według zasad kodeksu własnego autorstwa. Robert De Niro w Przylądku Strachu tworzy także ciekawą relację z nominowaną do Oscara Juliette Lewis, która gra córkę adwokata. Widzowie obserwują rodzącą się między nimi więź, erotyczne napięcie oparte na przeciwieństwach: fascynacji w kontrze do obrzydzenia oraz brutalnej seksualności w opozycji do niewinnych lat dzieciństwa.
Tym razem Robert De Niro wcieli się w rolę płatnego zabójcy Franka Sheerana, który powraca do tajemnic przestępczej rodziny. Irlandczyk to niezwykła historia rodzinna z zagadką kryminalną w tle. Scorsese zaprasza widzów w niebezpieczną podróż po przestępczym świecie walki o wpływy, w którym świat polityki miesza się z pełnym tajemnic światem przestępczym. Irlandczyk, nazywany jest wielkim powrotem De Niro, który chcąc uciec przed odwieczną rolą gangstera, po drodze pokusił się o kilka bardziej komediowych ról, który spotkały się z krytyką filmowego świata. Sam aktor w wywiadzie promującym "Irlandczyka" powiedział:
Tak naprawdę moja kariera zaczęła się od "Ulic nędzy" Martina, czterdzieści pięć lat temu. To on dał mi pierwszą prawdziwą szansę. Zatoczyliśmy koło i tym razem szczęśliwie, ja mam okazję dorzucić cegiełkę do powstania jego dzieła
Robert De Niro tą rolą stawia swój dotychczasowy wizerunek w krzywym zwierciadle. Paul Vitti jest co prawda gangsterem jednak z depresją, co prowadzi go do gabinetu psychiatry, w tej roli znakomity Billy Crystal, który jest aktorem typowo komediowym. Vitti po śmierci przyjaciela nie może się otrząsnąć z rozpaczy, cierpi na bezsenność, snuje się po domu i płacze. Po dawnym życiu pozostają mu jednak stare przyzwyczajenia, jak dostępność swoich ludzi 24/h i tak właśnie traktuje swojego lekarza, wzywając go o każdej porze dnia i nocy co przekłada się na wiele zabawnych sytuacji. W efekcie niewinny doktor zostaje wplątany w grubą aferę z udziałem FBI.
To historia wprost z amerykańskich przedmieść, typowo familijna komedia z udziałem prawdziwej gwiazdy tego gatunku- Benem Stillerem. Robert De Niro gra rolę tytułowego taty, który jest bardzo nieufny w stosunku do wybranka swojej córki. Wkrótce okazuje się, że starszy pan, kryje tajemniczą przeszłość i nietypowe metody sprawdzania zięcia czerpie z pokrętnej ścieżki zawodowej. Film jest pełen zabawnych sytuacji i w ciekawy sposób naświetla odwieczną walkę pokoleniową. Robert De Niro dba o swoją rodzinę i stary porządek, tworząc kultową postać wiecznie niezadowolonego teścia, któremu bardzo trudno jest zaimponować.
Komedia w stylu kina drogi w gwiazdorskiej obsadzie Robert De Niro i gwiazda młodego pokolenia Zac Efron wyruszają w podróż przedślubną Jasona. Postać Dicka, grana przez De Niro ma jeden cel: zrobić z wnuka mężczyznę, ponieważ ten jest nudny jak seks ślimaków. Dziadek wprowadza wnuka w świat nocnych klubów i kobiet do towarzystwa, które z pewnością nie są dobrym materiałem na żonę. Netflixowa produkcja spotkała się z różnym przyjęciem, niektórzy po tym filmie przepowiadali koniec kina na rzecz festiwalu pierdzenia, przekleństw i niewybrednych żartów na ekranie.
Zobacz też: Filmy z Meryl Streep. Te hity trzeba znać
Nasz subiektywny ranking filmów z Robertem de Niro prezentuje się tak: