Filmy z Vinem Dieselem, czyli kino akcji w mocnym wydaniu. Ranking TOP 5

Filmy z Vinem Dieselem to oczywisty wybór dla miłośników kina akcji. Aktor na swoim koncie ma co prawda także role w innego rodzaju produkcjach, ale te, które przyniosły mu popularność i sławę to kinowe hity z dużą ilością drogich samochodów i efektownych strzelanin.

Filmy z Vinem Dieselem: przełom w karierze aktora

Światowa kariera Vina Diesela rozpoczęła się od roli w pierwszej części kultowej serii ''Szybcy i wściekli'' w 2001 roku. Film stał się wielkim przebojem, a fani pokochali go tak bardzo, że do tej pory mogliśmy oglądać w kinie jego siedem sequeli i dwa filmy krótkometrażowe. Vin Diesel zagrał charyzmatycznego szefa jednego z gangów w Los Angeles, Dominica Toretto, który organizuje nielegalne wyścigi samochodowe. Samochody i prędkość to jego największa pasja. Do gangu próbuje przeniknąć agent Brian (Paul Walker), chce odkryć siatkę ludzi, którzy zajmują się napadami na ciężarówki. Z każdym dniem młody policjant jest coraz bardziej zafascynowany światem szybkich aut i wyścigów za duże pieniądze, zakochuje się także w dziewczynie z gangu. W pewnym momencie musi podjąć decyzję, dla kogo chce pracować.

Zobacz też: Filmy z Van Dammem, czyli mocne kino akcji

Vin Diesel: filmy. Ranking TOP 5

Oto nasz ranking filmów z Vinem Dieselem:

  1. Seria ''Szybcy i wściekli'' – ta seria ma miliony fanów na całym świecie. Na czym polega jej fenomen? Fabuły są dość bajkowe, postaci przerysowane, a w scenariuszach pojawiają się nieścisłości, a mimo tego… kochamy ''Szybkich i wściekłych''. Widzowie doceniają konwencję szaleńczego pędu, łamania praw fizyki i przyjaznych bohaterów spod ciemnej gwiazdy. Seria nie aspiruje do udawania artystycznego czy wymagającego kina. To rozrywka w czystej postaci z familijną otoczką. Dominic Toretto często powtarza zdanie: ''nie mam przyjaciół, mam rodzinę''. Każda kolejna część jest coraz bardziej efektowna i stara się zaskakiwać widzów. Wygląda na to, że jest to skuteczna taktyka: miliony osób w kinie i nawet krytycy są coraz bardziej pochlebni w kolejnych recenzjach.
  2. ''Łowca czarownic'' – to tytuł z 2015 roku będący gatunkową hybrydą filmu fantasy i przygodowego. Vin Diesel gra łowcę o imieniu Klauder, któremu pięćset lat temu udało się skutecznie zakończyć wojnę pomiędzy ludźmi a czarownicami, ponieważ zabił ich złą królową. Niestety, czarownica tuż przed śmiercią rzuciła na niego klątwę nieśmiertelności… Od tego momentu Klauder nieustannie walczy o pokój na Ziemi jako członek zakonu Topora i Krzyża. Oprócz Vina Diesela w filmie możecie podziwiać między innymi znanego z "Władcy Pierścieni" Elijaha Wooda i gwiazdę "Gry o tron" Rose Leslie.
  3. ''Odwet'' – film z 2003 roku. Vin Diesel gra tu Seana Vettera – tajnego agenta z wydziału antynarkotykowego, który chce pomścić śmierć swojej ukochanej żony. W tym celu musi sprzymierzyć się we wtrąconym właśnie do więzienia bossem narkotykowym – Meno Lucero. Szef gangu szuka z kolei zemsty na swojej konkurencji. Czy agent i boss stworzą udany duet?
  4. ''Uznajcie mnie za winnego'' – to wyjątkowy film i nietypowe połączenie gatunków: komediodramat, którego akcja rozgrywa się w sądzie. Boss mafijnej rodziny Lucchese, Jackie DiNorscio, zostaje ujęty przez policję i w konsekwencji tego staje przed sądem. Za popełnione czyny grozi mu 30 lat więzienia, ale otrzymuje nietypową propozycję. W zamian za zmniejszenie wymiaru kary musi zeznawać przeciwko własnej, mafijnej rodzinie. Jackie odmawia, mimo że wcześniej jego kuzyn próbował go zabić. Na sali sądowej zaskakuje wszystkich, rezygnuje z usług adwokata i postanawia, że sam najlepiej będzie się reprezentował przed sądem. Gangster obdarzony niezwykłym urokiem osobistym i poczuciem humoru zmienia bieg procesu
Zobacz wideo "Szybcy i wściekli 9", czyli kolejny rodzinny konflikt. Ile znaczą więzy krwi? [ZWIASTUN]

Vin Diesel – filmy spoza gatunku kina akcji

Jeśli jesteś fanem aktorskich umiejętności Vina Diesela polecamy także obejrzeć filmy, w których nie pojawia się motyw gangsterski, by poznać cały wachlarz jego umiejętności:

  • ''Najdłuższy marsz Billy'ego Lynna'' – dramat wojenny z 2016 roku, który opowiada o weteranach wojny w Iraku. Tytułowy bohater wraca do ojczyzny i na prośbę rządu, razem ze swoimi towarzyszami walki, jeździ po Stanach Zjednoczonych w ramach trasy, która ma za zadanie zmienić poglądy niechętnych wobec wojny Amerykanów. Zwieńczeniem tej trasy ma być występ w programie telewizyjnym w wyjątkowym czasie: tuż przed ważnym dla wszystkich Amerykanów Świętem Dziękczynienia i rozgrywkami amerykańskiej ligi futbolowej.
  • ''Pacyfikator'' – Vin Diesel w genialnej komedii familijnej? Tak! Porucznik Shane Wolfe (Vin Diesel) to wyjątkowo twardy i doświadczony członek formacji Navy S.E.A.L.S. Do tej pory do CV może wpisać sobie dowodzenie misjami wojskowymi w każdym zakątku świata. Ale dopiero teraz czeka go najtrudniejsze zadanie w karierze… Shane będzie nianią! Ma zajmować się dziećmi zaginionego naukowca, Plummera. Oprócz tego, jednocześnie, szuka sprawców tego zamieszania. Misja poszukiwawcza jest o wiele prostsza niż opanowanie pięciorga szalonych i niesfornych dzieciaków. Film, na którym nie można się nie śmiać!

Zobacz też: Filmy z Stevenem Seagalem, czyli kwintesencja kina akcji

Więcej o: